Pardubice i okolní obce dál odmítají semtínskou spalovnu

3.3.

Pardubice i okolní obce dál odmítají semtínskou spalovnu

Pardubice i okolní obce dál odmítají semtínskou spalovnu

Obce Pardubicka opět důrazně odmítly záměr modernizace spalovny průmyslových odpadů v Semtíně, o kterou usiluje společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Ministerstvu životního prostředí zaslaly v rámci dalšího kola připomínkového řízení ke studii EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí) kromě samostatných připomínek i společné memorandum, v němž se důrazně ohrazují proti její výstavbě. Ta má ročně zlikvidovat tisíce tun odpadů, svážených do Synthesie nejen z Pardubického kraje, ale z celé republiky. „Za devatenáct let, co stojím v čele Rybitví je to poprvé, co Pardubice a obce v jejich okolí táhnou za jeden provaz,“ řekla starostka Rybitví Naděžda Hubáčková. Negativní stanovisko ke zprovoznění spalovny vydal také Pardubický kraj.   Záměr obnovit činnost spalovny v hustě osídlené aglomeraci narazil hned na počátku na odpor obyvatel. Petici proti spalovně podepsalo téměř 47 tisíc lidí, proti jejímu zprovoznění se postavilo i město Pardubice a městské obvody II, VI a VII. Spolu s pardubickou samosprávou brojí proti spalovně i Lázně Bohdaneč, Rybitví, Srnojedy a Černá u Bohdanče, tedy obce, které by byly provozem tohoto zařízení nejvíce dotčeny. Ministerstvo životního prostředí vrátilo společnosti dokumentaci posuzující vliv stavby na životní prostředí k doplnění.V současné době probíhá třetí kolo připomínkového řízení. Ani s ním však nejsou obce spokojeny. Ve společném prohlášení upozorňují na nesrovnalosti v dokumentaci i na nejzávažnější rizika tohoto záměru pro celý region a jeho životní prostředí.     „Nelze připustit, aby životní prostředí našich obyvatel bylo zatíženo dalšími škodlivými vlivy. Jakékoliv další zdroje emisí na pozadí města s častějším výskytem nádorových onemocnění je nutno považovat za nepřijatelné a riskantní. Nemluvě o dalším zatížení nevyhovující dopravní infrastruktury a z něj plynoucím riziku dopravních nehod automobilů převážejících nebezpečný odpad,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.   Spalovna, která je v současné době odstavena, v minulosti likvidovala hlavně kaly vznikající v čistírně odpadních vod. V roce 2004 byl provoz spalovny kvůli překračování emisních limitů zastaven. O dva roky později koupila spalovnu od chemičky rakousko-česká společnost AVE CZ. Chce ji modernizovat a likvidovat v ní ročně až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu. Většinu odpadu by provozovatel musel do spalovny dovážet z jiných regionů. „Vodovody a kanalizace počítají, že budou kaly likvidovat jinak než ve spalovně,“ řekl náměstek primátora Michal Koláček.   Pardubické zastupitelstvo, městské obvody II, VI a VII i ostatní obce spalovnu odmítly již na konci roku 2007, s odkazem na zatížení životního prostředí. Současné stanovisko je fakticky stejné.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.1.

Městské lesy se rozrostly o téměř 38 tisíc mladých stromů

Během loňského roku pokračovaly práce na zvyšování rekreačního potenciálu městských lesů, který je pro Pardubice nejcennější devizou. Ve Studáneckém a Svítkovském lese byl odstraněn podrost podél hlavních vyšlapaných cest, opravena byla asfaltová lesní cesta z Dubiny do Spojila a ve Studáneckém lese začala též úprava vyšlapaných cestiček, které dostanou mlatový povrch.

Společnost celý článek
16.2.

Hejtman Martínek opět úřaduje

Hejtman Radko Martínek utrpěl vážné zranění na horách, kde byl v prvním lednovém týdnu s rodinou na zimní rekreaci.

Společnost celý článek
26.3.

Pardubickou KDU-ČSL povede vysokoškolský učitel

Pavel Bělobrádek jednoznačně vyhrál výběrové řízení na krajského manažera KDU-ČSL.

Společnost celý článek
15.2.

MDŽ vytlačuje Valentýna, potvrzují obchodníci

Svátek sv. Valentýna má sice dlouhou tradici v USA, ale v našem kulturním prostředí není zažitý.

Společnost celý článek
16.4.

Za překročení roční projektové kapacity slévárny a spotřebu práškových plastů padla pokuta 170 tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Hradci Králové uložili společnosti RONAL CR s.r.o. pokutu ve výši 170 tisíc korun za porušení zákona o integrované prevenci a zákona o ochraně ovzduší. Provozovatel se odvolal, ale odvolací orgán sankci potvrdil. Ta je od 10. 4. 2019 pravomocná.

Společnost celý článek
5.12.

Text memoranda na záchranu Larischovy vily míří do finále. Nyní je na tahu město

„Deklaraci jsme projednali s Ministerstvem kultury i Československou obcí legionářskou a nyní jednáme o finálním textu s posledním signatářem, kterým jsou Pardubice....

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting