Pardubice potřebují další místa pro seniory

26.10.

Pardubice potřebují další místa pro seniory

Pardubice potřebují další místa pro seniory

Město Pardubice se potýká s nedostatkem míst v zařízeních, poskytujících služby pro seniory. Již nyní je v evidenci žádostí o umístění v Domově pro seniory U Kostelíčka 700 jmen. Ročně přibývá zhruba 200 žadatelů, ale umístit je jich možno jen sedmdesát. Vzhledem k věku lidí, kteří služby domova potřebují (nad 75 let) i výsledkům demografické studie do roku 2015, je tato situace neúnosná. Město chce proto domov rozšířit a získat tak alespoň osmdesát dalších míst. Většina seniorů, kteří přicházejí do domova U Kostelíčka je ve čtyřstupňové škále závislosti na sociální službě hodnocena stupněm III či IV, což znamená, že bez potřebné služby je jejich zdraví či život ohrožen. Proto je vybudování dalších míst velmi naléhavé. Lepší situace není ani v Domově pro seniory na Dubině. Při kapacitě 153 míst tu evidují 196 žádostí osamělých seniorů a 46 žádostí dvojic. Ročně se uvolní zhruba sedm míst. „Pokud by si dnes někdo podal žádost a jediným kritériem by bylo datum podání, čekal by téměř 35 let,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí Ivana Liedermanová. Nestačí ani kapacita denních center, takzvaných Domovinek, kde v současné době pardubickým seniorům chybí dvacet míst. „Demografický vývoj s sebou přinese zvýšené nároky na sociální služby a to jak na jejich kapacitu, tak kvalitu a rozsah. Rozšíření Domova pro seniory U Kostelíčka je prvním krokem, po němž musí následovat další,“ upozorňuje náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Město Pardubice nyní musí nechat zpracovat studii využití budovy, do níž by se měl domov rozšířit. Až bude znát cenu stavby, musí na ní najít finanční zdroje. Na peníze ze státního rozpočtu spoléhat nemůže, fondy Evropské unie dotační tituly na rozvoj služeb pro seniory nemají.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.12.

SKP-CENTRUM: Vánoční setkání v Domě na půli cesty

Cílem Domu na půli cesty je postupně zapojovat mladé lidi bez domova do běžné společnosti.

Společnost celý článek
6.5.

V Bruselu o krizi a veřejných rozpočtech

Materiály, které zde dnes projednáváme, jsou na pozadí současné situace v Řecku.

Společnost celý článek
11.9.

“ Ertřicetpětka “ zůstává prioritou

Pochopitelně nás počínaje rokem 2010 čeká každoroční tvrdý boj o rozpočet, aby bylo zajištěno financování a potřebné miliardy

Společnost celý článek
27.2.

Nové stránky Královských věnných měst

„Šťastné nové dobrýtro, k větší potěše Vaší Milosti přichází ten vzkaz ...!"

Společnost celý článek
25.6.

S permoníkem Hugem na Hřebečské důlní stezky

Na nové naučné stezce, která je dlouhá asi sedmdesát kilometrů, byla vybudována vyhlídková věž Strážný vrch.

Společnost celý článek
20.10.

Člověk v tísni vyhlašuje druhý ročník soutěže Hledá se LEADr.

Postupující se zúčastní workshopů kombinovaných se soutěžním pořadem, který bude vysílat internetová televize Stream.cz, a představí vlastní projektové záměry, s nimiž budou dále soutěžit. Čeká je pět kol, ve kterých budou plnit různé úkoly. Na konci každého kola porota jednoho z nich vyřadí. Poslední dva finalisté se utkají v diskusním duelu a o vítězi rozhodne hlasováním veřejnost.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting