Pardubáci chovají více než 9 tisíc psů

15.4.

Pardubáci chovají více než 9 tisíc psů

Obyvatelé Pardubic v současné době chovají zhruba 9200 psů. Tolik jich alespoň v loňském roce, kdy začala platit nová vyhláška města, Pardubáci nechali zaregistrovat. Ředitel městské policie Petr Kvaš na základě kontrol strážníků odhaduje, že toto číslo se blíží reálnému stavu. V roce 2007 město evidovalo zhruba 8,5 tisíc psů. „V předešlých letech se počet registrovaných psů zvyšoval o necelé procento ročně. V roce 2008, kdy lidé museli podle vyhlášky psy nově registrovat a vyzvednout si nové evidenční známky, vzrostl počet psů o sedm procent. Nemyslím si, že tolik psů přibylo, spíš psy přihlásili i ti, kteří je do té doby drželi na černo,“ řekl Petr Kvaš. „Městské obvody, které psy chované na svém území evidují, získaly tak v loňském roce do svých rozpočtů o půl milionu korun více, než v roce předchozím,“ pokračoval ředitel Kvaš. Poplatky za psa jsou místní daní, nikoli platbou za úklid psích exkrementů. Zejména na sídlištích a v centru města jsou výdaje na úklid po psech výrazně vyšší než vybrané poplatky.   Vyhláška, která začala platit v lednu 2008, ukládá majitelům psů povinnost opatřit čtyřnohé společníky identifikační známkou. Během prvních tří měsíců loňského roku museli chovatelé své psy znovu zaregistrovat. Dostali pro ně nové známky, které jsou pro celé Pardubice jednotné, pouze barevně odlišené podle lokality, kde je pes chován. Cílem nové evidence bylo usnadnit identifikaci psů zejména v případech, kdy se ztratí, ale také odhalení neplatičů místního poplatku. „Zda psi známky skutečně nosí kontrolují naši strážníci průběžně. Z toho, jak často se setkávají se psem bez známky usuzuji, že nepřihlášených psů je v Pardubicích už minimum,“ dodal ředitel.   V ohlašovací kartě majitel kromě údajů o sobě uvádí například i plemeno, barvu, jméno, pohlaví, datum narození, případně zvláštní znamení přihlašovaného psa, například číslo čipu či tetování, pokud je pes má. „Tyto údaje nejsou povinné, ale jsou velmi důležité pro případ, že se zvíře zaběhne. Proto bych všechny majitele žádal o to, aby vyplňování formuláře věnovali pozornost. Mohou tak sobě a zejména svému zvířeti ušetřit stresující chvíle,“ uzavřel Kvaš.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.4.

Typ, který změnil leteckou dopravu, navštíví Aviatickou pouť

Legendární Dakota přiletí v markingu chronografů BREITLING ze Švýcarska ve skupině ještě s dalšími leteckými veterány jako Jakovlev Jak-11, Grumman Avenger a Pilatus P-2. Společně přispějí do téměř šestihodinového letového programu.

Společnost celý článek
29.4.

Jedinečné včelařské učiliště má nové prostory ke vzdělávání

Nasavrky – Novou zpracovatelskou linku pro včelařský velkoprovoz a prostory pro výuku má od tohoto týdne v provozu Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum v Nasavrkách. Projekt podpořený z Integrovaného regionálního operačního programu podpořila Evropská unie částkou přesahující 18 milionů korun.

Společnost celý článek
13.9.

Pardubické sídliště Závodu míru se po letech dočká revitalizace veřejných prostranství.

„Máme připravenou studii revitalizace pro celé sídliště. Od roku 2012 marně žádáme o státní dotace, ani letos jsme na ně ale nedosáhli, proto jsme se dohodli s městem, že se do obnovy pustíme i bez státní podpory,“ řekl starosta městského obvodu Jaroslav Menšík.

Společnost celý článek
11.6.

Severní varianta obchvatu v Litomyšli je dobré řešení

Města proto nyní chtějí bojovat o to, aby se přednostně začaly stavět obchvaty obou měst.

Společnost celý článek
2.1.

V pardubické porodnici se narodil jako první dítě v roce 2014 chlapec Pavel

Ve srovnání s minulými pěti lety se na narození prvního dítěte nového roku čekalo ve zdejší porodnici nejdéle. První miminka v letech 2009 až 2013 se narodila už v průběhu dopoledne. Nejpozději to bylo v roce 2010, kdy chlapec Tadeáš přišel na svět v 9.32 hodin. Letos tomu tak bylo až v odpoledních hodinách.

Společnost celý článek
30.12.

Veterinární policie?

Těžko by bylo možné chtít, aby veterinární inspektor krajské veterinární správy měl statut veřejného činitele.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting