Pardubické kostely se otevřou veřejnosti

8.9.

Pardubické kostely se otevřou veřejnosti

Milovníci památek dostanou v neděli 20. září opět příležitost navštívit místa, která nejsou běžně přístupná. Jsou to zejména kostely otevřené většinou jen při bohoslužbách. U příležitosti Dnů evropského dědictví (European Heritage Days - EHD), k nimž se Pardubice letos přihlásí již po osmé, se mohou zájemci také vydat po stopách historie Pardubic. Průvodcem po městské zóně jim bude ředitel Východočeského muzea František Šebek. Dny evropského dědictví se konají v celé Evropě každoročně v září. Tématem letošního ročníku jsou Památky měřené časem. Nejširší veřejnosti se během EHD otevírají nejzajímavější památky, objekty a prostory, včetně těch, které jsou z části nebo zcela nepřístupné. V Pardubicích bude zpřístupněn kostel svatého Jana Bartoloměje, kostel svatého Jana Křtitele v ulici Bratranců Veverkových a kostel Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici. V kostele sv. Jana Bartoloměje si mohou návštěvníci v 10:15 a v 17:00 hodin poslechnout varhaní koncerty studentů pardubické konzervatoře.   U příležitostí Dnů evropského dědictví budou tradičně budou přístupné i prostory pardubické radnice na Pernštýnském náměstí, zámek a Zelená brána. Všechny objekty, s výjimkou Zelené brány, bude možno navštívit zdarma. Východočeské muzeum na zámku otevře nejen běžně přístupné expozice a sály, ale výjimečně také zámeckou věž s vyhlídkou. Městskou památkovou rezervaci zájemcům o historii představí ředitel Východočeského muzea Pardubice František Šebek. Exkurze začínají ve 14:00 a v 15:30 hodin před radnicí na Pernštýnském náměstí.    Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. V České republice se konají pravidelně od roku 1991 a od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Při prvním ročníku bylo zpřístupněno 300 památek, které navštívilo na 50 tisíc lidí. V roce 2007 bylo v rámci EHD otevřeno už 1056 objektů, prohlédnout si je přišlo na 600 tisíc návštěvníků. Národní zahájení se letos uskuteční 13. září v Českých Budějovicích.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.4.

Malé vodní elektrárny vyrobily téměř 18 milionů kWh

Na výrobě se pozitivně projevila realizace technických úprav a vylepšení na části elektráren.

Společnost celý článek
15.5.

Multikulturní týden začíná v latinsko-americkém rytmu

Do Pardubic zavítá jako čestný host Čechoargentinec, Dr. Juan Braun - dobrodruh, novinář a spisovatel, cestovatel a šaman, ale také pedagog na Harvardu a Karlově Univerzitě a poradce zemědělců v Latinské Americe.

Společnost celý článek
3.6.

Kraj vyčká se změnami ve školství do reformy financování

Z dosavadních modelových příkladů financování zpracovaných ministerstvem totiž vyplývá výrazný negativní ekonomický dopad především na střední školství, a tím i na rozpočet kraje jakožto zřizovatele.

Společnost celý článek
26.2.

O městských financích veřejně

Další veřejné diskuse budou věnovány otázkám bezpečnosti ve městě a problematice sociálních služeb a školství.

Společnost celý článek
30.6.

Pardubický soubor Perníček dobyl středoevropskou Mekku folklóru

O Strážnici se říká, že jde o středoevropskou Mekku folklóru, sídlí zde i Národní ústav lidové kultury, jakési „ministerstvo folklóru“, zdejší každoroční festival na konci června pak patří k vrcholným událostem lidové kultury.

Společnost celý článek
1.6.

Dětský innogy super den je tady a opět bude nadělovat

2. června na Dostihovém závodišti v Pardubicích od 10 hodin. Již tradičně si s dětmi bude hrát nepřekonatelný Michal Nesvadba a nebude nouze ani o jeho podpisy a možnost se vyfotit. Na Dětský innogy super den zavítají i Transformers, klaun Ferda s kačerem Ronaldem a také mistr Evropy i ČR v rallye z roku 2012 Jan Černý nebo první Češka, která úspěšně absolvovala Rallye Dakar, Olga Roučková. Každá holka a každý kluk si odnese hračku od Mattela, paneku Barbie Mini nebo autíčko Hot Wheels.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting