Pardubice přivítají vesmírné cestovatele

2.10.

Pardubice přivítají vesmírné cestovatele

Pardubice přivítají vesmírné cestovatele

Ve dnech 4. až 10. října se v Praze uskuteční ojedinělá událost. Hlavní město navštíví celkem 53 astronautů a kosmonautů ze 17 zemí světa, které sdružuje společnost ASE (Asociace výzkumníků vesmíru). Uskuteční se zde totiž celosvětový kongres této organizace. Program vyvrcholí ve středu 7. října, kdy se kosmičtí cestovatelé rozjedou do různých koutů republiky, aby pobesedovali s veřejností a přispěli k popularizaci kosmonautiky. Dva z nich se setkají se zájemci o vesmírnou problematiku v Pardubicích. Na kongresu budou členové asociace diskutovat o zkušenostech z vesmírných letů, technických aspektech cestování do kosmu, plánování budoucích misí a o tréninku pro kosmické výpravy. Je to pro ně ale i jedinečná příležitost ke kontaktu s veřejností. „Do Pardubic by měl přijet sovětský kosmonaut Viktor Petrovič Savinych, který absolvoval tři kosmické lety a výstup do kosmu. Ve vesmíru strávil celkem 252 dní," prozradil organizátor pardubické návštěvy Milan Halousek. „Druhým hostem bude Američan James Shelton Voss, který během pěti letů strávil v kosmu 202 dní a ve volném kosmu při čtyřech výstupech 23 hodin,“ pokračoval Milan Halousek a dodal: „Zatím je to ještě neoficiální, vše se může změnit, ale pokud to dobře dopadne, budou mít zájemci o kosmonautiku možnost se setkat s velmi zajímavými lidmi."   Zájemci o kosmonautiku však podle něj nebudou zklamáni ani v případě, že do Pardubic nakonec dorazí jiní účastníci kongresu. Do Prahy totiž přijede například pilot lunárního modulu Apolla 9 Rusty Schweickart, velitelka raketoplánu Discovery STS-120 Pamela Melroyová, velitel ISS od dubna do října 2008 Sergej Volkov, Alexej Leonov, který v roce 1965 jako první vystoupil do volného kosmu a další známé osobnosti vesmírného výzkumu.   Vesmírní cestovatelé stráví v Pardubicích celý den. Čeká je přijetí na radnici, návštěva Střední průmyslové školy elektrotechnické a Gymnázia Dašická a v 15:00 hodin v aule Univerzity Pardubice beseda se studenty a s veřejností, spojená s autogramiádou. V 17:30 hodin se hosté zúčastní vernisáže výstavy Za zatměním slunce v Domově dětí a mládeže Delta na pardubické Dukle.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.11.

Kraj slaví 10. narozeniny, přijďte si prohlédnout reálku

Na návštěvníky čeká prohlídka zcela zrekonstruovaných prostor včetně nádherného výhledu na Pardubice.

Společnost celý článek
19.10.

Pardubičtí studenti soutěží o titul Svačina roku

Odborným garantem a zároveň předsedou soutěže je Mistr kuchař Vladimír Picka. Dalšími členy odborné poroty jsou šéfkuchař restaurace Aureole, Jiří Král a šéfkuchař a majitel kulinářského studia Ateliér Culinary, Vladislav Stuparič. Druhou porotu tvoří zástupci pořadatele, které doplní Eva Ehrenbergerová, autorka food blogu Moje barevná kuchyně. Živým finále bude soutěžící provádět herečka, moderátorka a kuchařka Markéta Hrubešová.

Společnost celý článek
18.10.

Střecha Muzea východních Čech v Hradci září novotou

Objekt Muzea východních Čech v Hradci Králové je skutečný pojem nejen v našem městě a regionu, ale v celé republice.

Společnost celý článek
23.9.

Dřevěná lávka pod nemocnicí se dočká opravy

Všichni, kteří most využívají na cestě z Višňovky do Pardubiček, se tak budou muset dostat přes řeku až po sousedním mostě.

Společnost celý článek
27.4.

Zubr jede z radnice do Prahy

Výstava Pernštejnové a jejich doba bude v Salmovském paláci v Praze otevřena od 3. května do 31. července.

Společnost celý článek
12.3.

Kontakt 2014 - kam po vysoké škole.

Na jednom místě mají návštěvníci veletrhu KONTAKT 2014 možnost absolvovat individuální setkání se zástupci 32 společností působících v různých oblastech hospodářství. Studenti se mohou v osobních konzultacích s personálními manažery firem zeptat na podrobné pracovní podmínky i samotný průběh přijímacího řízení, nabídnout personalistům svůj životopis.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting