Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

7.10.

Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

Nové DVD vydává v těchto dnech město Pardubice. Na rozdíl od předešlých prezentačních nosičů však neobsahuje informace o městě, ale pohádky. A jak se na Pardubice sluší, nejsou to pohádky obyčejné, nýbrž perníkové. Vznikly v letech 1976 až 1977 v Československé televizi, aby je město po letech vykoupilo z televizního archivu a na DVD je pod názvem Velká perníková pohádka nabídlo pardubickým patriotům a návštěvníkům. Pohádka bude v prodeji během října v informačním středisku Pardubice region Tourism na náměstí Republiky, v pokladně Zelené brány, v galerii Mázhaus a v pokladnách kulturních domů Dubina a Hronovická.   „Na existenci těchto pohádek nás upozornil jejich autor, bývalý novinář Jiří Vaško. Bylo nám líto nechat příběhy bezprostředně inspirované našim městem ležet v archivu a rozhodli jsme se je odkoupit a nabídnout všem, kteří chtějí mít na Pardubice hezkou památku,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.   Pardubák Jiří Vaško psal perníkové příběhy původně pro své děti, které milovaly jak nové pohádky, tak perník. Příběhy plné životních moudrostí zaujaly Štěpánku Haničincovou, tehdejší dramaturgyni redakce vysílání pro děti a mládež Československé televize a jejich filmové zpracování dostalo zelenou. Výtvarného pojetí a režie se ujal renomovaný výtvarník Stanislav Remeš, s dobrými radami přispěl jeho kolega, známý výtvarník a autor řady animovaných příběhů Zdeněk Smetana.   Děti i dospělí se ve 13 pohádkových příbězích dozvědí například, kdo byl prvním pardubickým perníkářem, proč se peče perník právě v Pardubicích, proč dávají chlapci děvčatům perníková srdce, ale i příběh perníkové války mezi Hradcem a Pardubicemi a podobně. Aktéry i kulisy příběhů Stanislav Remeš namaloval tak, že vypadají jako ze skutečného perníku. K dokonalosti tak perníkové pohádce chybí už jen typická vůně tohoto pečiva.   Zároveň s televizními příběhy město odkoupilo i kresby některých postaviček perníkových hrdinů. V současné době jsou tyto obrázky vystaveny v galerii Mázhaus.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.10.

Trh s druhotnými softwarovými multilicencemi v Česku šetří miliony korun

Nový trh se začal formovat v roce 2012 na základě nařízení Soudního dvoru Evropské unie (dříve Evropského soudního dvoru). Ten rozhodl, že druhotná licence softwaru je běžná legální licence, která už někdy mohla být použita, nebo byla součástí hardwaru, se kterým používána není.

Společnost celý článek
26.4.

Zlato si opět odnesl Lukáš Novák

Sjeli se sem nejlépe fyzicky vybavení hasiči z celé České republiky.

Společnost celý článek
11.5.

Radní Pernicová ocenila 11letou zachránkyni

Obě pacientky byly ve stabilizovaném stavu předány lékařům svitavské nemocnice.

Společnost celý článek
22.3.

Řídila i kojila zároveň

Za volantem automobilu seděla žena, která v průběhu řízení vozidla i po jeho odstavení bez všech skrupulí kojila své dítě.

Společnost celý článek
19.10.

Zřejmě měl hlad

Na místo přivolaní policisté zjistili, že mladík byl v nedávné době za obdobnou trestnou činnost již odsouzen.

Společnost celý článek
2.3.

Švýcarští hodnotitelé v Pardubicích

Rekonstrukce, včetně výstavby nové komunikace bude stát zhruba 135 milionů korun.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting