Osud Tibetu připomenou vlajky, svíčky i koncerty

4.3.

Osud Tibetu připomenou vlajky, svíčky i koncerty

Již po sedmé zavlaje 10. března z budovy pardubické radnice na Pernštýnském náměstí tibetská vlajka. Pardubice se jejím vyvěšením připojí k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet, kterou si svět letos připomíná již 50. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Neziskové organizace připravily na březen řadu akcí, které mají osud Tibetu přiblížit a připomenout co nejširší veřejnosti.  „Projev solidarity s tibetským lidem a s jeho bojem o zachování národní identity, kterým vyvěšení vlajky je, je myslím to nejmenší, co můžeme a musíme udělat. Sami jsme přece zažili období nesvobody a pamatujeme si, jak chutná pocit samoty a jak posiluje každý projev solidarity i krátký pocit morální převahy nad utlačovatelem,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.   Česká města se k akci Vlajka pro Tibet, připomínající každoročně povstání ve Lhase, při kterém zemřelo 80.tisíc Tibeťanů, připojují od roku 1996. Tehdy exotická vlajka zavlála na čtyřech místech republiky. V posledních letech vyjadřují podporu boji tibetského lidu za svobodu stovky měst a obcí v České republice.   Nejen vlajka se zasněženou horou, zlatým sluncem a dvěma sněžnými lvi, symbolizující duchovní svobodu a nezávislost obyvatel Tibetu, bude letos v Pardubicích připomínat 50. výročí krvavě potlačeného lidového povstání ve Lhase.  Po celý březen bude v Domě hudby instalována výstava fotografií Pavla Béma Cesta na Everest, uskuteční se koncerty pro Tibet, několik besed a podobně. Na den povstání, 10. března, připravilo SKP centrum besedu k 50. výročí povstání tibetského lidu proti okupaci, tibetskou tragédii a její oběti připomene večer i pietní shromáždění před městským divadlem Svíčková vigilie za Tibet, kterou pořádá pardubická pobočka Amnesty International. Akce budou pokračovat na různých místech města až do 25. března. „Na všech akcích bude možno podepsat petici za propuštění tibetského mnicha Nami Jhaba, zadrženého pro pokus předat zahraničním novinářům videonahrávku policejní střelby a zatýkání,“ řekla koordinátorka východočeské Amnesty International Jarmila Stibicová.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

10.10.

LUX – IDent a Petr Havlíček: firma a živnostník roku

Nejlepší podnikatelé budou v listopadu reprezentovat Pardubický kraj v celostátním finále v Praze.

Společnost celý článek
18.3.

Sochy v pardubické nemocnici prošly speciální očistou

V Pardubické krajské nemocnici, a.s. jsou umístěna díla českého sochaře Ondřeje Doležala a šesti zahraničních umělců – Němce Franka Rassbacha, Švýcarů Perin a Rolfa Sprecherových, Brazilky Sylvie Loewové, Brita Roberta Sloana a Ukrajince Georgije Kudrjavčenka.

Společnost celý článek
17.5.

Kandidáti na poslance míní, že R35 bude dokončena do roku 2020

Rok 2020 jako nejzazší termín dokončení R35 v Pardubickém kraji zvolili v anketě volební lídři ČSSD.

Společnost celý článek
18.12.

Na palubovce se předávaly ceny za nejlepší basketbalové obrázky

Slavnostním předáním cen vyvrcholilo 4. BasketMalování, projekt Pardubické nemocnice a BK JIP Pardubice pro dětské pacienty.

Společnost celý článek
25.6.

Bezpečně na prázdniny s Palácem Pardubice již ve středu

Nejenom děti se mohou přiučit zásadám bezpečnosti, které nás provázejí po celý život. Ať už se jedná o komunikaci s policií, či o situace spojené se záchrannou službou a hasičským sborem, návštěvníci si mohou v praxi vyzkoušet, jak správně postupovat a třeba i zachránit život sobě nebo někomu jinému.

Společnost celý článek
8.8.

Pardubické služby jsou připravené na rozvodněné řeky

Ačkoliv Pardubice nejsou vyloženě rizikovým městem z hlediska možných záplav, protipovodňová opatření nejsou podceňována.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting