Pardubicko eviduje 34 válečných hrobů

2.4.

Pardubicko eviduje 34 válečných hrobů

V Pardubicích a jejich okolí je 34 válečných hrobů, v nichž jsou uloženy ostatky 3627 obětí několika válečných konfliktů. Ve většině případů je totožnost pohřbených neznámá. Zatímco u obětí prusko-rakouské či první světové války se zřejmě už nikdy nedozvíme víc o lidech, kteří zde zemřeli, neznámí mrtví z druhé světové války ještě mohou získat zpět svou identitu. I dnes se totiž objevují dokumenty, které mohou příbuzné přivést na stopu předků. V hledání jim pomůže web ministerstva obrany, na němž budou zveřejněny všechny dostupné údaje o válečných hrobech. „Nedávno mi například Zdeněk Utíkal přinesl originály 12 ohledacích listů z 24. ledna 1945. Objevily se v pozůstalosti po panu Tomáškovi z Lánů na Důlku. Dokládají, že u železniční trati mezi Paramem a Opočinkem byla nalezena těla 12 umučených zajatců. Vyhodili je z transportu smrti,“ řekl Evžen Báchor, který na pardubické radnici eviduje válečné hroby. Muži byli pochováni v Lánech na Důlku. Známe pouze čísla, která měli vytetována na pažích. Dnes má Evžen Báchor k dispozici i náčrtek jejich uložení ve společném hrobě. Místo jmen je označen čísly, pod nimiž byli muži evidováni v koncentračním táboře. Je to zvláštní pocit, držet v ruce zažloutlý lístek, na nějž zkřehlá ruka před více než 60 lety tužkou poznamenala sloupec čísel a značek. Každý ze dvanácti řádků představuje jedno jméno, jeden lidský život. „Pokud by někdo měl k dispozici seznamy z koncentračních táborů, mohl by zjistit, kdo je u nás vlastně pochován,“ konstatoval Evžen Báchor. „Z ohledacích listů je patrné, že šlo o muže ve věku 30 až 50 let, z vytetovaných symbolů je patrné, že to byli převážně Židé. Zřejmě šlo o ruské Židy, kteří zemřeli během transport z Osvětimi hladem a zimou,“ dodal. Lidé, kteří vedou na radnicích evidenci válečných hrobů, nepřestávají hledat dokumenty, které by osvětlily osudy mrtvých, kteří v nich leží. Zdroje informací hledají ve státních i soukromých archivech, knihovnách, staré literatuře. „Je to mravenčí práce, ale občas pomůže i náhoda, to když se třeba, jako tady, v nějaké pozůstalosti objeví dokument, o němž jsme neměli ani tušení a který nás posune o kousek dál. Proto jsme rádi, když nás lidé na takové dokumenty alespoň upozorní,“ vysvětlil Evžen Báchor. Získávání dalších dokladů a informací k již zaevidovaným hrobům je podle něj i po mnoha letech, které od konce války uplynuly, důležité. Ve světě totiž přibývá lidí, kteří hledají své kořeny a pátrají po osudech svých předků. „ V nejbližší době začne fungovat nový web ministerstva obrany, na kterém bude veřejnost moci nahlížet do evidence všech válečných hrobů. Najde tam nejen souřadnice místa, kde hrob leží, ale také vše co víme o člověku, který v něm byl uložen,“ řekl.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.9.

Jaké řemeslo si vybrat? Poradí projekt Hamet 2

Celá prezentační akce je zaměřena na podporu a propagaci řemesel a technického středního školství.

Společnost celý článek
31.7.

Źamberk se rozrůstá do krásy

Kromě stavebních úprav dojde k obnově zeleně a parkovacích ploch.

Společnost celý článek
17.9.

Zítra se koná v Chrudimi XXXVII. ročník soutěže O Pohár Vysočiny

Soutěžit se bude v disciplínách požárního sportu, a to ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže, běhu na 100 metrů s překážkami a v požárním útoku.

Společnost celý článek
24.11.

Lanškrounští čtvrťáci si díky Spořitelně vydělali na výlet na eko farmu.

Prostory jarmarku byly celé odpoledne plné. Děti totiž nezanedbaly propagaci, na jarmark pozvaly nejen své blízké, ale dokázaly zaujmout i náhodné chodce. Ze zasedání vedení města dorazil starosta Radim Vetchý a další zastupitelé. Čtvrťáky osobně podpořil i ředitel základní školy Milan Valúšek.

Společnost celý článek
5.2.

Kraj nevylučuje soudní spor

Hejtman vzal na vědomí postup ministerstva, ale soudní spor v rámci obhajoby práva na samosprávu nevyloučil.

Společnost celý článek
18.8.

Radnice už nepřebírá poštu pro své „podnájemníky,,

Pardubice chtěly vyjít lidem s trvalým bydlištěm na radnici vstříc a tuto službu ještě další dva roky poskytovaly.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting