Pardubice výrazně zvýší daň z nemovitostí

26.11.

Pardubice výrazně zvýší daň z nemovitostí

Pardubice výrazně zvýší daň z nemovitostí

Daň z běžného bytu místo 860 až 1700 korun ročně, ze standardního rodinného domku se zahradou místo 1200 až téměř 4000 korun. I do takových výšek se v některých obcích od příštího roku vyšplhá daň z nemovitostí. Vyplývá to z průzkumu deníku Právo v obcích, které v minulosti schválily tzv. místní koeficient. Tento koeficient zavedený Topolánkovou vládou jim umožňuje podle zákona zvýšit daň z nemovitostí dvakrát až pětkrát. Po schválení Janotova úsporného balíčku, který od ledna 2010 zvyšuje pro všechny obce základní sazby daně z pozemků a ze staveb na dvojnásobek, se ale všeobecně čekalo, že všechny obce místní koeficient zruší nebo alespoň sníží, aby zvýšení daně nebylo tak citelné. Většina obcí to sice udělala nebo se k tomu do konce listopadu ještě chystá, ale některé obce u svého koeficientu zůstaly, nebo ho výjimečně dokonce nově zavedly. Daň z nemovitostí tak v některých městech či obcích stoupne i o tisíce korun. Některé obce hřeší na to, že to je nejlépe vybíratelná daň a že si lze zvýšený příjem snadno odhlasovat v zastupitelstvu. Vysoké zvýšení daně radnice zdůvodňuje napjatostí rozpočtu města. V Pardubicích zůstane zachován místní koeficient 2 se všemi negativními dopady. Zde proto dojde ke čtyřnásobnému zvýšení daně ve srovnání s rokem 2008. Například majitel běžného rodinného dům v Pardubicích - Svítkově o ploše 150 m2, který loni platil daň 525 a letos 1050 korun, zaplatí příští rok již 2100 korun. Za osmdesátimetrový byt v Pardubicích - Polabinách se zvedne daň ze 432 v roce 2008 a 864 korun v letošním roce na 1728 korun v příštím roce. V Pardubicích a Karlových Varech tak bude daň z nemovitostí často mnohem vyšší i než v hlavním městě Praze. Zde daň například z osmdesátimetrového bytu nyní činí 480 korun a v příštím roce stoupne na 960 korun. „Je to trochu jako v Kocourkově. I daně z nemovitostí, přestože nejsou u nás celkově nijak vysoké, musí mít svou logiku a jejich výše by se měla odvíjet podle významu města i toho, co obec dělá pro občany. Jinak to vytváří v lidech pocit nespravedlnosti,“ řekl Právu Jiří Pácal, člen představenstva Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. „Některé obce ale hřeší na to, že to je nejlépe vybíratelná daň a že si lze zvýšený příjem snadno odhlasovat v zastupitelstvu,“ dodal Jiří Pácal. Zdroj: Novinky.cz (on-line magazín deníku Právo & Seznam.cz)

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.4.

Kraj sjednotil poskytování pohotovosti

Tyto změny vycházejí z dlouhodobé statistiky návštěvnosti a nijak nesnižují zajištění lékařské péče.

Společnost celý článek
14.2.

The Kooks, Marmozets, Ho99o9 a další – Rock for People oznámil nová jména; spouští prodej jednodenních lístků

Neoddělitelnou součástí Rock for People jsou kapely a muzikanti domácí scény. V minulém týdnu oznámili organizátoři, že letos v létě dorazí do Hradce Králové mimo jiné znovuobnovená Gaia Messiah, slovenští divočáci Horkýže Slíže, Vypsaná fiXa nebo Tři sestry. Mezi již dříve potvrzenými interprety najdeme jména jako The Prodigy, Skillet, Sixto „Sugar man“ Rodriguez, Beatsteaks, In This Moment, Sick Puppies nebo Zeal & Ardor.

Společnost celý článek
11.11.

Významný úspěch Chrudimi v Chicagu

Chrudim tak v USA zaznamenala mimořádný úspěch v prestižní mezinárodní soutěží.

Společnost celý článek
28.5.

Zděšení na chodníku před azylovým domem!

V pátek 25. května 2007 pardubická nemocnice Městský azylový dům pro muže o součinnost při hygienické očistě pacienta.

Společnost celý článek
8.10.

Pardubická ČEZ Aréna hostí poprvé v historii derby mezi týmy Univerzity Pardubice a Univerzity Hradec Králové

Hokejový zápas mezi akademickými týmy univerzit začíná v 18 hodin v pardubické ČEZ Aréně. Po zápase čeká sportovní i univerzitní nadšence od 21 hodin v kongresovém centru Afi Paláce Pardubice afterparty, kde zahrají kapely Voxel, Rybičky 48, Smola a hrušky, Dukla vozovna a Sabrage.

Společnost celý článek
25.5.

Domov Simeon buduje zahradu a žádá o rostliny

Právě dokončená veřejně prospěšná stavba je obklopena dosud neupraveným zatravněným terénem.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting