Pardubice potřebují další místa pro seniory

26.10.

Pardubice potřebují další místa pro seniory

Pardubice potřebují další místa pro seniory

Město Pardubice se potýká s nedostatkem míst v zařízeních, poskytujících služby pro seniory. Již nyní je v evidenci žádostí o umístění v Domově pro seniory U Kostelíčka 700 jmen. Ročně přibývá zhruba 200 žadatelů, ale umístit je jich možno jen sedmdesát. Vzhledem k věku lidí, kteří služby domova potřebují (nad 75 let) i výsledkům demografické studie do roku 2015, je tato situace neúnosná. Město chce proto domov rozšířit a získat tak alespoň osmdesát dalších míst. Většina seniorů, kteří přicházejí do domova U Kostelíčka je ve čtyřstupňové škále závislosti na sociální službě hodnocena stupněm III či IV, což znamená, že bez potřebné služby je jejich zdraví či život ohrožen. Proto je vybudování dalších míst velmi naléhavé. Lepší situace není ani v Domově pro seniory na Dubině. Při kapacitě 153 míst tu evidují 196 žádostí osamělých seniorů a 46 žádostí dvojic. Ročně se uvolní zhruba sedm míst. „Pokud by si dnes někdo podal žádost a jediným kritériem by bylo datum podání, čekal by téměř 35 let,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí Ivana Liedermanová. Nestačí ani kapacita denních center, takzvaných Domovinek, kde v současné době pardubickým seniorům chybí dvacet míst. „Demografický vývoj s sebou přinese zvýšené nároky na sociální služby a to jak na jejich kapacitu, tak kvalitu a rozsah. Rozšíření Domova pro seniory U Kostelíčka je prvním krokem, po němž musí následovat další,“ upozorňuje náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Město Pardubice nyní musí nechat zpracovat studii využití budovy, do níž by se měl domov rozšířit. Až bude znát cenu stavby, musí na ní najít finanční zdroje. Na peníze ze státního rozpočtu spoléhat nemůže, fondy Evropské unie dotační tituly na rozvoj služeb pro seniory nemají.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.3.

V Pardubicích opravují výhybky Místo vlaků pojedou autobusy.

Osobní vlaky budou v úseku Pardubice hlavní nádraží – Kostěnice a zpět nahrazeny autobusy.

Společnost celý článek
9.12.

Poskytovaná zdravotní péče se nebude v budoucnu nijak omezovat, říká krajský radní Ladislav Valtr

Já jsem více manažer než politik, takže budu stavět na svých zkušenostech ve strategickém řízení a hlavně užívat zdravý rozum. A to i pro zdánlivě komplikované a ožehavé situace, protože chtít řešit problematiku českého zdravotnictví a současně si myslet, že naplníte jak očekávání pacientů, tak zdravotnického personálu, a to v limitech pravidel zdravotních pojišťoven a možnostech krajského rozpočtu, to znamená řešit něco jako „kvadraturu kruhu“. Každopádně přicházím s velkou chutí pracovat.

Společnost celý článek
28.3.

Vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu se musíme přestat bát, jinak nemůžeme stavět, řekl hejtman starostům na Seči

Počátkem března posunula Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky legislativní návrh Pardubického kraje k řešení problému takzvané systémové podjatosti do druhého čtení.

Společnost celý článek
22.8.

Ultramaratonec Kujan znovu běží pro vozíčkáře: 350 km odkázán jen sám na sebe

. Projekt České asociace paraplegiků pomáhá vozíčkářům v zásadním životním okamžiku postavit se osudu a zvládnout život s hendikepem. Smyslem kampaně To dáááš je zajistit roční provoz bytů a souvisejících služeb částkou 600 000 Kč. Cílem je vybrat 300 000 Kč. Generální partner, skupina ČSOB, každou vybranou korunu až do výše 300 tisíc zdvojnásobí.

Společnost celý článek
5.4.

Ve školce nejen o dopravě

Po skončení besedy však kromě omalovánek a pexesa s policejní tématikou obdrželo osazenstvo školky ještě další dárky. Ve spolupráci s krajským koordinátorem BESIP pro Pardubický kraj jsme pro školku zajistili reflexní vesty pro děti i dospělé, zastavovací terče a také výukový stojan k dopravní výchově pro mateřské školy.

Společnost celý článek
17.3.

Dotace do krajských památek a kultury

Půl milionu korun rozdělil Pardubický kraj v grantech na podporu vědeckého výzkumu památkového potenciálu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting