Pardubice hostily 16 primátorů

10.11.

Pardubice hostily 16 primátorů

Primátoři 16 českých měst se sešli závěrem minulého týdne v Pardubicích, kde jednala Komora statutárních měst. Primátoři na svém jednání diskutovali o otázkách souvisejících s aktuálně projednávanou legislativou, našli si však i čas na prohlídku pardubického závodiště a návštěvu pardubické radnice. Leitmotivem schůzky nejvyšších představitelů statutárních měst byly peníze. „Všichni máme obavy o další vývoj rozpočtů,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml. „Nejtíživější je daňový výhled. Letos došlo k propadu daňových příjmů o 12 až 15 procent a příští rok to může být ještě horší,“ řekl předseda Komory statutárních měst a primátor Kladna Dan Jiránek. Podle jeho názoru může být ohrožena samosprávná funkce obcí. „Letos propad všichni vykrýváme přebytky z minulých let a omezením výdajů. Na příští rok jsou vyhlídky horší, nedostatek prostředků začne omezovat samosprávnou činnost,“ dodal. Velkým problém je kofinancování projektů podporovaných z evropských fondů. „Třetina měst to řeší půjčkami, ale to jen dál zhoršuje finanční situaci měst,“ varoval primátor Jiránek.   Primátoři vznesli dva konkrétní návrhy na změnu legislativy.  Volají po změně ustanovení zákona o obcích, které definuje pojem veřejné prostranství tak, aby jejich obecné užívání bylo zásadně bezplatné. Druhý návrh na legislativní úpravu se týká zákona o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí. „Ve stávajících soudních sporech musí města a obce dokládat fyzické hospodaření s tímto majetkem, což bývá často prakticky nemožné,“ řekl pardubický primátor.   Kolegium primátorů rovněž vyjádřilo svou nespokojenost se stávajícím ustanovením silničního zákona, které neumožňuje městským strážníkům měření rychlosti mimo úseky vyznačené dopravními značkami. “Výrazně to omezuje možnost přispívat efektivně k ochraně chodců v silničním provozu. Je to drahé a neúčelné,“ shodli se primátoři.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.4.

Česká Třebova a Eduard Haken

Rozhodujícím faktem pro udělení čestného občanství byl Mistrův vřelý vztah k České Třebové.

Společnost celý článek
1.8.

Pardubický kraj se chystá opravit další mosty. Usiluje o peníze z Evropské unie

„Chceme mít připravených co nejvíce projektů na investice. V současné chvíli jsou pro devět záměrů dokončeny projektové dokumentace,“ sdělil 1. náměstek hejtmana pro majetek a investice Roman Línek. V celkovém objemu se jedná o projekty za více než sto milionů korun. K modernizací však dojde i v případě, že Pardubický kraj neobdrží peníze z vnějších zdrojů. „Postupně bychom rádi dané projekty realizovali třeba i z vlastních zdrojů,“ dodal Roman Línek.

Společnost celý článek
18.5.

Prestižní soutěž Orlická věž slavila pětadvacetiny

Každoročně se soutěže účastní kolem 130 nejlepších závodníků z celé České republiky a Slovenska. Závodu se v pátek účastnilo celkem 88 závodníků z celé České republiky. Příslušníci v okrese Ústí nad Orlicí opravdu žijí sportem. Hasiči tady podávají skvělé výkony v požárním sportu, v nejtěžších hasičských disciplínách TFA, ve futsalu, orientačním běhu a právě i ve výstupu na cvičnou věž.

Společnost celý článek
31.1.

Střední školy zahájily přípravu na přijímačky s testy SCIO

Výsledky prvního kola přijímacích zkoušek dodá společnost SCIO školám 28. dubna po 17. hodině.

Společnost celý článek
11.6.

Pardubáci dvakrát objeli zeměkouli na kole

V celé České republice se do soutěže zapojilo 2 536 účastníků v 829 týmech ze 400 firem a institucí.

Společnost celý článek
9.11.

Zástupci University Hyogo jednají v Pardubicích

Fakulta ekonomicko-správní a pořádající Ústav ekonomiky a managementu pro ně připravily odborný program a speciální workshop.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting