Pardubice hostily 16 primátorů

10.11.

Pardubice hostily 16 primátorů

Primátoři 16 českých měst se sešli závěrem minulého týdne v Pardubicích, kde jednala Komora statutárních měst. Primátoři na svém jednání diskutovali o otázkách souvisejících s aktuálně projednávanou legislativou, našli si však i čas na prohlídku pardubického závodiště a návštěvu pardubické radnice. Leitmotivem schůzky nejvyšších představitelů statutárních měst byly peníze. „Všichni máme obavy o další vývoj rozpočtů,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml. „Nejtíživější je daňový výhled. Letos došlo k propadu daňových příjmů o 12 až 15 procent a příští rok to může být ještě horší,“ řekl předseda Komory statutárních měst a primátor Kladna Dan Jiránek. Podle jeho názoru může být ohrožena samosprávná funkce obcí. „Letos propad všichni vykrýváme přebytky z minulých let a omezením výdajů. Na příští rok jsou vyhlídky horší, nedostatek prostředků začne omezovat samosprávnou činnost,“ dodal. Velkým problém je kofinancování projektů podporovaných z evropských fondů. „Třetina měst to řeší půjčkami, ale to jen dál zhoršuje finanční situaci měst,“ varoval primátor Jiránek.   Primátoři vznesli dva konkrétní návrhy na změnu legislativy.  Volají po změně ustanovení zákona o obcích, které definuje pojem veřejné prostranství tak, aby jejich obecné užívání bylo zásadně bezplatné. Druhý návrh na legislativní úpravu se týká zákona o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí. „Ve stávajících soudních sporech musí města a obce dokládat fyzické hospodaření s tímto majetkem, což bývá často prakticky nemožné,“ řekl pardubický primátor.   Kolegium primátorů rovněž vyjádřilo svou nespokojenost se stávajícím ustanovením silničního zákona, které neumožňuje městským strážníkům měření rychlosti mimo úseky vyznačené dopravními značkami. “Výrazně to omezuje možnost přispívat efektivně k ochraně chodců v silničním provozu. Je to drahé a neúčelné,“ shodli se primátoři.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.4.

Zavlaje vlajka Pardubického kraje na K2?

Horolezce Romana Langra přijal ve středu 25. dubna 2007 vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.

Společnost celý článek
18.10.

Do Studáneckého lesa vyrazí v nejbližších týdnech těžaři.

V korunách stromů se tak stále nachází množství suchých a ulámaných korun borovic a větví, které hrozí pádem.

Společnost celý článek
22.9.

Šel na fotbal. Teď mu hrozí až tři roky vězení.

Tento zákaz se v České republice může uplatňovat již od ledna 2010, kdy byl zahrnut do trestního zákoníku.

Společnost celý článek
11.11.

Univerzita Pardubice ocení nejlepšího sportovce za akademický rok 2013/2014

Za reprezentaci na mezinárodní a republikové úrovni jsou oceněni Matěj Slováček a Zdeněk Chmelík (7. místo na Akademickém mistrovství světa - Futsal Portugalsko) a Kateřina Příhodová (1. místo na Mistrovství ČR za veslování na párovce, ve sprintu na dvojskifu a ve sprintu na párovce).

Společnost celý článek
12.6.

Pronájem staveb v rámci převodu nemocnic

V rámci uvažovaného převodu nemocnic do právní formy akciových společností ke dni 1. října 2007 je nutné uzavřít smlouvy.

Společnost celý článek
13.2.

Silvestr: rekordní počet ztracených štěňat

Podle statistik Psího detektiva se za rok 2016 ztratilo 395 zvířat ve Středočeském kraji a tímto počtem si drží kraj svoje prvenství v rámci celé republiky. Na druhém místě je pak kraj Moravskoslezský s počtem 197 zvířat a následuje ho kraj Jihomoravský s počtem 177 ztracených zvířat. Nejméně ztracených zvířat hlásí kraj Karlovarský s počtem 37 zvířat.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting