Pardubice - kolébka českého letectví

26.7.

Pardubice - kolébka českého letectví

V letošním roce slaví celá naše republika sto let české aviatiky. My v Pardubicích slavíme nejvíc, protože u nás to všechno začalo. Létání k našemu městu neodmyslitelně patří. Výstava Pardubice-kolébka českého letectví probíhá ve dvou sálech na prvním nádvoří pardubického zámku již od 28.května a potrvá do 19. září. Je to největší výstava o létání v Pardubicích, která kdy vznikla a zachycuje celých sto let pardubické aviatiky. První sál je zcela věnován průkopníkům českého létání, především Ing. Janu Kašparovi. Dominuje mu nádherný třímetrový model letounu Blériot od pana Fikejze z Chocně. Shromáždili zde také rozsáhlou galerii fotografií z letů Ing. Kašpara a nádherné dobové plakáty. Pan inženýr Kašpar je osobně přítomen. Nezapomínají tu ani na jeho bratrance Eugena Čiháka. Létání za první Československé republiky, to je další slavná kapitola dějin pardubického letectví. Vystaven je zde mimo jiné trup kluzáku Bohemia B-5 pana Jaroslava Wiesnera, jenž natočil také unikátní filmové záběry z pardubického letiště, které muzeu zapůjčili jeho dědicové. Před druhou světovou válkou byli na zdejším letišti stíhači, připravení bránit republiku. Ve vitrině najdete jejich letecké kombinézy, nesmírně vzácný letecký kulomet vzor 30 a také osobní letecký kordík jednoho z nich. Nálety na Pardubice v roce 1944 připomíná další velká část výstavy. Najdete tam vzácné fotografie pořízené z bombardujících letadel a také americké letecké pumy. Pardubické je nejspíš jediné české muzeum, které je vlastní. V poválečném období z letiště v Pardubicích na dlouho zmizeli civilní letci, kteří se odstěhovali do Podhořan. Ale organizátoři výstavy na ně nezapomínají. Ve výstavním sále je sedmimetrový větroň Orlík. Vojáky, kteří pak letiště obhospodařovali v letech 1950-1995, připomíná dlouhá kóje s leteckými kanony, prapory, uniformami, výškovými obleky a řadou pomůcek. Poprvé v dějinách muzea se takto věnuje i poválečnému období. Výstava končí současností letiště, kde dnes bez problémů spolupracují civilisté s vojáky. Létáme odtud na dovolenou a zároveň zde vojáci hlídají náš vzdušný prostor. Chcete vidět největší model Kašparova Blériota? Chcete se vyfotografovat v letadle Eugena Čiháka? Chcete vidět létající kolo, přídavné nádrže stíhaček, projít si na zkoušku bezpečnostním rámem a vidět uniformy současných generálů letectva? Přijďte do muzea!. Zdroj: http://www.vcm.cz/

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.6.

Začíná čas řemeslnických trhů

V pátek 17. července od 11 do 18 hodin na Tylově nábřeží v Hradci Králové se uskuteční tzv. Nábřeží řemeslníků.

Společnost celý článek
10.8.

Odborníci ve Chvaleticích roztřídili tuny chemikálií

Mezi nalezeným odpadem bylo i menší množství radioaktivních látek, například solí uranu a thoria.

Společnost celý článek
3.5.

Nemocnice připomenou důležitost správné hygieny rukou

„Podle Světové zdravotnické organizace se až osmdesát procent infekcí šíří špinavýma rukama. Může se jednat o hepatitidu typu A, salmonelózu, o různá průjmová a respirační onemocnění, jejichž původci se nacházejí a množí na běžně používaných předmětech, jako jsou nákupní vozíky, držadla v autobusech, kliky u dveří, počítačové klávesnice a mnoho dalších,“ upozornil ústavní epidemiolog Nemocnice Pardubického kraje Milan Bořek. „Proto je nesmírně důležité si uvědomit nutnost správné hygieny rukou. Platí to nejen pro veřejnost, ale i pro zdravotníky. Chráníme se tak navzájem,“ dodala manažerka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje Světlana Jeřábková.

Společnost celý článek
20.9.

Elektronická aukce: úspory pro krajskou pokladnu

Systém CENTRES pomáhá nastavit transparentní procesy a omezuje korupční prostor.

Společnost celý článek
19.9.

Letošní ročník Podzimních městských slavností nadchne svou rozmanitostí a dynamikou

Na náměstí se tak můžete těšit na premiéru francouzských šansonů v podání souboru Chanson Tria Coucou a Kabátová kvarteta a uslyšíte i čtvero kontrabasů The Pink Elephants. Závěr večera pak rozproudí známá pardubická formace, punková kapela Volant.

Společnost celý článek
22.4.

Dar pro prales Polom

Právě v tomto nejbližším okolí rezervace bylo v minulých letech rozšířeno její ochranné pásmo na současných 55 hektarů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting