Pardubice hostily 16 primátorů

10.11.

Pardubice hostily 16 primátorů

Primátoři 16 českých měst se sešli závěrem minulého týdne v Pardubicích, kde jednala Komora statutárních měst. Primátoři na svém jednání diskutovali o otázkách souvisejících s aktuálně projednávanou legislativou, našli si však i čas na prohlídku pardubického závodiště a návštěvu pardubické radnice. Leitmotivem schůzky nejvyšších představitelů statutárních měst byly peníze. „Všichni máme obavy o další vývoj rozpočtů,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml. „Nejtíživější je daňový výhled. Letos došlo k propadu daňových příjmů o 12 až 15 procent a příští rok to může být ještě horší,“ řekl předseda Komory statutárních měst a primátor Kladna Dan Jiránek. Podle jeho názoru může být ohrožena samosprávná funkce obcí. „Letos propad všichni vykrýváme přebytky z minulých let a omezením výdajů. Na příští rok jsou vyhlídky horší, nedostatek prostředků začne omezovat samosprávnou činnost,“ dodal. Velkým problém je kofinancování projektů podporovaných z evropských fondů. „Třetina měst to řeší půjčkami, ale to jen dál zhoršuje finanční situaci měst,“ varoval primátor Jiránek.   Primátoři vznesli dva konkrétní návrhy na změnu legislativy.  Volají po změně ustanovení zákona o obcích, které definuje pojem veřejné prostranství tak, aby jejich obecné užívání bylo zásadně bezplatné. Druhý návrh na legislativní úpravu se týká zákona o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí. „Ve stávajících soudních sporech musí města a obce dokládat fyzické hospodaření s tímto majetkem, což bývá často prakticky nemožné,“ řekl pardubický primátor.   Kolegium primátorů rovněž vyjádřilo svou nespokojenost se stávajícím ustanovením silničního zákona, které neumožňuje městským strážníkům měření rychlosti mimo úseky vyznačené dopravními značkami. “Výrazně to omezuje možnost přispívat efektivně k ochraně chodců v silničním provozu. Je to drahé a neúčelné,“ shodli se primátoři.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.12.

Doubravice a Hrádek by mohla spojit nová cyklostezka

Významnou část nákladů by navíc mohl pokrýt příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury.„V současné době je hotová dokumentace pro stavební povolení a vykoupeny jsou i potřebné pozemky.

Společnost celý článek
1.9.

Hejtman Martínek oceňoval zasloužilé hasiče

V 10 hodin za přítomnosti senátora Miroslava Antla požehnal farář prapor dobrovolných hasičů v kostele sv. Jiří.

Společnost celý článek
30.11.

Spolupráce s babičkami se osvědčila

Většina seniorů působí v tomto projektu dlouhodobě. „Ty děti jsou báječné. Mateřská škola je pro ně prvním větším kolektivem a my jim můžeme pomoci naučit se, jak se v něm chovat a osvojit si určitá pravidla. Baví je nás poslouchat. Dnešní doba je bohužel taková, že rodiče nemají na své děti tolik času, jako tomu bylo dříve, nebo žijí odděleně a děti pak hledají někoho, komu se mohou vypovídat,“ chválí projekt jedna z jeho účastnic Ivanka Žaludová, která je „babičkou“ ve školce již třetím rokem.

Společnost celý článek
13.1.

Novoroční INprojekt jako předzvěst GRAND Festivalu smíchu

Autora i jeho dílo v české premiéře uvede režisérka Linda Dušková, absolventka oboru režie alternativního divadla na pražské DAMU. „Jsem ráda, že i když jsme se s Lindou poctivě prokousaly téměř všemi evropskými novinkami na poli dramatu, zůstaly jsme nakonec u původního ideálu – uvést hru současného francouzského autora. Linda totiž pracuje už tři roky v Paříži, před nedávnem zde úspěšně ukončila doktorské studium na Conservatoire Nationale Supérieur d’Art Dramatique a má tedy o současném francouzském divadle a dramatu velmi slušný přehled,“ prozrazuje Anna Hlaváčková.

Společnost celý článek
21.2.

Stát krajům na platy řidičů autobusů nepřidá. Pardubický kraj se k závazku postaví čelem

„Bylo nám bohužel oznámeno, že stát krajům neposkytne kompenzaci na provedení nařízení vlády, kterým byly mzdy řidičům od 1. ledna tohoto roku navýšeny.

Společnost celý článek
20.9.

Roztančené oslavy 20 let skupiny T-BASS vypuknou exkluzivně na střeše OC Futurum

Akce s názvem Streetmania se uskuteční v sobotu 23. září od 15 hodin. Návštěvníci se tak mohou těšit na odpoledne nabité speciální choreografií, vytvořenou přímo pro tuto akci, a mnoho dalších tanečních či hudebních hostů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting