Olympiáda může být svědkem bezpráví

31.7.

Olympiáda může být svědkem bezpráví

Čínské úřady nedodržely svůj slib, že do olympijských her zlepší stav lidských práv v zemi. Olympijský Peking tak bude kromě skvělých sportovních výkonů svědkem nespravedlivého věznění, zatýkání nepohodlných osob, cenzury a dalšího porušování lidských práv. Deset dní před začátkem her to v nové zprávě, která monitoruje stav lidských práv v zemi, sdělila Amnesty International (AI). „Splnění slibů, které čínské úřady učinily, zůstává v nedohlednu. Namísto toho pokračuje perzekuce lidí, kteří se domáhají lidských práv,“ upozornila Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky AI. Například aktivista Chu-ťia je ve vězení za „podněcování k podvratné činnosti“ jen proto, že psal o lidských právech a poskytoval rozhovory zahraničním médiím. Trpí navíc onemocněním jater, ale úřady jeho rodině brání poskytovat mu léky. Podobných případů je v Číně celá řada a jejich situace se s blížící olympiádou rozhodně nelepší. Amnesty International vyhodnotila kroky čínských úřadů ve čtyřech oblastech, které jsou přímo spojeny s hodnotami olympijského hnutí – pronásledování obránců lidských práv, zbavení svobody bez rozhodnutí soudu, cenzura a trest smrti. Podle závěru šetření došlo v době před olympiádou ve většině z nich ke zhoršení. V rámci příprav her čínské úřady uvěznily, uvrhly do domácího vězení či jinak postihly ty, které považují za ohrožení obrazu „stability“ a „harmonie“, který chtějí předvést světu. „Pokud má olympiáda zanechat pozitivní odkaz, musí Čína propustit všechny uvězněné aktivisty a disidenty, umožnit svobodnou práci zahraničním i místním novinářům a podniknout další reformy v oblasti trestu smrti,“ prohlásila Dáša van der Horst. Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge nedávno řekl, že „tichá diplomacie“ výboru vedla k několika reformám v oblasti lidských práv, včetně nových pravidel pro práci zahraničních médií. Dáša van der Horst k vyjádření výboru uvedla: „Vítáme, že olympijský výbor uznává svou roli v oblasti lidských práv. Překvapuje nás však jistota, s jakou tvrdí, že média budou moci informovat svobodně a internet nebude cenzurován. Současná situace je jiná.“ Političtí představitelé, kteří budou olympijskému klání přihlížet, nesou zodpovědnost za to, aby osudy vězňů svědomí nebyly zapomenuty. Jejich mlčení o bezpráví by bylo signálem pro další státy, že olympiádu je možné hostit v atmosféře represí a perzekuce. Zejména po událostech v Tibetu zaznívala z jejich úst na adresu Číny silná slova, aby však byla skutečně účinná, je třeba, aby zazněla i na jejím území.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.4.

Pardubickému kraji ve sběru baterií vévodí školy – k recyklaci jich v roce 2015 odevzdaly 10,7 tun

V přepočtu na obyvatele každý z Pardubického kraje vytřídil 66 gramů baterií, to jsou 2,6 AA tužkové baterie.

Společnost celý článek
23.12.

Jana Pernicová navštívila dětské domovy v kraji

Cením si také všech zaměstnanců, kteří pro děti vytvářejí v rodinných buňkách ty nejlepší podmínky k jejich zdravému vývoji.

Společnost celý článek
25.7.

Cyklista zemřel

Policisté proto hledají svědky této nehody, kteří by mohli přispět k řádnému objasnění toho, co se na místě stalo, aby volali na linku 158 nebo přímo pardubickým dopravním policistům na číslo 974 566 254.

Společnost celý článek
19.12.

Petice: Chceme v Pardubicích zachovat traumacentrum i onkologii

Petici během jednání pardubického zastupitelstva podepsali téměř všichni jeho členové.

Společnost celý článek
25.9.

Žáci se budou moci učit Montessori metodou i na druhém stupni

Výuka Montessori metodou přitom v Pardubicích funguje již čtrnáct let, a to při ZŠ Pardubice-Polabiny I, ovšem pouze do páté třídy, město zároveň zřizuje školku s Montessori třídami.

Společnost celý článek
1.3.

Hlinečtí umějí využít evropské peníze

Chátrající budovu nevyužívaného učiliště přestavěl a připojil k ní nové budovy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting