Pardubice výrazně zvýší daň z nemovitostí

26.11.

Pardubice výrazně zvýší daň z nemovitostí

Pardubice výrazně zvýší daň z nemovitostí

Daň z běžného bytu místo 860 až 1700 korun ročně, ze standardního rodinného domku se zahradou místo 1200 až téměř 4000 korun. I do takových výšek se v některých obcích od příštího roku vyšplhá daň z nemovitostí. Vyplývá to z průzkumu deníku Právo v obcích, které v minulosti schválily tzv. místní koeficient. Tento koeficient zavedený Topolánkovou vládou jim umožňuje podle zákona zvýšit daň z nemovitostí dvakrát až pětkrát. Po schválení Janotova úsporného balíčku, který od ledna 2010 zvyšuje pro všechny obce základní sazby daně z pozemků a ze staveb na dvojnásobek, se ale všeobecně čekalo, že všechny obce místní koeficient zruší nebo alespoň sníží, aby zvýšení daně nebylo tak citelné. Většina obcí to sice udělala nebo se k tomu do konce listopadu ještě chystá, ale některé obce u svého koeficientu zůstaly, nebo ho výjimečně dokonce nově zavedly. Daň z nemovitostí tak v některých městech či obcích stoupne i o tisíce korun. Některé obce hřeší na to, že to je nejlépe vybíratelná daň a že si lze zvýšený příjem snadno odhlasovat v zastupitelstvu. Vysoké zvýšení daně radnice zdůvodňuje napjatostí rozpočtu města. V Pardubicích zůstane zachován místní koeficient 2 se všemi negativními dopady. Zde proto dojde ke čtyřnásobnému zvýšení daně ve srovnání s rokem 2008. Například majitel běžného rodinného dům v Pardubicích - Svítkově o ploše 150 m2, který loni platil daň 525 a letos 1050 korun, zaplatí příští rok již 2100 korun. Za osmdesátimetrový byt v Pardubicích - Polabinách se zvedne daň ze 432 v roce 2008 a 864 korun v letošním roce na 1728 korun v příštím roce. V Pardubicích a Karlových Varech tak bude daň z nemovitostí často mnohem vyšší i než v hlavním městě Praze. Zde daň například z osmdesátimetrového bytu nyní činí 480 korun a v příštím roce stoupne na 960 korun. „Je to trochu jako v Kocourkově. I daně z nemovitostí, přestože nejsou u nás celkově nijak vysoké, musí mít svou logiku a jejich výše by se měla odvíjet podle významu města i toho, co obec dělá pro občany. Jinak to vytváří v lidech pocit nespravedlnosti,“ řekl Právu Jiří Pácal, člen představenstva Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. „Některé obce ale hřeší na to, že to je nejlépe vybíratelná daň a že si lze zvýšený příjem snadno odhlasovat v zastupitelstvu,“ dodal Jiří Pácal. Zdroj: Novinky.cz (on-line magazín deníku Právo & Seznam.cz)

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.12.

Příznivci Ježíška vyzvali obchodník k používání českých symbolů

Snažíme podporovat firmy, aby ve svých marketingových strategiích pracovali s českým Ježíškem.

Společnost celý článek
7.1.

První Hradečánek se narodil až 2. ledna

Letošní první občánek Hradce Králové na sebe nechal poměrně dlouho čekat.

Společnost celý článek
19.4.

Radnice podpořila zlepšení komfortu pro pacienty Pardubické nemocnice

Právě spolupráce v letošním roce byla jedním z bodů pondělního setkání náměstka primátora Rychteckého s vedením Nemocnice Pardubického kraje i Pardubické nemocnice. „Prodiskutovali jsme potřeby Pardubické nemocnice v oblasti přístrojového vybavení v letošním roce, na které by město mohlo finančně přispět,“ uvedl náměstek Rychtecký.

Společnost celý článek
4.8.

Našli ji v klášteře na Kolínsku

Skvělou zprávu ihned předali pardubickým kolegům, kteří o úspěšném vypátrání 49leté ženy informovali jejího manžela.

Společnost celý článek
26.9.

Ústeckoorlické integrační setkání osob se zdravotním postižením

Příchozí měli možnost si zde vyzkoušet, jak se osobám se zdravotním postižením ve městě žije (jízda na invalidním vozíku, chůze poslepu s holí, malování ústy a mnoho dalších aktivit, které jsou pro osoby se zdravotním postižením běžné a pro většinu z nás nevšední).

Společnost celý článek
7.4.

Na BOSCH FRESH FESTIVALU můžete ochutnat medvědí maso nebo štíra

V oblasti molekulární kuchyně, ve které se více než pánve a hrnce používají injekční stříkačky a tekutý dusík, se mohou návštěvníci těšit na kouřící drinky nebo nápoje v kostce. Petr Koukolíček připraví také Nitro zmrzlinu z mladého jehličí, připravenou v kapalném dusíku při -196°C nebo Peprmintový likér „zelená“ v kostce.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting