Pardubický kraj oslavil vstup země do Schengenu

27.12.

Pardubický kraj oslavil vstup země do Schengenu

Pardubický kraj oslavil vstup země do Schengenu

Na hraničním přechodu Dolní Lipka – Boboszów se v pátek 21. prosince 2007 setkali představitelé regionů, měst a obcí z česko-polského pohraničí, aby symbolicky odstranili silniční hraniční přechod na silnici I/37. Stalo se tak u příležitosti vstupu České republiky do schengenského prostoru, kterým byly na takzvaných vnitřních hranicích mezi zeměmi Evropské unie zrušeny hraniční kontroly. Pozemní hranice je možné od půlnoci toho dne překračovat kdykoli a kdekoli bez nutnosti předkládat jakýkoli identifikační průkaz – s výjimkou I. zón národních parků a přírodních rezervací. „Vstup do schengenského prostoru je pro Českou, ale i Polskou republiku významným okamžikem. Země se stoprocentně integrují do Evropské unie a stávají se jejími rovnoprávnými členy. Znamená to volnost pohybu osob i zboží, více možností pro svobodné podnikání i nejužší spolupráci v otázkách evropské justice či v policejních výkonech,“ řekl při setkání vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. „Pardubický kraj se díky své poloze uprostřed České republiky, ale i střední Evropy pravděpodobně stane centrem obchodu a dopravním uzlem. Toho je třeba využít pro rozvoj naší dopravní infrastruktury, podnikání i cestovního ruchu,“ pokračoval Línek. Jeho slova potvrzuje i vicemaršálek polského Dolnoslezského vojvodství Marek Moszcynski: „Odstraněním těchto hraničních překážek dochází k úplné naší integraci. Můžeme ještě více a lépe spolupracovat.“ Pro konkrétní spolupráci Pardubického kraje a Dolnoslezského vojvodství zrušení „pomyslných“ hranic znamená možnost větší spolupráce především v oblasti dopravy. Pro režim samotného silničního přechodu sice vstup do schengenského prostoru příliš velké změny neznamená, naopak na železnici se uvažuje o obnovení provozu osobních vlaků na trati Letohrad – Lichkov – Miedzylesie, a to po dokončení modernizace této trati. „Na vstup do Schengenu a tedy i zvýšený provoz na silnicích jsme se však už dlouhodobě připravovali. V česko-polském pohraničí jsme v minulých letech zmodernizovali 32 kilometrů silnic včetně 180 propustků a 4 mostů v celkových nákladech 214, 2 milionů korun. Evropská unie nám uhradila 99 milionů, zbytek šel z rozpočtu Pardubického kraje,“ dodal náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Ivo Toman. Po 30. březnu 2008, kdy dojde ke zrušení kontrol i na mezinárodních letištích, se schengenský prostor definitivně rozšíří o devět zemí z deseti, o které se Evropská unie rozrostla 1. května 2004. Schengen v současné době tvoří území 15 států – 13 členských zemí Evropské unie (Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko a Švédsko) a dvě nečlenské země (Island a Norsko).

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.9.

Z hájenky vybudovali integrační centrum

Chráněné bydlení nabízí prostory pro samostatný život osmi lidem.

Společnost celý článek
24.9.

Byl založen Paralympijský tým Pardubického kraje

Spojení samosprávy s handicapovanými sportovci může zvednout zájem veřejnosti o práci s talentovanou mládeží.

Společnost celý článek
17.12.

Záchranná stanice v Jaroměři spojila síly v boji o přežití s Lesním světem

Záchranná stanice ČSOP JARO Jaroměř uvedla na trh ve spolupráci s edukačním projektem Lesní svět nový benefiční vánoční dárek v podobě ptačího krmítka. Zhruba polovina z prodejní ceny jde čistě na provoz stanice. “S JARO Jaroměř sdílíme společné hodnoty a cíle. Financování v roce 2019 bude pro přežití záchranné stanice klíčové. Očekáváme, že edukační krmítka přinesou stanici řádově desítky tisíc korun,” vysvětluje důvod předvánoční benefice Miloš Tomek z Lesního světa.

Společnost celý článek
12.11.

Univerzita Pardubice připravila speciální program ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii

V týdnu od 12. do 16. listopadu slaví státní svátek České republiky a připomíná historické listopadové události, které mají své vazby na vysokoškolskou půdu. Program ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii univerzita pořádá pravidelně od roku 1997.

Společnost celý článek
2.12.

Univerzitní vědecká kavárna uzavře rok 2014 Tolkienovým pojetím fantazie

Prosincová vědecká kavárna se proto ponese v duchu Tolkienova pojetí umělecké fantazie, a to na pozadí širších souvislostí jeho myšlení a jeho rozsáhlého literárního díla.

Společnost celý článek
21.3.

Zápisy do mateřských škol v Pardubickém kraji

Kompletní přehled termínů zápisů do mateřských škol naleznou rodiče i široká veřejnost na Školském portálu Pardubického kraje na adrese www.klickevzdelani.cz/zapisy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting