Pardubáci ušetřili ropu na cestu kolem světa

20.5.

Pardubáci ušetřili ropu na cestu kolem světa

Pardubáci ušetřili ropu na cestu kolem světa

Pardubičtí občané odevzdali v loňském roce do sběrných dvorů téměř 3,5 tisíce starých televizorů a 2 tisíce vyřazených počítačových monitorů. Jejich recyklace výrazně ušetřila energie, suroviny i životní prostředí. Jen ropa, která se opětovným využitím elektroodpadu z Pardubic ušetřila, by stačila k výrobě pohonných hmot, s nimiž by majitel automobilu s běžnou spotřebou třikrát obkroužil rovník, nebo se mohl vydat 60krát na Makarskou a zpět. Mimo to Pardubáci recyklací starých televizorů ušetřili elektřinu odpovídající celoroční spotřebě zhruba 367 čtyřčlenných domácností, tisíce tun surovin, mnoho hektolitrů pitné vody a uchránili životní prostředí tunami nebezpečných odpadů a emisí skleníkových plynů. Čísla vychází z analýzy neziskové společnosti ASEKOL, která hodnotila vliv sběru, dopravy a zpracování televizorů a PC monitorů až do finální recyklace jednotlivých složek do nového výrobku, nebo konečné likvidace. „Od společnosti ASEKOL, která pro Pardubice zajišťuje sběr a recyklaci elektrospotřebičů, jsme dostali certifikát z něhož vyplývá, že  obyvatelé Pardubic loni odevzdali 5419 starých televizorů a monitorů. Jejich recyklací se ušetřilo například více než 800 MWh elektrické energie, téměř 16.000 litrů ropy, ale také přes čtyři miliony litrů pitné vody,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.   Tím, že Pardubáci neodložily doslouživší spotřebiče mezi komunální odpad či na černé skládky, ale odevzdali jej k recyklaci, ušetřili podle této studie nejen značné množství surovin, ale také snížili produkci nebezpečného odpadu o 821 tun a emise skleníkových plynů o 216 tun. Tato množství odpovídají roční produkci nebezpečného odpadu ze zhruba 200 tisíc domácností, a skleníkových plynů z ročního provozu zhruba 100 automobilů.   „Jsem velmi rád, že recyklaci odpadu, a to nejen elektrospotřebičů, si Pardubáci vzali za své a moc jim za to děkuji. My samozřejmě budeme podle potřeby rozšiřovat počty kontejnerů na tříděný odpad a hledat cesty, jak přírodě maximálně ulevit. Osvědčil se nám například i sběr zeleného odpadu a jeho kompostování a nyní jej chceme rozšířit do dalších částí města. Je potřeba říci, že město na separovaném sběru nezbohatne, naopak. Ale Země opravdu není na jedno použití a je naší zodpovědností, jakou ji předáme dětem. A v tom může pomoci každý,“ dodal náměstek primátorky František Brendl.   Pardubáci jsou zvyklí třídit odpad již řadu let. V roce 2010 vyprodukovali 16.755 tun komunálního odpadu, vedle toho však uložili do zvláštních kontejnerů ještě 4264 tun separovaného odpadu. Kromě 1603 tun biodpadu sebrali také 746 tun plastů, 899 tun papíru, 919 tun skla a 97 tun nebezpečného odpadu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.7.

Růžový palouček – místo opředené pověstmi, které stojí za návštěvu

Za dnešní podobu pietního území je nutné poděkovat především obci Újezdec a Spolku přátel Růžového paloučku.

Společnost celý článek
8.3.

Pardubické děti se zapojí do projektu CreArt

Soutěž začala 1. března a potrvá do 18. března. Výsledky budou vyhlášeny v rámci Evropského dne kreativity ve čtvrtek 21. března v odpoledních hodinách v Galerii města Pardubic na Příhrádku, kde budou také předány ceny vítězům.

Společnost celý článek
21.9.

Evropské peníze v Krucemburku výrazně pomohly

S průběhem stavby byli v Krucemburku podle slov Jiřího Havlíčka spokojeni.

Společnost celý článek
13.9.

Kam na polední meníčko v Pardubicích?

Proč ztrácet čas hledáním na jednotlivých webových stránkách konkrétních restaurací, když můžete mít všechny Vaše oblíbené restaurace a jejich polední menu jako na dlani na jedné adrese.

Společnost celý článek
21.6.

Na Univerzitě Pardubice na čtrnáctidenní návštěvě delegace z Indie

„Delegaci čeká v Pardubicích pestrý program. Nejenže se podívá na všech sedm našich fakult a seznámí se s vědeckou prací našich akademických pracovníků i možnostmi studia u nás, přiblížíme jim i českou kulturu a historii. Úvodní vhled si pro ně připravil docent Fárek z Katedry religionistiky, který je současně koordinátorem Indické platformy na pardubické univerzitě. Hned v pondělí jim při Českém národním večeru představí naši zemi,“ říká k zahájení indické návštěvy v prostorách univerzity Ing. Monika Vejchodová z Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy Univerzity Pardubice.

Společnost celý článek
31.7.

Krajská záchranná služba se sjednotila

K 1. červenci došlo ke sloučení Oblastního střediska Záchranné zdravotnické služby Svitavy se ZZS Pardubického kraje.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting