Oprava Zelené brány začne po Velikonocích

25.3.

Oprava Zelené brány začne po Velikonocích

Zahájení rekonstrukce pardubické dominanty je naplánováno těsně po Velikonocích. Od 2. dubna do 30. června tak bude Zelená brána pro návštěvníky uzavřena, podchod pod ní však přístupný bude. Z rozpočtu na opravu město vyčlenilo 2,5 milionu korun.


Kompletní rekonstrukce je rozdělena do tří fází, kvůli absenci státních dotací mají Pardubice peníze pouze na první dvě etapy. „Doufali jsme, že nám stát se záchranou památky pomůže. Neuspěli jsme, nicméně jsme si vědomi toho, že brána opravy nutně potřebuje. Z městského rozpočtu proto zafinancujeme alespoň první dvě etapy, tedy odvodnění a statické zajištění objektu. Třetí a nejnákladnější etapa, během které má být sanováno historické zdivo věže, musí počkat, “ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

V první etapě oprav bude brána odvodněna a položena nová dlažba. Následovat bude zajištění statiky Zelené brány, jejíž jižní zeď byla před lety poškozena bleskem. Železné pásy, které prasklou zeď stahují, však již praskají. Pokud by město alespoň k těmto prvním dvěma etapám oprav nepřistoupilo, dominanta Pardubic by mohla být nevratně poškozena. Cena rekonstrukce prvních dvou etap byla vysoutěžena na 2,5 milionů. Poslední etapu, revitalizace pláště Zelené brány, je odhadována na osm až deset milionů korun.

Zelená brána je dominantou Pardubic a vstupem do městské památkové rezervace. Z její 59 metrů vysoké věže lze přehlédnout nejen okolí Pardubic, ale při jasném počasí jsou z ní vidět Krkonoše i Orlické hory. Brána v tomto místě stála již ve 14. století, kdy Arnošt ze Staré a jeho syn Arnošt z Pardubic založili a nechali opevnit město. Dnešní podobu dostala při rozsáhlé renesanční přestavbě města, kterou po požáru v roce 1538 provedl Jan z Pernštejna. Památka vlastně sestává ze dvou staveb – renesančního předbraní a samotné brány.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.1.

Radní Macela zve: Novináři, přijďte se přesvědčit!

V uplynulých dnech vzbudil pozornost médií Domov pod Kuňkou v obci Ráby, který je příspěvkovou organizací Pardubického kraje.

Společnost celý článek
17.6.

Pozor na klamavé obchodníky

Spotřebitelé se rovněž mohou vždy obrátit na některé kontaktní místo SOS (seznam na www.spotrebitele.info)

Společnost celý článek
29.5.

14. ročník Dětského RWE super dne přinese hvězdné hosty, netradiční zážitky a spoustu zábavy

Tradiční vystoupení oblíbeného dětského baviče Michala Nesvadby doplní autogramiáda s dětmi. Sportovní nadšenci přivítají možnost vyfotit se s hokejisty HC ČSOB Pojišťovna Pardubice a fandové kreslených pohádek zase s velikým maskotem Snoopym. Všichni se mohou těšit na popleteného klauna Ferdu v jeho africkém dobrodružství, pohádky Divadýlka Mrak nebo komické kusy šermířského divadla Fortis.

Společnost celý článek
19.12.

O Dostihovém spolku se bude dále jednat

Město vlastní 51,54 procent akcií, pro navýšení základního jmění bylo nakonec 57 procent akcionářů.

Společnost celý článek
19.7.

Podvodník českého internetu má nový obchod!

Na internetu se objevil další podvodný obchod s elektronikou. Před nedávnem SOS varovalo před obchodem www.tech-shop.cz.

Společnost celý článek
14.1.

Za dealerství drog padlo letos první obvinění

Při výslechu do protokolu mládenec uvedl, že je rovněž uživatelem pervitinu, který ovšem sám nevyráběl.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting