Pardubice letos instalují přes 40 nových kamer

14.5.

Pardubice letos instalují přes 40 nových kamer


Zbrusu novým kamerovým systémem s 81 digitálními kamerami se budou moci pochlubit Pardubice. Primátor města Martin Charvát dnes podepsal smlouvu s firmou, která vybuduje 1. etapu této moderní technologie zahrnující více než 40 kamer. Vítěz tendru bude zajišťovat také výstavbu nového dispečinku nebo úložiště dat. Do plného provozu by se měla tato první část realizace za zhruba 11,5 milionu korun dostat na jaře příštího roku.

TK_nový kamerový systém
„Vítěz výběrového řízení již při nedávném testu prokázal, že systém tak, jak ho navrhnul, funguje. Jsem proto velmi rád, že tedy již nic nebránilo podpisu smlouvy a nyní už může směrovat vše k výměně stávajícího, téměř dvacetiletého dosluhujícího analogového systému, za jeden z nejmodernějších, které současná digitální technologie nabízí,“ řekl po slavnostním podepsání dokumentů primátor Martin Charvát a podotknul, že nový systém bude takzvaně chytrý, to znamená, že bude obsahovat analytické funkce, které rozpoznají například protiprávní jednání. „Kamera by sama měla obsluze nahlásit alarm, pokud vozidlo bude projíždět jednosměrnou ulicí v protisměru, nebo třeba tehdy, pokud se hladina zvuku dostane nad běžnou úroveň,“ vysvětlil ředitel pardubické městské policie Rostislav Hübl s tím, že specialitou moderního zařízení bude právě i přenos zvuku.

Zásahu do soukromí se ale lidé bát nemusejí. „Jedním ze samozřejmých požadavků zadavatele bylo, aby systém uměl respektovat tzv. privátní zóny. V praxi to znamená, že se automaticky znemožní pohled do oken bytů a domů tak, aby tyto soukromé sektory nemohly být nikdy sledovány,“ vysvětlil ředitel Rostislav Hübl a dodal, že systém odpovídá nejvyšším certifikátům na ochranu osobních údajů a není možné, aby záznam kdokoliv nahrával nebo kopíroval.

Většina kamer z první etapy realizace bude sloužit pro sledování veřejného pořádku a jen část zařízení se instaluje jako kamery dopravní. „Počítáme také s tím, že některé výstupy – například z třídy Míru, Tyršových sadů, Pernštýnského náměstí či nadjezdu Paramo - budou sloužit zároveň jako informační a lidé je tak budou moci časem sledovat i na webu města. Věřím, že plánovaná služba potěší nejen místní obyvatele, ale že ji lidé využijí kupříkladu ke sledování kulturních akcí, na které se nedostanou, anebo se jen podívají, zda je právě zaplněný park či jaká je ve sledovaném území dopravní situace,“ nastínil chystané plány primátor Martin Charvát.

Oproti stávajícímu kamerovému systému, jehož přenos ze třinácti SD kamer je bezdrátový, bude chystaný digitální veden po optické síti. Novým full HD kamerám bude navíc stačit pro barevný noční záznam i zbytkové světlo. Infračervená svítidla se doinstalují jen tam, kde pouliční lampy nesvítí celou noc nebo zcela chybějí.

Zahájení instalace nových kamer spolu s budováním nového operačního oddělení se předpokládá na podzim letošního roku. Poté bude následovat zhruba tříměsíční zkušební provoz. Předání první etapy kamerového systému se předpokládá na jaře 2016. Necelá čtyřicítka zbývajících kamer, na které se v první etapě nedostane, by měla být realizována následně, a to z prostředků Integrovaných územních investic (ITI) v rámci projektu Inteligentní řízení dopravy. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.6.

Primátorka: Jsme rukojmím ve sporu obchodních společností

Podle informací, které od vedení elektrárny dostala, mají v Opatovicích zásobu uhlí na zhruba 100 dní.

Společnost celý článek
1.12.

Benefiční Prima bazar podpoří stavbu kostela

S nápadem uspořádat obdobu blešího trhu přišli pořadatelé litomyšlského Prima bazaru

Společnost celý článek
8.8.

Makro v Hradci prodávalo zkažené párky

Vídeňské párky dodává do Makra společnost Beskydské uzeniny z Frýdku Místku. Na obalu je datum spotřeby do 19. srpna 2007.

Společnost celý článek
14.3.

Životní podmínky 2008

Do letošního šetření je tak na celém území České republiky zahrnuto 9646 domácností z předchozích tří let.

Společnost celý článek
8.6.

Školení úředníků omezí chod stavebního úřadu

V případě, že se občan bez služby „svého“ úředníka neobejde, měl by cestu na stavební úřad o několik dní odložit.

Společnost celý článek
7.5.

Hrad Rychmburk může být unikátní turistickou atrakcí. Klienti domova se přesunou do bytů a rodinných domků

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil obec Předhradí nedaleko Skutče a zdejší Domov na hradě Rychmburk, který je příspěvkovou organizací Pardubického kraje.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting