Pardubice odmítají otevření skládky nebezpečného odpadu dalším dodavatelům

7.1.

Pardubice odmítají otevření skládky nebezpečného odpadu dalším dodavatelům

Statutární město Pardubice podalo odvolání proti změně integrovaného povolení pro zařízení Skládka STOH V kterou koncem prosince povolil Krajský úřad Pardubického kraje. Skládka nebezpečného odpadu STOH V vznikla čistě pro potřebu společnosti Synthesia, touto změnou má být zpřístupněna i pro externí dodavatele nebezpečného i komunálního odpadu. Změna také umožňuje vozit odpad na skládku přes Rosice n. Labem, což je v rozporu s dosud platnou smlouvou. Město Pardubice je zásadně proti těmto změnám.

Pardubice podaly 4. prosince 2012 na krajský úřad dvě námitky proti plánovanému povolení 4. změny integrovaného povolení pro zařízení Skládka STOH V. První námitka reaguje na úmysl zpřístupnit skládku STOH V subjektům, které se nenacházejí v areálu bývalé VCHZ.


V devadesátých letech byla skládka STOH V pro ukládání tuhých a netoxických odpadů povolena pouze pro VCHZ Synthesia (dnes Synthesia a.s. a další subjekty, které v areálu Semtín působí) s tím, že zde měly být ukládány převážně odpady VCHZ, což bylo zakotveno i v původních platných provozních řádech. 4. změna integrovaného povolení pro skládku STOH V nově umožňuje majiteli skládky běžně na ni ukládat ročně až 7700 tun nebezpečného ale i komunálního odpadu i od externích subjektů.

„Rozhodně nesouhlasím s umožněním ukládání odpadů od externích subjektů. Na skládku se má podle této změny ročně ukládat pouze 20 procent odpadů od společnosti Synthesia a 80 procent má být dováženo od externích subjektů. Z hlediska životního prostředí a přilehlých částí Pardubic je to pro mě nepřijatelné,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.


Na to navazuje druhá námitka, kterou město Pardubice proti 4. změně integrovaného povolení pro skládku STOH V vzneslo. Objem dovezený na STOH V od externích subjektů má být zhruba 6200 tun ročně. Pro porovnání, toto množství představuje necelou polovinu objemu komunálního odpadu, který Pardubáci za rok vyprodukují. 6200 tun odpadu se vejde do zhruba 1240 popelářských vozů, a pokud by se odpad na skládku vozil právě „kukavozy“, Rosicemi by projelo dalších 23 těchto aut týdně. Původní smlouva zavazovala vlastníka skládky (společnost Synthesia) k vymezení dopravních tras dovážejících na skládku odpad tak, aby vedly mimo ulice Rosic nad Labem.

Sankce za nedodržení je až tři milióny korun. Kraj tuto podmínku při vydávání rozhodnutí odmítl akceptovat s tím, že Krajský úřad není příslušný v závazných podmínkách integrovaného povolení stanovit podmínky provozu. Město Pardubice se však domnívá, že při udělování rozhodnutí je nutné posuzovat celou problematiku provozu zařízení skládky STOH V komplexně a zohlednit v rozhodnutí, kudy budou odpady na skládku dopravovány, a přihlédnout také k jejímu umístění.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.8.

V Luži našli způsob jak řešit problémy se sociálně slabými

Podle starosty Zemana tak není potřeba tolik stavebních firem, protože práci zastanou tito místní.

Společnost celý článek
5.4.

V Holicích se připravili na nápor dopravy

Pardubice/Holice – Při návštěvě Holic se 1. náměstek hejtmana Roman Línek byl podívat, kam putují programové dotace Pardubického kraje, jak jsou na tom místní památky a také jaký je stav krajského majetku kraje na tomto území.

Společnost celý článek
7.1.

Tři králové navštívili také sídlo Pardubického kraje

Tříkrálová sbírka pak bude ukončena v neděli 11. ledna slavnostním Tříkrálovým koncertem.

Společnost celý článek
7.1.

Město Polička zve: Šárka Hrouzková – Výběr z tvorby 2008 – 2018

„Inspiraci k svým obrazům a materiálovým asamblážím čerpá z okolní krajiny a neopomíná ani své rodné Ostravsko. Dalším inspiračním zdrojem je období baroka, především tvorba Santiniho a poznatky z cest do Číny, Tibetu a Latinské Ameriky.

Společnost celý článek
10.6.

Nejlepší chléb se peče v Moravské Třebové a Brně

Podle předsedy Svazu pekařů Jaromíra Dřízala v poslední době stoupá mezi spotřebiteli poptávka po chutném, dobře propečeném chlebu, stejně tak jako po dalších kvalitních českých potravinách: „Chléb se dnes vyrábí na moderním zařízení, které zajišťuje vyšší produktivitu než v minulosti.

Společnost celý článek
27.7.

Králíky – CIHELNA 2007

Již podesáté se o letošních prázdninách stanou Králíky dějištěm vojensko-historické akce Cihelna

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting