Odměna za křík

11.7.

Odměna za křík

Odměna za křík

Když ptáci vyvádějí mláďata nebývají tiší, zejména malí hnízdoši, kteří se již nemohou dočkat dobroty od rodičů. Zejména ve městě to nemusí být někomu příjemné, obzvlášť jde-li o takové poštolky někde u okapu či na balkoně. Ale ruku na srdce, to se nedá těch několik týdnů na počátku léta vydržet? Vždyť odměnou bývá možnost pozorovat rodící se život... A podaří-li se nepropást tu pravou chvíli, kdy mladé poštolky vylétnou, zastíní jejich letové „umění“ a evoluce i komiku Laurela a Hardyho. V zahradě zase nemusí být příjemný „výhrůžný“ křik kosích rodičů, ale stačí si vzpomenout na jarní zpěv a… uvědomit si, že po vylétnutí mláďat nastane až hmatatelné ticho… U drobných pěvců o nějakém obtěžování nelze hovořit, ti v době hnízdění zpravidla unikají pozornosti, pokud ovšem nezahnízdí rehci domácí například ve staré botě na půdě nebo sýkory v ve škvíře sloupku vedle branky. To velcí krkavcovití, zejména havrani, ti opravdu nejsou tiší, většinou ale hnízdí dále od lidských obydlí. Pokud se zrovna nerozhodli hnízdit ve vysokých korunách starého parku uprostřed města. Ale i v tomto případě jde o „hluk“, který trvá jen několik týdnů. O zdravotním nebezpečí pro člověka prakticky nelze hovořit, nicméně je-li člověk s hnízdem v těsném kontaktu, je vhodné některé zbytky ptačí snídaně či oběda odklízet. Ale možnost pozorovat krmení mláďat a posléze i jejich první prolet je zaslouženou odměnou za trochu trpělivosti. Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.10.

Tématem konference bylo bezpečné klima na školách

Třetí ročník odborné konference na téma „Bezpečné klima ve školách Pardubického kraje“, jejímž hlavní organizátorem je Krajské centrum primární prevence při Pedagogicko-psychologické poradně Ústí nad Orlicí, se uskutečnila dnes v Sále Jana Kašpara v Pardubicích za účasti radního pro školství Bohumila Bernáška.

Společnost celý článek
29.11.

Teplo v Hradci bude opět jedno z nejlevnějších v Česku

Hradečané budou odebírat teplo za jednu z nejnižších cen napříč Českem.

Společnost celý článek
24.2.

Město je náš spoluhráč, ne soupeř

Nehrajeme totiž fotbal, ale snažíme se dělat to nejlepší pro občany našeho regionu. Těmi jsou i Pardubáci.

Společnost celý článek
6.2.

Sladký únor v Paláci Pardubice

Zlatým hřebem sobotního programu bude návštěva šéfkuchaře Marcela Ihnačáka, kterého můžete znát jako jednoho z kuchařů, již spolupracovali s Jamiem Oliverem, nebo jako držitele dvou michelinských hvězd. Také je možné, že se vám dostaly do rukou jeho knihy Radosť variť nebo Zelenina, moja láska. Budete mít možnost naučit se s ním tři čokoládo-kávové recepty, které vám připraví.

Společnost celý článek
17.5.

Setkání přátel veřejného osvětlení

Jarní setkání přátel veřejného osvětlení je již tradiční název pro odborný technický seminář.

Společnost celý článek
31.12.

Pardubické Czech Pointy už rok slouží veřejnosti

Lidé si na existenci terminálů Czech Point, které jim výrazně šetří čas, zvykli poměrně rychle.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting