Pardubice potřebují další místa pro seniory

26.10.

Pardubice potřebují další místa pro seniory

Pardubice potřebují další místa pro seniory

Město Pardubice se potýká s nedostatkem míst v zařízeních, poskytujících služby pro seniory. Již nyní je v evidenci žádostí o umístění v Domově pro seniory U Kostelíčka 700 jmen. Ročně přibývá zhruba 200 žadatelů, ale umístit je jich možno jen sedmdesát. Vzhledem k věku lidí, kteří služby domova potřebují (nad 75 let) i výsledkům demografické studie do roku 2015, je tato situace neúnosná. Město chce proto domov rozšířit a získat tak alespoň osmdesát dalších míst. Většina seniorů, kteří přicházejí do domova U Kostelíčka je ve čtyřstupňové škále závislosti na sociální službě hodnocena stupněm III či IV, což znamená, že bez potřebné služby je jejich zdraví či život ohrožen. Proto je vybudování dalších míst velmi naléhavé. Lepší situace není ani v Domově pro seniory na Dubině. Při kapacitě 153 míst tu evidují 196 žádostí osamělých seniorů a 46 žádostí dvojic. Ročně se uvolní zhruba sedm míst. „Pokud by si dnes někdo podal žádost a jediným kritériem by bylo datum podání, čekal by téměř 35 let,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí Ivana Liedermanová. Nestačí ani kapacita denních center, takzvaných Domovinek, kde v současné době pardubickým seniorům chybí dvacet míst. „Demografický vývoj s sebou přinese zvýšené nároky na sociální služby a to jak na jejich kapacitu, tak kvalitu a rozsah. Rozšíření Domova pro seniory U Kostelíčka je prvním krokem, po němž musí následovat další,“ upozorňuje náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Město Pardubice nyní musí nechat zpracovat studii využití budovy, do níž by se měl domov rozšířit. Až bude znát cenu stavby, musí na ní najít finanční zdroje. Na peníze ze státního rozpočtu spoléhat nemůže, fondy Evropské unie dotační tituly na rozvoj služeb pro seniory nemají.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.8.

Amerika v Pardubicích. Návštěvníci si v sobotu užili auta, vojáky, rodeo, indiány, hudbu, soutěže a spoustu dalších lákadel.

Obrovský zájem účastníků vyvolala soutěž v pojídání chilli. Začalo se „pomalu a zlehka" pálivými gumovými medvídky a došlo se až k omáčce s příznačným názvem Satanova pomsta. Nejpálivější papričky Carolina Reaper pak na tvářích deseti statečných vykouzlily ty neroztodivnější pekelné výrazy.

Společnost celý článek
7.2.

Oddělený sběr bioodpadu v letošním roce

„Jedná se o nadstandardní službu pro občany, proto ji nelze zahrnout do platby místního poplatku za svoz komunálního odpadu,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča. V roce 2014 budou proto všichni účastníci projektu přispívat částkou 300,- Kč na nádobu a rok, zbývající část nákladů hradí pardubický magistrát, důvodem je význam této činnosti vůči životnímu prostředí. Poplatek za službu odděleného sběru bioodpadu na rok 2014 je splatný do konce dubna.

Společnost celý článek
12.4.

Dialog oboustranně upevňuje morální hodnoty

Pražský arcibiskup Dominik Duka je mimo jiné členem Etického fóra České republiky.

Společnost celý článek
23.6.

Den otevřených dveří

Co zde bylo k vidění?

Společnost celý článek
7.3.

13.3.2017 začíná tradiční čištění města

Již druhý rok mají řidiči možnost využít také službu, která je upozorní na čištění v konkrétní ulici, a to s tak dostatečným předstihem, který si sami zvolí. Zamezí tak zbytečným nepříjemnostem související se zaplacením pokuty za přestupek. Registrovat se je možné na serveru cisteniulic.cz. Zjednodušeně služba funguje tak, že po registraci je zájemce o připravovaném blokovém čištění informován SMS nebo emailem. SMS služba je zpoplatněná, zasílání emailové informace je zdarma.

Společnost celý článek
1.12.

OC Futurum navštíví Mikuláš a opět bude možné pomáhat v rámci pravidelné charitativní akce Darujte dětem úsměv

Paralelně budou ve Futuru probíhat tematicky zaměřené akce a setkání. Například druhou adventní neděli 4. prosince zavítá do obchodního centra Mikuláš se svou družinou. Od 15.00 do 17.00 bude nejen rozdávat opravdu sladkou nadílku, ale také nabídne pestrý animační program včetně kreativního workshopu, tance, malování na obličej a spoustu soutěží o hračky v hodnotě 15 000 Kč.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting