Pardubice odmítají otevření skládky nebezpečného odpadu dalším dodavatelům

7.1.

Pardubice odmítají otevření skládky nebezpečného odpadu dalším dodavatelům

Statutární město Pardubice podalo odvolání proti změně integrovaného povolení pro zařízení Skládka STOH V kterou koncem prosince povolil Krajský úřad Pardubického kraje. Skládka nebezpečného odpadu STOH V vznikla čistě pro potřebu společnosti Synthesia, touto změnou má být zpřístupněna i pro externí dodavatele nebezpečného i komunálního odpadu. Změna také umožňuje vozit odpad na skládku přes Rosice n. Labem, což je v rozporu s dosud platnou smlouvou. Město Pardubice je zásadně proti těmto změnám.

Pardubice podaly 4. prosince 2012 na krajský úřad dvě námitky proti plánovanému povolení 4. změny integrovaného povolení pro zařízení Skládka STOH V. První námitka reaguje na úmysl zpřístupnit skládku STOH V subjektům, které se nenacházejí v areálu bývalé VCHZ.


V devadesátých letech byla skládka STOH V pro ukládání tuhých a netoxických odpadů povolena pouze pro VCHZ Synthesia (dnes Synthesia a.s. a další subjekty, které v areálu Semtín působí) s tím, že zde měly být ukládány převážně odpady VCHZ, což bylo zakotveno i v původních platných provozních řádech. 4. změna integrovaného povolení pro skládku STOH V nově umožňuje majiteli skládky běžně na ni ukládat ročně až 7700 tun nebezpečného ale i komunálního odpadu i od externích subjektů.

„Rozhodně nesouhlasím s umožněním ukládání odpadů od externích subjektů. Na skládku se má podle této změny ročně ukládat pouze 20 procent odpadů od společnosti Synthesia a 80 procent má být dováženo od externích subjektů. Z hlediska životního prostředí a přilehlých částí Pardubic je to pro mě nepřijatelné,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.


Na to navazuje druhá námitka, kterou město Pardubice proti 4. změně integrovaného povolení pro skládku STOH V vzneslo. Objem dovezený na STOH V od externích subjektů má být zhruba 6200 tun ročně. Pro porovnání, toto množství představuje necelou polovinu objemu komunálního odpadu, který Pardubáci za rok vyprodukují. 6200 tun odpadu se vejde do zhruba 1240 popelářských vozů, a pokud by se odpad na skládku vozil právě „kukavozy“, Rosicemi by projelo dalších 23 těchto aut týdně. Původní smlouva zavazovala vlastníka skládky (společnost Synthesia) k vymezení dopravních tras dovážejících na skládku odpad tak, aby vedly mimo ulice Rosic nad Labem.

Sankce za nedodržení je až tři milióny korun. Kraj tuto podmínku při vydávání rozhodnutí odmítl akceptovat s tím, že Krajský úřad není příslušný v závazných podmínkách integrovaného povolení stanovit podmínky provozu. Město Pardubice se však domnívá, že při udělování rozhodnutí je nutné posuzovat celou problematiku provozu zařízení skládky STOH V komplexně a zohlednit v rozhodnutí, kudy budou odpady na skládku dopravovány, a přihlédnout také k jejímu umístění.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.11.

Náměstek Tichý předal Sněmovně petici proti spalovně

Občané mohou posílat na Ministerstvo životního prostředí připomínky do dnešního dne, tedy do pondělí 16. listopadu.

Společnost celý článek
14.11.

Začíná oprava hájovny na Černé stráni

V hájovně se kompletně vymění elektroinstalace, rozvody vody a topení tak, aby odpovídaly současným normám a standardům. Obě bytové jednotky budou mít i nové samostatné kotle. „Okna budou pouze opravená a nově natřená, ale samozřejmě až v průběhu rekonstrukce se zjistí, zda rámy již nejsou za hranicí své životnosti,“ dodal Zerzán.

Společnost celý článek
17.12.

Králicko má velký potenciál v cestovním ruchu

Musíme se také totiž zamyslet nad tím, jestli v případě velkého nárůstu lyžařů zvládne horská služba zajistit servis.

Společnost celý článek
20.2.

Nejlepší východočeští manažeři dojdou ocenění

Pardubický kraj a kraj Královéhradecký společně ocení nejúspěšnější manažery obou regionů

Společnost celý článek
4.3.

Mezinárodní den žen válcuje Valentýna

Roku 1975 Mezinárodní den žen oficiálně uznala Organizace spojených národů, poté ho přijaly další národní vlády.

Společnost celý článek
15.5.

eBRÁNA pomáhá zrakově hendikepovaným v přípravě na rodičovství

V loňském roce se společnost eBRÁNA aktivně zapojila do první pardubické Burzy filantropie, kde podpořila celkem 7 neziskových projektů. Jedním z nich je projekt obecně prospěšné společnosti Tyfloservis, která pomáhá zdravotně hendikepovaným spoluobčanům překonat informační bariéry a usnadnit zvládání běžných životních situací.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting