Pardubáci chovají více než 9 tisíc psů

15.4.

Pardubáci chovají více než 9 tisíc psů

Obyvatelé Pardubic v současné době chovají zhruba 9200 psů. Tolik jich alespoň v loňském roce, kdy začala platit nová vyhláška města, Pardubáci nechali zaregistrovat. Ředitel městské policie Petr Kvaš na základě kontrol strážníků odhaduje, že toto číslo se blíží reálnému stavu. V roce 2007 město evidovalo zhruba 8,5 tisíc psů. „V předešlých letech se počet registrovaných psů zvyšoval o necelé procento ročně. V roce 2008, kdy lidé museli podle vyhlášky psy nově registrovat a vyzvednout si nové evidenční známky, vzrostl počet psů o sedm procent. Nemyslím si, že tolik psů přibylo, spíš psy přihlásili i ti, kteří je do té doby drželi na černo,“ řekl Petr Kvaš. „Městské obvody, které psy chované na svém území evidují, získaly tak v loňském roce do svých rozpočtů o půl milionu korun více, než v roce předchozím,“ pokračoval ředitel Kvaš. Poplatky za psa jsou místní daní, nikoli platbou za úklid psích exkrementů. Zejména na sídlištích a v centru města jsou výdaje na úklid po psech výrazně vyšší než vybrané poplatky.   Vyhláška, která začala platit v lednu 2008, ukládá majitelům psů povinnost opatřit čtyřnohé společníky identifikační známkou. Během prvních tří měsíců loňského roku museli chovatelé své psy znovu zaregistrovat. Dostali pro ně nové známky, které jsou pro celé Pardubice jednotné, pouze barevně odlišené podle lokality, kde je pes chován. Cílem nové evidence bylo usnadnit identifikaci psů zejména v případech, kdy se ztratí, ale také odhalení neplatičů místního poplatku. „Zda psi známky skutečně nosí kontrolují naši strážníci průběžně. Z toho, jak často se setkávají se psem bez známky usuzuji, že nepřihlášených psů je v Pardubicích už minimum,“ dodal ředitel.   V ohlašovací kartě majitel kromě údajů o sobě uvádí například i plemeno, barvu, jméno, pohlaví, datum narození, případně zvláštní znamení přihlašovaného psa, například číslo čipu či tetování, pokud je pes má. „Tyto údaje nejsou povinné, ale jsou velmi důležité pro případ, že se zvíře zaběhne. Proto bych všechny majitele žádal o to, aby vyplňování formuláře věnovali pozornost. Mohou tak sobě a zejména svému zvířeti ušetřit stresující chvíle,“ uzavřel Kvaš.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.4.

Projekt Cesta k samostatnosti podporuje osoby s mentálním znevýhodněním Josef už bydlí a stárá se o sebe sám

Pan Štěpán, mladý muž s mentálním znevýhodněním, dostal dlouho vytouženou příležitost pracovat s auty. Pomáhá je demontovat, a jak sám často opakuje, miluje vůni oleje, benzínu a pravou „chlapskou dřinu". Vysněnou práci získal díky podporovanému zaměstnávání. Sociální pracovníci mu pomohli nejen oslovit zaměstnavatele, ale poskytli také asistenci. Díky ní se pan Štěpán v práci během krátké doby zcela osamostatní.

Společnost celý článek
18.7.

Česká inspekce životního prostředí projednávala stížnosti na zápach z hnojení

Současné klimatické podmínky způsobují pomalejší vstřebávání kejdy do půdy a prodlužuje se tak období nepříjemného zápachu.

Společnost celý článek
26.4.

Foxconn 4Tech ve spolupráci s ČNOPK ukázal potenciál Průmyslu 4.0 v organizacích, který je neomezený

Firmy tak dnes intenzivně přemýšlí, jak inovovat výrobní procesy, hledají cestu k vyšší efektivitě a kvalitě, ale často stále chybí konkrétní projekty a strategie, jak tyto požadavky uvést do praktického života.

Společnost celý článek
28.2.

Skutečně zdravá škola vyzývá k obnově školních zahrad. Organizuje Týden s prarodiči na školních zahradách

„Přeměna školního pozemku na plodící zahradu nebo zkrátka jen jarní příprava zahrady na setí a sázení půjde mnohem snáze, pokud se do práce zapojí pomocníci z řad rodičů či prarodičů. Pro všechny generace to může být skvělá zábava a příležitost ke společnému učení se na zahradě. Ze zkušeností z několika škol víme, že prarodiče přináší na zahradu nejen své zkušenosti a znalosti, ale také nadšení z toho, že mohou pomoci dobré věci,“ říká Tomáš Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Společnost celý článek
21.12.

Nenechme si zkazit vánoční svátky, nabádá hejtman Netolický po útoku v Berlíně

„I přes útok u našich západních sousedů se snažme udržet si tu správnou adventní náladu a úsměv na tváři. Svátky klidu, míru a pokoje nám nemohou zkazit fanatici, jejichž cílem je vyvolat pocit strachu a aby se všichni báli ideálně jeden druhého.

Společnost celý článek
18.8.

Festival Trutnov očima policistů

Do akce je povoláno dostatečné množství policistů obvodních oddělení celého trutnovského okresu

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting