Operace katarakty, neboli šedého zákalu, probíhají v tomto týdnu na očním oddělení Pardubické nemocnice s technickou novinkou.

18.1.

Operace katarakty, neboli šedého zákalu, probíhají v tomto týdnu na očním oddělení Pardubické nemocnice s technickou novinkou.

Operace katarakty, neboli šedého zákalu, probíhají v tomto týdnu na očním oddělení Pardubické nemocnice s technickou novinkou. 
Oční chirurgové mají k dispozici zapůjčený fakoemulzifikační přístroj Signature s novým programem WhiteStar pro bezpečnou operativu šedého zákalu.
„Přístroj má výhodou v tom, že je vybaven peristaltickou i Venturiho pumpou,“ uvedl primář oddělení Jan Novák a dodal: „Přístroje, které na našem pracovišti využíváme, mají vždy jen jednu pumpu. S tímto novým přístrojem a jeho nastavením tak může chirurg reagovat na aktuální stav při operaci a na případné komplikace, které mohou při výkonu nastat.“
Fakoemulzifikace je operační postup, při němž je pomocí ultrazvukové vlny a podtlakové pumpy provedena destrukce a odsátí oční čočky. Jedná se o běžně používaný miniinvazivní postup, který je součástí operativní léčby šedého zákalu. Ultrazvuková vlna se přesně zaměří na zakalenou čočku, provede se boční vpich duté jehly, která se napojí na podtlakovou pumpu a emulze vzniklá po ultrazvukové destrukci oční čočky se odsaje. Prázdné čočkové pouzdro se vyčistí a vypláchne a je připraveno pro implantaci umělé nitrooční čočky.
Fakoemulzifikační přístroj, který vyrábí firma AMO, si v tomto týdnu na operačním sále vyzkouší každý fakochirurg očního oddělení Pardubické nemocnice. „Vzhledem ke stáří jednoho z našich současných fakoemulzifikátorů, jenž používáme už více než deset let, je naším záměrem výhledově si pořídit podobný přístroj pro naše pracoviště. Díky zápůjčce si ho můžeme vyzkoušet v praxi a seznámit s jeho přednostmi,“ uvedl docent Novák.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.8.

V Sezemicích otevřeli „Dům bezpečnosti“

Fungování této nové stanice znamená především zlepšení dosažitelnosti policie pro obyvatele Sezemic i okolních obcí.

Společnost celý článek
26.1.

TECHNOhrátky vstoupily do 5. ročníku ve voňavých dílnách a moderních laboratořích pardubické „Potraviny“

„Velice se osvědčilo, že na každém stanovišti plnili školáci různé dílčí úkoly a v akci tak vlastně byl nepřetržitě každý z nich. Dozvěděli se spoustu zajímavých informací, co bylo ještě důležitější, vyzkoušeli si v praxi i mnoho netradičních činností – ruční tvarování rohlíků a housek, mikroskopování škrobových zrn, v reologické laboratoři testování lidských smyslů a senzorické hodnocení pečiva či balení zboží. Bylo vidět, že žáky to baví a snažili se pokaždé odvést maximální výkon,“ popsala dění na pracovištích Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Společnost celý článek
29.9.

Nemocnice se modernizují

Modernizace přijde na 14,5 milionu korun, které bude nemocnice hradit ze svých zdrojů.

Společnost celý článek
29.4.

Férová snídaně v Pardubicích

„Jídlo by mělo lidem přinášet radost a fairtradové a lokální potraviny jsou ideální cestou, jak toho dosáhnout. Proto se i letos Pardubice připojí k happeningu Férová snídaně ve vašem městě a společným posnídáním odstartujeme slunečný (tedy doufám, že slunečný) sobotní den,“ říká místní organizátorka Lenka Rejfířová.

Společnost celý článek
26.11.

Na základě jednání s občany svolal hejtman jednání o přivaděči k D35 z Dašic

Začátkem příštího měsíce bude zahájena stavba úseku D35 Časy – Ostrov. S tím souvisí i stavba přivaděče z Dašic, který je zároveň obchvatem Zminného.

Společnost celý článek
26.9.

Město chce zpříjemnit veřejná prostranství

Pardubice, jako průmyslové město, musejí v zájmu zachování prosperity usilovat o získávání mladých, vzdělaných a kvalifikovaných lidí, ale také kvalitních a dlouhodobých investorů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting