Olympiáda může být svědkem bezpráví

31.7.

Olympiáda může být svědkem bezpráví

Čínské úřady nedodržely svůj slib, že do olympijských her zlepší stav lidských práv v zemi. Olympijský Peking tak bude kromě skvělých sportovních výkonů svědkem nespravedlivého věznění, zatýkání nepohodlných osob, cenzury a dalšího porušování lidských práv. Deset dní před začátkem her to v nové zprávě, která monitoruje stav lidských práv v zemi, sdělila Amnesty International (AI). „Splnění slibů, které čínské úřady učinily, zůstává v nedohlednu. Namísto toho pokračuje perzekuce lidí, kteří se domáhají lidských práv,“ upozornila Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky AI. Například aktivista Chu-ťia je ve vězení za „podněcování k podvratné činnosti“ jen proto, že psal o lidských právech a poskytoval rozhovory zahraničním médiím. Trpí navíc onemocněním jater, ale úřady jeho rodině brání poskytovat mu léky. Podobných případů je v Číně celá řada a jejich situace se s blížící olympiádou rozhodně nelepší. Amnesty International vyhodnotila kroky čínských úřadů ve čtyřech oblastech, které jsou přímo spojeny s hodnotami olympijského hnutí – pronásledování obránců lidských práv, zbavení svobody bez rozhodnutí soudu, cenzura a trest smrti. Podle závěru šetření došlo v době před olympiádou ve většině z nich ke zhoršení. V rámci příprav her čínské úřady uvěznily, uvrhly do domácího vězení či jinak postihly ty, které považují za ohrožení obrazu „stability“ a „harmonie“, který chtějí předvést světu. „Pokud má olympiáda zanechat pozitivní odkaz, musí Čína propustit všechny uvězněné aktivisty a disidenty, umožnit svobodnou práci zahraničním i místním novinářům a podniknout další reformy v oblasti trestu smrti,“ prohlásila Dáša van der Horst. Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge nedávno řekl, že „tichá diplomacie“ výboru vedla k několika reformám v oblasti lidských práv, včetně nových pravidel pro práci zahraničních médií. Dáša van der Horst k vyjádření výboru uvedla: „Vítáme, že olympijský výbor uznává svou roli v oblasti lidských práv. Překvapuje nás však jistota, s jakou tvrdí, že média budou moci informovat svobodně a internet nebude cenzurován. Současná situace je jiná.“ Političtí představitelé, kteří budou olympijskému klání přihlížet, nesou zodpovědnost za to, aby osudy vězňů svědomí nebyly zapomenuty. Jejich mlčení o bezpráví by bylo signálem pro další státy, že olympiádu je možné hostit v atmosféře represí a perzekuce. Zejména po událostech v Tibetu zaznívala z jejich úst na adresu Číny silná slova, aby však byla skutečně účinná, je třeba, aby zazněla i na jejím území.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

29.2.

Jaky na pardubické obloze

Aviatická pouť i letos nabídne tradiční pestrý pozemní program s řadou ukázek vojenských klubů, veteránistů a hasičů. Pochopitelně o posledním květnovém víkendu nebude na Aviatické pouti chybět ani rozmanitý program pro děti.

Společnost celý článek
13.3.

Březnovou Kavárnu Universitas v Pardubicích ovládnou geometrické křivky a mapy

Přednáška zájemcům přiblíží metody hledání cesty na moři, vývoj kartografie od užití směru větrů k zeměpisným souřadnicím v době, kdy již vznikala Fermatova a Descartesova analytická geometrie. Inspirací je například dílo Giovaniho Francesca Monna z roku 1627 Arte della vera navegatione …, jehož jedna kopie je uložena v Praze v Nostické knihovně a je možné do ní nahlédnout.

Společnost celý článek
2.4.

Města budou vracet evropské dotace.

Vyplynulo to ze zápisu z posledního zasedání rady Severovýchod.

Společnost celý článek
31.7.

Květinový a bylinkový ráj v „Babiččině zahradě“

Pro zájemce budou otevřeny sbírkové skleníky výstaviště s exotickými zelenými zajímavostmi z celého světa, botanická zahrada a rozárium v Bezručových sadech s více než 500 druhy a odrůdami růží a také botanická zahrada olomoucké Univerzity Palackého. Doprovodný program přinese zábavu a hezké hudební zážitky dětem i dospělým.

Společnost celý článek
10.4.

Letiště Pardubice upozorňuje cestující

Od 27.6.2012 bude muset každé dítě pro cestu do zahraničí vlastnit svůj cestovní doklad

Společnost celý článek
13.4.

Pohyb obyvatelstva nejen v Lanškrouně za rok 2010

Za minulý rok se k trvalému pobytu do správního obvodu přihlásilo 1078 osob, z toho do Lanškrouna 437 osob.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting