Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

7.10.

Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

Nové DVD vydává v těchto dnech město Pardubice. Na rozdíl od předešlých prezentačních nosičů však neobsahuje informace o městě, ale pohádky. A jak se na Pardubice sluší, nejsou to pohádky obyčejné, nýbrž perníkové. Vznikly v letech 1976 až 1977 v Československé televizi, aby je město po letech vykoupilo z televizního archivu a na DVD je pod názvem Velká perníková pohádka nabídlo pardubickým patriotům a návštěvníkům. Pohádka bude v prodeji během října v informačním středisku Pardubice region Tourism na náměstí Republiky, v pokladně Zelené brány, v galerii Mázhaus a v pokladnách kulturních domů Dubina a Hronovická.   „Na existenci těchto pohádek nás upozornil jejich autor, bývalý novinář Jiří Vaško. Bylo nám líto nechat příběhy bezprostředně inspirované našim městem ležet v archivu a rozhodli jsme se je odkoupit a nabídnout všem, kteří chtějí mít na Pardubice hezkou památku,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.   Pardubák Jiří Vaško psal perníkové příběhy původně pro své děti, které milovaly jak nové pohádky, tak perník. Příběhy plné životních moudrostí zaujaly Štěpánku Haničincovou, tehdejší dramaturgyni redakce vysílání pro děti a mládež Československé televize a jejich filmové zpracování dostalo zelenou. Výtvarného pojetí a režie se ujal renomovaný výtvarník Stanislav Remeš, s dobrými radami přispěl jeho kolega, známý výtvarník a autor řady animovaných příběhů Zdeněk Smetana.   Děti i dospělí se ve 13 pohádkových příbězích dozvědí například, kdo byl prvním pardubickým perníkářem, proč se peče perník právě v Pardubicích, proč dávají chlapci děvčatům perníková srdce, ale i příběh perníkové války mezi Hradcem a Pardubicemi a podobně. Aktéry i kulisy příběhů Stanislav Remeš namaloval tak, že vypadají jako ze skutečného perníku. K dokonalosti tak perníkové pohádce chybí už jen typická vůně tohoto pečiva.   Zároveň s televizními příběhy město odkoupilo i kresby některých postaviček perníkových hrdinů. V současné době jsou tyto obrázky vystaveny v galerii Mázhaus.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.2.

Na nepořádek na soukromých pozemcích upozorněte obvod

„Postoj starosty prvního městského obvodu mě překvapil. Pan Menšík v médiích prohlásil, že nemá zákonný nástroj, jak tento problém řešit. Zákon o přestupcích však hovoří jasně,“ zdůraznil náměstek primátorky František Brendl. „Není proto potřeba o čemkoliv jednat, míč je na straně obvodu a ten musí konat,“ dodal náměstek.

Společnost celý článek
30.3.

Vybírání parkovného u hradeckého zimáku je nezákonné

Parkovné u hradeckého stadionu od loňského srpna vybírá firma Atol, která organizuje systém parkování.

Společnost celý článek
16.5.

Na Jaroměřsku skončil největší záchranný archeologický průzkum v historii ČR. Archeologové hodnotí výzkum.

Terénní část největšího archeologického záchranného průzkumu v historii ČR na Jaroměřsku v souvislosti s pokračováním dálnice D11 byla k poslednímu dubnu ukončena. Vyčištěné pozemky byly předány ŘSD k pokračování dálniční stavby.

Společnost celý článek
19.2.

První československý dolnoplošník se představí na Aviatické pouti

Proto se do bohaté československé letecké historie poohlédne i program dvacátého osmého ročníku Aviatické pouti, která se uskuteční na pardubickém letišti 2. a 3. června 2018.

Společnost celý článek
19.6.

Czech Street Party roztančila Brusel již po šesté

Součástí bohatého programu byla rovněž vystoupení populárních hudebních skupin.

Společnost celý článek
24.8.

Boni pueri na prahu sezóny točili pro Hollywood

Mám velkou radost, že se našim chlapcům dostalo od nich při natáčení takového uznání.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting