Osud Tibetu připomenou vlajky, svíčky i koncerty

4.3.

Osud Tibetu připomenou vlajky, svíčky i koncerty

Již po sedmé zavlaje 10. března z budovy pardubické radnice na Pernštýnském náměstí tibetská vlajka. Pardubice se jejím vyvěšením připojí k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet, kterou si svět letos připomíná již 50. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Neziskové organizace připravily na březen řadu akcí, které mají osud Tibetu přiblížit a připomenout co nejširší veřejnosti.  „Projev solidarity s tibetským lidem a s jeho bojem o zachování národní identity, kterým vyvěšení vlajky je, je myslím to nejmenší, co můžeme a musíme udělat. Sami jsme přece zažili období nesvobody a pamatujeme si, jak chutná pocit samoty a jak posiluje každý projev solidarity i krátký pocit morální převahy nad utlačovatelem,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.   Česká města se k akci Vlajka pro Tibet, připomínající každoročně povstání ve Lhase, při kterém zemřelo 80.tisíc Tibeťanů, připojují od roku 1996. Tehdy exotická vlajka zavlála na čtyřech místech republiky. V posledních letech vyjadřují podporu boji tibetského lidu za svobodu stovky měst a obcí v České republice.   Nejen vlajka se zasněženou horou, zlatým sluncem a dvěma sněžnými lvi, symbolizující duchovní svobodu a nezávislost obyvatel Tibetu, bude letos v Pardubicích připomínat 50. výročí krvavě potlačeného lidového povstání ve Lhase.  Po celý březen bude v Domě hudby instalována výstava fotografií Pavla Béma Cesta na Everest, uskuteční se koncerty pro Tibet, několik besed a podobně. Na den povstání, 10. března, připravilo SKP centrum besedu k 50. výročí povstání tibetského lidu proti okupaci, tibetskou tragédii a její oběti připomene večer i pietní shromáždění před městským divadlem Svíčková vigilie za Tibet, kterou pořádá pardubická pobočka Amnesty International. Akce budou pokračovat na různých místech města až do 25. března. „Na všech akcích bude možno podepsat petici za propuštění tibetského mnicha Nami Jhaba, zadrženého pro pokus předat zahraničním novinářům videonahrávku policejní střelby a zatýkání,“ řekla koordinátorka východočeské Amnesty International Jarmila Stibicová.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.9.

Hravé odpoledne na farmě – ukazujeme dětem život zvířat

„Díky řadě neziskových organizací a dobrovolníků byl i v letošním roce připraven velmi zajímavý program tradičního Hravého odpoledne na farmě, který zároveň umožnil rodinám společné trávení volného času. To potvrdila i velká účast rodin s dětmi, které neodradilo ani proměnlivé počasí“, přiblížil průběh akce Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Společnost celý článek
13.3.

V pátek začíná svátek sauny - Saunafest 2014

V rámci Saunafestu proběhne také druhá, mezinárodní Velká cena ČR v saunových ceremoniálech. Zde se čeští saunéři utkají o přízeň poroty s těmi nejlepšími saunéry z devíti zemí světa.

Společnost celý článek
11.5.

Den Země ve Studánce

Vyhodnocení nejlepších prací je nyní v rukou zaměstnanců Služeb města, kteří mají pro žáky připraveno mnoho zajímavých odměn, včetně exkurze do areálu společnosti.

Společnost celý článek
20.8.

Město představí návrh prvního integrovaného plánu

Veřejné projednávání IPRM – střed města je vyhlášeno na 26. srpna.

Společnost celý článek
15.1.

Premiéra Českomoravského pomezí na Regiontouru

Svazek počítá s navázáním spolupráce s organizacemi cestovního ruchu u nás i v zahraničí.

Společnost celý článek
5.2.

Byl opilý, ale naštěstí nezmrznul

Sedmačtyřicetiletý muž totiž při telefonickém hovoru řekl, že odchází s láhví alkoholu do hor a že ho asi najdou až lyžaři.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting