Odměna za křík

11.7.

Odměna za křík

Odměna za křík

Když ptáci vyvádějí mláďata nebývají tiší, zejména malí hnízdoši, kteří se již nemohou dočkat dobroty od rodičů. Zejména ve městě to nemusí být někomu příjemné, obzvlášť jde-li o takové poštolky někde u okapu či na balkoně. Ale ruku na srdce, to se nedá těch několik týdnů na počátku léta vydržet? Vždyť odměnou bývá možnost pozorovat rodící se život... A podaří-li se nepropást tu pravou chvíli, kdy mladé poštolky vylétnou, zastíní jejich letové „umění“ a evoluce i komiku Laurela a Hardyho. V zahradě zase nemusí být příjemný „výhrůžný“ křik kosích rodičů, ale stačí si vzpomenout na jarní zpěv a… uvědomit si, že po vylétnutí mláďat nastane až hmatatelné ticho… U drobných pěvců o nějakém obtěžování nelze hovořit, ti v době hnízdění zpravidla unikají pozornosti, pokud ovšem nezahnízdí rehci domácí například ve staré botě na půdě nebo sýkory v ve škvíře sloupku vedle branky. To velcí krkavcovití, zejména havrani, ti opravdu nejsou tiší, většinou ale hnízdí dále od lidských obydlí. Pokud se zrovna nerozhodli hnízdit ve vysokých korunách starého parku uprostřed města. Ale i v tomto případě jde o „hluk“, který trvá jen několik týdnů. O zdravotním nebezpečí pro člověka prakticky nelze hovořit, nicméně je-li člověk s hnízdem v těsném kontaktu, je vhodné některé zbytky ptačí snídaně či oběda odklízet. Ale možnost pozorovat krmení mláďat a posléze i jejich první prolet je zaslouženou odměnou za trochu trpělivosti. Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.3.

Dopravní fakulta Jana Pernera vyjíždí s mobilní metalografickou laboratoří na střední odborné školy.

V druhé části prezentace bude předvedena další problematika studovaná na dopravní fakultě - stabilita skořepinových konstrukcí a možnosti modelování a výpočtu pevnosti pomocí metody konečných prvků.

Společnost celý článek
4.8.

Do IDS Pk vstupuje nový dopravce

Dopravce bude uznávat čipové karty dopravců Connex Východní Čechy a ČSAD Ústí nad Orlicí.

Společnost celý článek
13.6.

Vedení KPP je znepokojeno situací okolo vedení městské kroniky

Představitelé Klubu jsou přesvědčeni, že do městské kroniky by měly být zaznamenávány informace o obci svobodně a nezávisle.

Společnost celý článek
23.2.

S jarem přijdou do Pardubic evropské dotace

Budou využity na zkvalitnění prostředí v centru města a rozšíření nabídky možností trávení volného času.

Společnost celý článek
22.6.

Závěrečný účet Pardubického kraje je bez chyb

Ministerstvo financí konstatovalo, že hospodaření kraje je bez chyb a nedostatků.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting