Pardubické kostely se otevřou veřejnosti

8.9.

Pardubické kostely se otevřou veřejnosti

Milovníci památek dostanou v neděli 20. září opět příležitost navštívit místa, která nejsou běžně přístupná. Jsou to zejména kostely otevřené většinou jen při bohoslužbách. U příležitosti Dnů evropského dědictví (European Heritage Days - EHD), k nimž se Pardubice letos přihlásí již po osmé, se mohou zájemci také vydat po stopách historie Pardubic. Průvodcem po městské zóně jim bude ředitel Východočeského muzea František Šebek. Dny evropského dědictví se konají v celé Evropě každoročně v září. Tématem letošního ročníku jsou Památky měřené časem. Nejširší veřejnosti se během EHD otevírají nejzajímavější památky, objekty a prostory, včetně těch, které jsou z části nebo zcela nepřístupné. V Pardubicích bude zpřístupněn kostel svatého Jana Bartoloměje, kostel svatého Jana Křtitele v ulici Bratranců Veverkových a kostel Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici. V kostele sv. Jana Bartoloměje si mohou návštěvníci v 10:15 a v 17:00 hodin poslechnout varhaní koncerty studentů pardubické konzervatoře.   U příležitostí Dnů evropského dědictví budou tradičně budou přístupné i prostory pardubické radnice na Pernštýnském náměstí, zámek a Zelená brána. Všechny objekty, s výjimkou Zelené brány, bude možno navštívit zdarma. Východočeské muzeum na zámku otevře nejen běžně přístupné expozice a sály, ale výjimečně také zámeckou věž s vyhlídkou. Městskou památkovou rezervaci zájemcům o historii představí ředitel Východočeského muzea Pardubice František Šebek. Exkurze začínají ve 14:00 a v 15:30 hodin před radnicí na Pernštýnském náměstí.    Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. V České republice se konají pravidelně od roku 1991 a od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Při prvním ročníku bylo zpřístupněno 300 památek, které navštívilo na 50 tisíc lidí. V roce 2007 bylo v rámci EHD otevřeno už 1056 objektů, prohlédnout si je přišlo na 600 tisíc návštěvníků. Národní zahájení se letos uskuteční 13. září v Českých Budějovicích.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.10.

O výměnu „občanek“ je třeba požádat do 30. listopadu

Tato výměna se nevztahuje na občany narozené před 1. lednem 1936, kteří mají zapsanou dobu platnosti „bez omezení“.

Společnost celý článek
7.2.

Městské lesy postupně mládnou

Pro rok 2013 je plánována v městských lesích těžba přestárlých porostů na více než pěti hektarech - ve Studáneckém a Doubravickém lese a ve Svítkově.

Společnost celý článek
26.5.

Mlsem Pardubického kraje se stala kozí a perníková zmrzlina

Spotřebitel má u každého MLSu Pardubického kraje jistotu, že si koupil potravinu vyrobenou v našem regionu, našimi výrobci, vyrobenou výhradně z místních surovin,“ vysvětluje smysl soutěže krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Společnost celý článek
25.4.

Další internetová diskuse s primátorem

„Na internetovou diskusi s lidmi se už těším. Jsem rád, že se lidé o dění ve městě zajímají,“

Společnost celý článek
22.2.

V sále Divadla 29 se hovořilo o dopravě

V Pardubicích je 59% všech cest kratších než 3 km. Je tady všude blízko. Existuje velký potenciál pro posílení role MHD, pěší a cyklistické dopravy. Tyto způsoby dopravy jsou pro takto krátké cesty nejefektivnější a mají i řadu dalších kladných dopadů na kvalitu života ve městě.

Společnost celý článek
6.4.

Lightning se vrací do Pardubic

Ovšem zcela jediné je letové vystoupení. Dvojice motorů Allison disponuje značným výkonem a Lightning je na obloze dynamický a ladný zároveň a diváci se mají opravdu na co těšit.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting