Pardubice přispějí milionem na opravy památek

22.5.

Pardubice přispějí milionem na opravy památek

Pardubice přispějí milionem na opravy památek

Jeden milión korun vyčlenilo v letošním roce město Pardubice na Program regenerace městské památkové rezervace. Stát letos přispěje na obnovu pardubické památkové zóny pouze 400 tisíci korunami. Program regenerace od roku 1992 napomáhá obnově kulturních památek v nejcennějších částech historických sídel, prohlášených za památkové rezervace a památkové zóny. V Pardubicích bude letos s jeho pomocí pokračovat oprava sedmi soukromých a církevních objektů. „ Dělení tohoto milionu mezi sedm projektů, na jejichž opravy je letos třeba více než 2,7 milionu korun, nebylo jednoduché. Rozhodli jsme se, že největší finanční pomoc od města dostane Římskokatolická farnost na pokračování oprav takzvaného Kostelíčka, k jehož obnově se město loni přihlásilo,“ řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Z městského rozpočtu tak v roce 2007 půjde na opravu Kostela Sedmibolestné Panny Marie 606 tisíc korun, dalších 150 tisíc činí podíl státu. Vlastník investuje letos do této akce zhruba 133 tisíc korun. . Bude dokončena fasáda Kostelíčka a zrestaurováno kamenné ostění a vitráže v oknech kostelní lodi a presbytáře. Barokní Kostelíček byl vystavěn v roce 1710 na místě původní dřevěné kapličky pardubickým stavitelem Jakubem Pešinou. Stavbu tehdy financoval zbožný pardubický měšťan a kupec Jakub Antonín Štross. Oprava Kostelíčka začala v roce 2006, kdy město podpořilo obnovu této památky více než 771 tisíci korunami, stát 150 tisíci korunami. Díky těmto prostředkům se dočkaly obnovy průčelní fasády ambitu i kostela. V dalších etapách bude obnova pokračovat opravou ohradní zdi a sochařské výzdoby. Kromě oprav Kostelíčka město Pardubice letos z programu regenerace podpoří ještě pokračující rekonstrukci fary v Kostelní ulici a opravy pěti soukromých domů v historickém centru města.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.10.

Pandemie prasečí chřipky? Chybí metodika i postupy

Účastníci zde hovořili o činnosti zdravotnické záchranné služby v jednotlivých krajích.

Společnost celý článek
8.5.

Gurmánský BEKO FRESH festival míří do Pardubic. Se Zdeňkem Pohlreichem v hlavní roli

Festivalová tour přilákala v minulém roce bezmála 100 tisíc návštěvníků, kteří zkonzumovali celkem 300 tisíc degustačních porcí. Na každém z festivalů se pak představilo 20 top restaurací, 11 pivovarů, které dohromady přivezly na 50 pivních druhů a vytočily 25 tisíc piv, 10 vinařství s 10 tisíci prodanými lahvemi vína a 4 pražírny kávy, které uvařily na 10 tisíc káv.

Společnost celý článek
4.3.

Vloupání do bytu

Kolegové z místního obvodního oddělení se případem nyní zabývají s podezřením ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody.

Společnost celý článek
3.5.

Vysokoškolský majáles v Pardubicích

Ve středu 4. května odpoledne v Atrium paláci Pardubice na Masarykově náměstí v Pardubicích bude zahájen letošní MAJÁLES v rámci tzv. „KRÁLOVSKÉ STŘEDY“, na níž bude zvolen a slavnostně korunován nový král/královna letošního Majálesu, kterému rektor Univerzity Pardubice profesor Miroslav Ludwig a zástupce města - primátor Statutárního města Pardubice Martin Charvát předají vládu nad univerzitou a městem na dobu majálesových oslav. Hlavní host královské středy bude pardubická kapela Ready Kirken a další. Odpolední program v Atrium paláci Pardubice začne ve 14:00 hodin, korunovace krále Majálesu proběhne v 18:00 hodin.

Společnost celý článek
4.11.

Výcvik budoucích pilotů v Pardubicích letos skončil

Piloti z různých útvarů Armády České republiky budou provádět letecký výcvik na proudových letounech L-39.

Společnost celý článek
18.5.

Cyklisté z celé republiky se chystají na Královéhradecko

Smetanův statek patří také mezi ty, kteří nabízejí možnost vypůjčení kvalitních a moderních kol.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting