Pardubice se chystají na Vánoce

14.11.

Pardubice se chystají na Vánoce


Necelé tři týdny nás dělí od nástupu adventu a Pardubice se chystají na jeho přivítání. Služby města Pardubic, jako správce veřejného osvětlení, již v tomto týdnu začaly s instalací vánočních motivů v ulicích města, centrální vánoční strom přivezou na náměstí 21. listopadu, aby jej stihly do slavnostního rozsvěcení o první adventní neděli patřičně vyšňořit. Letos jej bude zdobit mimo jiné i porcelánový zvon z limitované edice Hutschenreuther, který našemu městu věnoval partnerský Selb.


„Během adventu a vánočních svátků bude pardubické centrum zdobit 85 vánočních motivů, na různých veřejných prostranstvích po celém městě se rozzáří 14 vánočních stromů. Zimní motivy ozdobí nejen třídu Míru a Pernštýnské náměstí, ale například i Jindřišskou či Jahnovu ulici a ulici U divadla,“ řekla mluvčí služeb Světlana Pozníková. Pardubice jako jedno z prvních měst v ČR začaly již v roce 2009 s výměnou tradičních vánočních světel za LED technologii a dnes toto úspornější osvětlení používají u zhruba 80 procent výzdoby. Konkrétně to znamená, že sváteční atmosféru ve městě dokreslí více než 60 tisíc LED diod.

Ústředním vánočním stromem, zdobícím každoročně Pernštýnské náměstí, bude letos 15 metrů vysoký smrk. Městu jej věnovali majitelé rodinného domu v ulici Ve Lhotkách. Do historického centra dorazí smrk v pondělí před první adventní nedělí. Během týdne ho ozdobí 150 červených a stříbrných koulí a 27. listopadu vpodvečer jej rozzáří více než 150 krápníků, připomínajících sněžení.

Vánoční strom bude letos poprvé zdobit také dárek partnerského města Selb městu Pardubice. „Na popud paní Ingrid Fink, která se velmi angažuje v rozvíjení vztahů mezi obyvateli Selbu a Pardubic, si města vymění vánoční ozdoby. Ze Selbu jsme dostali porcelánový maxi zvon. Byl vyroben a  zasponzorován  místním výrobcem porcelánu firmou Rosenthal GmbH a  je z limitované edice Hutschenreuther, vyrobené u příležitosti 200. výročí firmy,“ řekla vedoucí oddělení vnějších vztahů pardubické radnice Hana Svobodová.  Z Pardubic do Selbu na oplátku poputuje třiapadesáticentimetrové perníkové srdce se zimním motivem města od firmy Perník Janoš. „Pro Selb je charakteristická výroba porcelánu, proto mívá i vánoční strom ozdobený porcelánovými hrníčky a ozdobami. Naše srdce se mezi nimi bude krásně vyjímat,“ dodala Hana Svobodová. Pardubice se obyvatelům i návštěvníkům Selbu představí také během tamních předvánočních trhů, na nichž budou mít stánek nabízející regionální výrobky i informace o městě.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.12.

Radnici překvapilo stěhování pohotovosti, nabízí vhodnější místo

S umístěním této služby, kterou je pro své občany povinen zajistit Pardubický kraj, pardubická radnice nesouhlasí.

Společnost celý článek
30.10.

Nespokojení rodiče bojují za Tobiáše a Andělíny

Také maminka Tobiáše Helena Melicharová z Hradce Králové by ráda viděla jméno svého syna v kalendáři.

Společnost celý článek
30.9.

Lesníci otevřeli třetí oboru, s jeleny Sika

Stěhování zvířat nebylo jednoduché, nejdelší trasu absolvoval z Lán poslední přírůstek, tedy jelen sika Dybowského. „Přímo na místě byl jelen uspán veterinářem, pak naložen do bedny a převezen do našich lesů. Vše proběhlo velmi dobře. Ještě po vypuštění lehce dospával,“ popsal transport i vypuštění jelena nadlesní Tomáš Jankovský.

Společnost celý článek
15.4.

Kraj žádá stát o změny v zákoně o odpadech

Upozornil, že v současnosti není jasné, kdo bude při takovém bezprostředním ohrožení, které hrozilo v Bělé, hradit náklady.

Společnost celý článek
11.11.

V tunelu Hřebeč došlo k tragédii

V silničním tunelu Hřebeč došlo včera 10. listopadu k dopravní nehodě autobusu a nákladního automobilu.

Společnost celý článek
24.10.

TechnoPark Pardubice

V průmyslové zóně v Pardubicích se uskuteční slavnostní poklepání základního kamene nové budovy TechnoParku Pardubice.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting