Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

7.10.

Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

Nové DVD vydává v těchto dnech město Pardubice. Na rozdíl od předešlých prezentačních nosičů však neobsahuje informace o městě, ale pohádky. A jak se na Pardubice sluší, nejsou to pohádky obyčejné, nýbrž perníkové. Vznikly v letech 1976 až 1977 v Československé televizi, aby je město po letech vykoupilo z televizního archivu a na DVD je pod názvem Velká perníková pohádka nabídlo pardubickým patriotům a návštěvníkům. Pohádka bude v prodeji během října v informačním středisku Pardubice region Tourism na náměstí Republiky, v pokladně Zelené brány, v galerii Mázhaus a v pokladnách kulturních domů Dubina a Hronovická.   „Na existenci těchto pohádek nás upozornil jejich autor, bývalý novinář Jiří Vaško. Bylo nám líto nechat příběhy bezprostředně inspirované našim městem ležet v archivu a rozhodli jsme se je odkoupit a nabídnout všem, kteří chtějí mít na Pardubice hezkou památku,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.   Pardubák Jiří Vaško psal perníkové příběhy původně pro své děti, které milovaly jak nové pohádky, tak perník. Příběhy plné životních moudrostí zaujaly Štěpánku Haničincovou, tehdejší dramaturgyni redakce vysílání pro děti a mládež Československé televize a jejich filmové zpracování dostalo zelenou. Výtvarného pojetí a režie se ujal renomovaný výtvarník Stanislav Remeš, s dobrými radami přispěl jeho kolega, známý výtvarník a autor řady animovaných příběhů Zdeněk Smetana.   Děti i dospělí se ve 13 pohádkových příbězích dozvědí například, kdo byl prvním pardubickým perníkářem, proč se peče perník právě v Pardubicích, proč dávají chlapci děvčatům perníková srdce, ale i příběh perníkové války mezi Hradcem a Pardubicemi a podobně. Aktéry i kulisy příběhů Stanislav Remeš namaloval tak, že vypadají jako ze skutečného perníku. K dokonalosti tak perníkové pohádce chybí už jen typická vůně tohoto pečiva.   Zároveň s televizními příběhy město odkoupilo i kresby některých postaviček perníkových hrdinů. V současné době jsou tyto obrázky vystaveny v galerii Mázhaus.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.8.

Praha hledá strom pro letošní vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Tipy lze zasílat až do konce prázdnin. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu.

Společnost celý článek
20.11.

Krajinný plán kladrubského hřebčína: věc veřejná!

Pro Národní hřebčín bude vypracován krajinný plán, který do budoucna stanoví směr obnovy krajiny...

Společnost celý článek
22.2.

Kasal kritizoval ČSSD a komunisty na Vysočině

Nezaměstnanost ohrožuje na Vysočině stovky rodin, které například nemají na splácení úvěrů a hypoték.

Společnost celý článek
24.11.

Lanškrounští čtvrťáci si díky Spořitelně vydělali na výlet na eko farmu.

Prostory jarmarku byly celé odpoledne plné. Děti totiž nezanedbaly propagaci, na jarmark pozvaly nejen své blízké, ale dokázaly zaujmout i náhodné chodce. Ze zasedání vedení města dorazil starosta Radim Vetchý a další zastupitelé. Čtvrťáky osobně podpořil i ředitel základní školy Milan Valúšek.

Společnost celý článek
23.10.

Pardubice již investovali do zateplení škol půl miliardy

Právě DDM Alfa, zaměřený na volnočasové aktivity všech věkových skupin, je zatím poslední akcí tohoto druhu v Pardubicích. Zateplení a nutné opravy budovy na největším pardubickém sídlišti Polabiny, kam jen na zájmové kroužky dochází přes 3000 účastníků, přišly na 16,6 milionu korun. Téměř pěti miliony korun přispěla Evropská unie, zbývajících více než 11,5 milionu uvolnily Pardubice z městského rozpočtu.

Společnost celý článek
22.3.

Tajemníci obcí dostali informace k novelám zákonů

Přesto se kraji podařilo udržet sociální služby ve svých prioritách a příspěvky výrazně nekrátit.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting