Pardubáci chovají více než 9 tisíc psů

15.4.

Pardubáci chovají více než 9 tisíc psů

Obyvatelé Pardubic v současné době chovají zhruba 9200 psů. Tolik jich alespoň v loňském roce, kdy začala platit nová vyhláška města, Pardubáci nechali zaregistrovat. Ředitel městské policie Petr Kvaš na základě kontrol strážníků odhaduje, že toto číslo se blíží reálnému stavu. V roce 2007 město evidovalo zhruba 8,5 tisíc psů. „V předešlých letech se počet registrovaných psů zvyšoval o necelé procento ročně. V roce 2008, kdy lidé museli podle vyhlášky psy nově registrovat a vyzvednout si nové evidenční známky, vzrostl počet psů o sedm procent. Nemyslím si, že tolik psů přibylo, spíš psy přihlásili i ti, kteří je do té doby drželi na černo,“ řekl Petr Kvaš. „Městské obvody, které psy chované na svém území evidují, získaly tak v loňském roce do svých rozpočtů o půl milionu korun více, než v roce předchozím,“ pokračoval ředitel Kvaš. Poplatky za psa jsou místní daní, nikoli platbou za úklid psích exkrementů. Zejména na sídlištích a v centru města jsou výdaje na úklid po psech výrazně vyšší než vybrané poplatky.   Vyhláška, která začala platit v lednu 2008, ukládá majitelům psů povinnost opatřit čtyřnohé společníky identifikační známkou. Během prvních tří měsíců loňského roku museli chovatelé své psy znovu zaregistrovat. Dostali pro ně nové známky, které jsou pro celé Pardubice jednotné, pouze barevně odlišené podle lokality, kde je pes chován. Cílem nové evidence bylo usnadnit identifikaci psů zejména v případech, kdy se ztratí, ale také odhalení neplatičů místního poplatku. „Zda psi známky skutečně nosí kontrolují naši strážníci průběžně. Z toho, jak často se setkávají se psem bez známky usuzuji, že nepřihlášených psů je v Pardubicích už minimum,“ dodal ředitel.   V ohlašovací kartě majitel kromě údajů o sobě uvádí například i plemeno, barvu, jméno, pohlaví, datum narození, případně zvláštní znamení přihlašovaného psa, například číslo čipu či tetování, pokud je pes má. „Tyto údaje nejsou povinné, ale jsou velmi důležité pro případ, že se zvíře zaběhne. Proto bych všechny majitele žádal o to, aby vyplňování formuláře věnovali pozornost. Mohou tak sobě a zejména svému zvířeti ušetřit stresující chvíle,“ uzavřel Kvaš.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.11.

Do Pardubic se vrátí dvůr Pernštejnů

Dnešní podoba Zámku Pardubice začala vznikat na přelomu 15. a 16. století. Jeho zdi, podlahy či klenby mají tedy za sebou už pětisetletou historii. Dlouholeté devastující chátrání celého areálu bylo zastaveno až po Sametové revoluci. Rekonstrukce v 90. letech v celkové hodnotě 105 milionů korun financovalo Ministerstvo kultury a částečně i Město Pardubice. Od roku 2001 je vlastníkem zámku Pardubický kraj, který pokračuje v obnově jak vnitřních prostor, tak i nádvoří, hospodářských budov a valů. Za posledních 15 let činily stavební investice do Zámku Pardubice na 170 milionů korun.

Společnost celý článek
26.4.

Město ověřuje dostupné bydlení za pomoci dotací

Na realizaci tříletého projektu navíc město získalo evropskou dotaci ve výši bezmála 8 milionů korun.

Společnost celý článek
25.9.

Tripartita se zaměřila na nezaměstnanost

Na jedné straně je sice uspokojivé, že je nezaměstnanost v Pardubickém kraji za poslední měsíce citelně pod republikovým průměrem na 6,5 procentech, ale i tak to znamená 20 tisíc lidí bez práce.

Společnost celý článek
23.8.

Prešovský kraj se představí na pardubickém závodišti

Pro návštěvníky stánku budou připraveny audiovizuální prezentace a tiskoviny přibližující jeho zajímavosti a krásy.

Společnost celý článek
24.1.

Záchranáři ze Zakarpatí se v kraji proškolují v navigačních systémech

Spolupráce mezi Pardubickým krajem a Ukrajinou pokračuje. Tentokrát přijeli horští záchranáři ze Zakarpatí do našeho kraje, aby získali další poznatky v oblasti využívání GIS a GPS technologií.

Společnost celý článek
26.10.

Zájem českých a slovenských urbanistů o Mlýnský ostrov předčil všechna očekávání

Město Pardubice se rozhodlo uspořádat soutěž na novou koncepci tzv. Mlýnského ostrova formou soutěžního workshopu. „Tři týmy složené z urbanistů, krajinářských architektů, dopravních inženýrů a odborníků na vodní stavby budou během listopadu a prosince připravovat návrh budoucí podoby tohoto území,“ vysvětluje primátor města Pardubice Martin Charvát, který je rovněž jedním z porotců soutěže.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting