Pardubicko eviduje 34 válečných hrobů

2.4.

Pardubicko eviduje 34 válečných hrobů

V Pardubicích a jejich okolí je 34 válečných hrobů, v nichž jsou uloženy ostatky 3627 obětí několika válečných konfliktů. Ve většině případů je totožnost pohřbených neznámá. Zatímco u obětí prusko-rakouské či první světové války se zřejmě už nikdy nedozvíme víc o lidech, kteří zde zemřeli, neznámí mrtví z druhé světové války ještě mohou získat zpět svou identitu. I dnes se totiž objevují dokumenty, které mohou příbuzné přivést na stopu předků. V hledání jim pomůže web ministerstva obrany, na němž budou zveřejněny všechny dostupné údaje o válečných hrobech. „Nedávno mi například Zdeněk Utíkal přinesl originály 12 ohledacích listů z 24. ledna 1945. Objevily se v pozůstalosti po panu Tomáškovi z Lánů na Důlku. Dokládají, že u železniční trati mezi Paramem a Opočinkem byla nalezena těla 12 umučených zajatců. Vyhodili je z transportu smrti,“ řekl Evžen Báchor, který na pardubické radnici eviduje válečné hroby. Muži byli pochováni v Lánech na Důlku. Známe pouze čísla, která měli vytetována na pažích. Dnes má Evžen Báchor k dispozici i náčrtek jejich uložení ve společném hrobě. Místo jmen je označen čísly, pod nimiž byli muži evidováni v koncentračním táboře. Je to zvláštní pocit, držet v ruce zažloutlý lístek, na nějž zkřehlá ruka před více než 60 lety tužkou poznamenala sloupec čísel a značek. Každý ze dvanácti řádků představuje jedno jméno, jeden lidský život. „Pokud by někdo měl k dispozici seznamy z koncentračních táborů, mohl by zjistit, kdo je u nás vlastně pochován,“ konstatoval Evžen Báchor. „Z ohledacích listů je patrné, že šlo o muže ve věku 30 až 50 let, z vytetovaných symbolů je patrné, že to byli převážně Židé. Zřejmě šlo o ruské Židy, kteří zemřeli během transport z Osvětimi hladem a zimou,“ dodal. Lidé, kteří vedou na radnicích evidenci válečných hrobů, nepřestávají hledat dokumenty, které by osvětlily osudy mrtvých, kteří v nich leží. Zdroje informací hledají ve státních i soukromých archivech, knihovnách, staré literatuře. „Je to mravenčí práce, ale občas pomůže i náhoda, to když se třeba, jako tady, v nějaké pozůstalosti objeví dokument, o němž jsme neměli ani tušení a který nás posune o kousek dál. Proto jsme rádi, když nás lidé na takové dokumenty alespoň upozorní,“ vysvětlil Evžen Báchor. Získávání dalších dokladů a informací k již zaevidovaným hrobům je podle něj i po mnoha letech, které od konce války uplynuly, důležité. Ve světě totiž přibývá lidí, kteří hledají své kořeny a pátrají po osudech svých předků. „ V nejbližší době začne fungovat nový web ministerstva obrany, na kterém bude veřejnost moci nahlížet do evidence všech válečných hrobů. Najde tam nejen souřadnice místa, kde hrob leží, ale také vše co víme o člověku, který v něm byl uložen,“ řekl.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.12.

Radnice nabízí mladým lidem dalších 25 startovacích bytů

Nabídka adres určených pro startovací byty se oproti loňskému roku rozšířila. „K původním adresám v Sokolovské ulici, Havlíčkově a Bělehradské rozšiřujeme nabídku o ulice K Rozvodně, Ohrazenická, Mladých a Husovu ulici. Všechny byty jsou upravené a připravené k okamžitému nastěhování,“ vysvětlil náměstek Rychtecký s tím, že konkrétní nabídka bytů o velikostech 1+0, 1+1, 1+kk, 2+1, 2+kk a 3+1 je na webu města a žádosti bude možné podávat začátkem února.

Společnost celý článek
18.5.

Bahrajnci si z kraje odnesli nové poznatky a perník

Chtěli čerpat z našich zkušeností při poskytování veřejných služeb.

Společnost celý článek
27.3.

Veletrh vědy: 3 dny plné vědy, přes 100 expozic a vstup zdarma!

Veletrh vědy letos nabídne návštěvníkům během tří dnů více než 100 expozic. Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní interaktivní exponáty. Zájemci si vyzkoušejí experimenty v různých vědeckých oborech, zapojí se do workshopů a vědeckých dílen a nahlédnou vědcům doslova pod ruce!

Společnost celý článek
2.5.

Pardubická dostihová sezona právě začíná

Již o dva týdny později, v sobotu 21. května je možné vyrazit na první kvalifikační dostih Velké pardubické.

Společnost celý článek
19.2.

Občanské sdružení EURO EDUCA - Kroky správným směrem

„Kroky správným směrem – vzděláváním sociálně ohrožených osob k integraci na trh práce“.

Společnost celý článek
3.6.

Kraj vyčká se změnami ve školství do reformy financování

Z dosavadních modelových příkladů financování zpracovaných ministerstvem totiž vyplývá výrazný negativní ekonomický dopad především na střední školství, a tím i na rozpočet kraje jakožto zřizovatele.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting