Pardubice chystají preventivní akci pro mladé řidiče

19.9.

Pardubice chystají preventivní akci pro mladé řidiče

17.9.2019 | Český statistický úřad v loňském roce zaznamenal téměř 105 tisíc nehod, přičemž za velkou část z nich mohou takzvaní mladí řidiči s nedostatečnými zkušenosti v silničním provozu. Proto se Pardubice ve spolupráci s dalšími subjekty rozhodly v říjnu uspořádat dvoudenní akci s názvem Dny dopravní bezpečnosti mladých řidičů v Pardubicích, jejímž cílem je ukázat nejen mladým motoristům, jaká rizika je na silnicích mohou potkat a jak na ně případně reagovat.
Dny dopravní bezpečnosti mladých řidičů v Pardubicích
Jak vyplývá ze statistik týkajících se nehodovosti, ve většině případů mohou za ty nejzávažnější nehody na silnicích právě čerství držitelé řidičských průkazů, kteří zároveň patří mezi nejrychleji vybodované motoristy. „K řízení automobilu není nutná pouze teorie, ale zejména praxe a zkušenosti s různými situacemi, se kterými se motorista může na silnicích setkat. Proto jsme pro návštěvníky připravili takové aktivity, díky nimž si mohou vyzkoušet například couvání ve zúženém prostoru, slalom mezi kužely, zvládnutí smyku či měření brzdných drah. Je potřeba, aby si nejen mladí řidiči, ale třeba i ti, kteří mají autoškolu dávno za sebou vyzkoušeli, jak v různých situacích reagovat a předejít komplikacím a vážným nehodám,“ popisuje za pořadatele cíl této preventivně bezpečnostní akce Jiří Chmelík, předseda Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality při Radě města Pardubic.
První část programu odstartuje ve středu 9. října na Stavařově v areálu Univerzity Pardubice. Pro zájemce zde budou připraveny zkušební vozy, ve kterých si pod dohledem zkušených lektorů otestují svou zručnost na čas a přesnost například při slalomech či couvání ve zúženém prostoru nebo si zde budou moci vyzkoušet svůj postřeh při jízdě s opileckými a opiátovými brýlemi. Jeden z partnerů akce navíc připravil pro zájemce stanoviště, ve kterém si budou moci nechat změřit zrak odbornými optometristy.
Čtvrteční program bude pro změnu přesunut na území vojenského letiště ve Starém Máteřově, kde se organizátoři zaměří na praktická cvičení a ukázky z praxe. „V rámci druhého dne si zájemci mohou vyzkoušet chování vozu při simulaci smyku zadní nápravy, zvládnutí průjezdu zatáčkou, slalom nebo techniku „krizové brzdy“, tedy zvládnutí brzdy a reálné brzdné dráhy na reálném povrchu či nárůst brzdné dráhy v souvislosti s rychlostí,“ doplňuje Chmelík. Do Dnů dopravní bezpečnosti se zapojí také Integrované složky záchranného systému, které veřejnosti předvedou komentovanou simulaci dopravní nehody a ukázky vyprošťovací techniky HZS včetně poskytnutí první pomoci při nehodě.
Akci Dny dopravní bezpečnosti mladých řidičů v Pardubicích pořádá odbor sociálních věcí Magistrátu města Pardubic ve spolupráci s Univerzitou Pardubice, Autoklubem ČR, Městskou policií Pardubice, Policií ČR, Vojenskou policií, společnostmi Auto Dryml Pardubice a Driving cz, organizací BESIP, Hasičským záchranným sborem Pardubického kraje a Záchrannou zdravotnickou službou Pardubického kraje. Program zahrnující praktické jízdy mohou zájemci absolvovat nejen v zapůjčených vozech, které zde budou k dispozici, ale i ve svých vlastních automobilech vybavených ABS.
Program:
Středa 9. 10. 2019, místo a čas konání - prostory Univerzity Pardubice od 10:00 – 16:00
- Prezentace spolupracujících organizací formou stánků, rozdávání preventivních materiálů (reflexní prvky, rady pro řidiče atd.)
- Představení civilního speciálu dopravní policie a zastavovacích pásů Policie ČR
- Možnost měření hladiny alkoholu v dechu (Dräger), možnost vyzkoušení si opileckých a opiátových brýlí
- Ukázka „Buginy“
- Možnost vyzkoušet si jízdu zručnosti (slalom, parkování, couvání ve zúženém prostoru) a řízení vozidel s pravostranným a levostranným řízením
- Diskuse a praktické ukázky aktivní a pasivní bezpečnosti na silnici – nastavení sedačky, nastavení opěrek hlavy, poutání, zvládání krizových situací na silnici – reakce řidiče
- Možnost prohlídky sanitního vozidla
- Ukázka a nácvik poskytnutí první pomoci a kardiopulmonální resuscitace
- Měření zraku pod vedením optometristů z projektu „Vidíš skvěle“
Čtvrtek 10.10.2019, místo a čas konání – prostory vojenského letiště ve Starém Máteřově od 14:00 do 18:00
- Prezentace spolupracujících organizací formou stánků, rozdávání preventivních materiálů (reflexní prvky, rady pro řidiče atd.)
- Ukázka civilního speciálu
- Praktické ukázky měření rychlosti a brzdných drah
- Možnost měření hladiny alkoholu v dechu (Dräger)
- Ukázka zastavovacích pásů, možnost vyzkoušení si opileckých a opiátových brýlí
- Ukázka výstroje pořádkové jednotky
- Možnost prohlídky sanitního vozidla, praktické ukázky poskytnutí první pomoci, ukázka kardiopulmonální resuscitace
- Simulovaná dopravní nehoda ve spolupráci s HZS PK v časech 15:30 a 17:00
- Stanoviště „easy drift“ – simulace smyku prostřednictvím speciálních návleků na zadní nápravu vozu – účastníci si pod vedením lektora zkusí samostatně slalom a průjezd zatáčkou
- Stanoviště „krizová brzda“ – účastníci si mohou i s vlastními vozy (pouze vozy s ABS) vyzkoušet techniku krizové brzdy a reálné brzdné dráhy na reálném povrchu
Zdroj: pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.2.

Školy z Pardubického kraje mohou žádat o grant

Své projekty mohou školy přihlásit do grantového řízení Nadačního fondu Tesco, a to nejpozději do konce března.

Společnost celý článek
24.10.

Kompost vyrobený v Dražkovicích získal v prestižní soutěži první cenu

Nejvyšší bodové ohodnocení získal a soutěž vyhrál kompost vyrobený na kompostárně v Dražkovicích, kterou od roku 2004 provozuje akciová společnost SmP-Odpady a.s. Vítězstvím v soutěži tak dražkovický kompost získal další z řady dosud získaných certifikátů kvality.

Společnost celý článek
6.12.

Herci Východočeského divadla Pardubice již tradičně potěšili děti v Pardubické nemocnici. Navštívili je ve slušivých kostýmech Mikuláše, anděla a čerta.

Za pacienty dětského oddělení a oddělení dětské chirurgie v průběhu pondělního dopoledne dorazil Mikuláš a pochopitelně s sebou přibral anděla s čertem.

Společnost celý článek
3.6.

Ohnivá rozhledna na Andrlově Chlumu – soutěž v TFA – proběhla poslední květnový den roku 2019

Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje územní odbor Ústí nad Orlicí uspořádal pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického soutěž v náročných disciplínách TFA.

Společnost celý článek
16.5.

Dům hudby se zcela zaplnil nadějnými literáty

Účastníci ve svých příspěvcích zmiňovali čas z pohledu mezigeneračního vztahu, ale často psali i o práci záchranářů.

Společnost celý článek
20.12.

Nejen Revolucionářův motýl v předvánoční galerii

Ve stálé expozici na Zámku Pardubice je nově vymalováno a do tématu Svítání v sadu se dostala některá další díla. „Návštěvníci se tu také znovu setkají s jedním ze zásadních děl 20. století, drátěnou plastikou Karla Malicha s názvem Sedím a dívám se na oblohu. Ta byla zastoupena i na veleúspěšné výstavě v Jízdárně Pražského hradu,“ uvedla ředitelka galerie Hana Řeháková.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting