Oxid uhelnatý málem usmrtil celou rodinu

9.1.

Oxid uhelnatý málem usmrtil celou rodinu

Tento týden, v noci ze středy na čtvrtek byli hasiči přivoláni do ulice Boháčova v Pardubicích s tím, že v jednom ze zdejších domů mělo dojít k otravě tří osob oxidem uhelnatým. Hasiči ihned po příjezdu provedli průzkum pomocí detekčních přístrojů a zjišťovali nejen koncentraci, ale zejména to, odkud nebezpečný plyn uniká. Majitel inkriminovaného bytu, jak se později ukázalo, měl svedený vývod z plynového kotle v koupelně a z digestoře v kuchyni do jednoho komínu. Hasiči těsně po odvětrání naměřili v koupelně, kde byl umístěn plynový kotel, 18 jednotek ppm oxidu uhelnatého. Z tohoto důvodu doporučili majiteli vypnout kotel, nezapínat digestoř a nechat si kotel překontrolovat odbornou firmou. Tři osoby si do péče převzala zdravotnická záchranná služba a převezla je do Pardubické krajské nemocnice. Oxid uhelnatý (CO) je jedovatý plyn lehčí vzduchu, se kterým naopak tvoří výbušné směsi. Jeho nebezpečnost je navíc umocněna tím, že není vidět ani cítit. Bezpečná hodnota, ve které se může ještě člověk pohybovat, je 20 jednotek ppm. Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo hemoglobin mnohem lépe než samotný kyslík (vzduch), a vytváří takzvaný karboxyhemoglobin, v důsledku čehož se kyslík “nemůže“ dostat do krve a těla. Hasiči stále upozorňují a varují, aby si lidé nechali zkontrolovat plynové a kondenzační kotle, jejich nainstalování a hlavně těsnění. První příznaky počínající otravy CO se u lidí projevují bolestmi hlavy, malátností a únavou. Plyn navíc v silnějších koncentracích negativně ovlivňuje nervový systém.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.12.

Hasičský Mikuláš, Anděl a čert nadělovali

Pardubičtí profesionální hasiči na oslavy věnované tomuto světci nezapomněli a hned zkraje je pojali velmi bujaře.

Společnost celý článek
7.2.

Kraj spouští projekt rodinných pasů

Pardubický kraj umožní svým obyvatelům využívat slevový systém takzvaných rodinných pasů.

Společnost celý článek
24.8.

Diváci uvidí vášnivý vztah manželů Sheily a Harryho.

Dobré divadlo odměňuje věrné diváky, kteří pomáhají s návštěvností.

Společnost celý článek
29.11.

Děti žijí uměním: První ročník ZUŠ Open propojí téměř 350 základních uměleckých škol z celé republiky

„Velmi si vážím toho, že se do prvního ročníku ZUŠ Open přihlásil tak velký počet škol a že o sobě školy chtějí dát vědět prostřednictvím našeho projektu. Jako absolventka ,lidušky‘ si dobře uvědomuji, jak zásadní jsou právě první léta hudebního vzdělávání. O tom, zda se dítě bude nebo nebude zajímat o umění, rozhodují nejen rodiče, ale často také právě učitelé v ZUŠkách,“ dodává k projektu světoznámá česká mezzosopranistka, zakladatelka a patronka pořádajícího nadačního fondu Magdalena Kožená.

Společnost celý článek
10.3.

Nejlépe se podniká v Pardubicích

„Pardubice jsou historicky průmyslovým městem a radnice si uvědomuje, že zajistit dopravu pro zaměstnance a obyvatele města je nesmírně důležité. Hlavní roli ve velkých investicích hrají někdy problematické dotace, ale my jsme si vědomi toho, že pokud se správně využijí a vše se správně spočítá, spokojeni budou všichni,“ okomentoval jeden z důvodů vítězství náměstek primátora Jan Řehounek, který za město ocenění přebíral.

Společnost celý článek
13.8.

Policie na 22. ročníku Cihelny

KRÁLÍKY – Největší ukázka nejmodernější techniky, výstroje a výzbroje policistů v našem regionu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting