Pardubický kraj oslavil vstup země do Schengenu

27.12.

Pardubický kraj oslavil vstup země do Schengenu

Pardubický kraj oslavil vstup země do Schengenu

Na hraničním přechodu Dolní Lipka – Boboszów se v pátek 21. prosince 2007 setkali představitelé regionů, měst a obcí z česko-polského pohraničí, aby symbolicky odstranili silniční hraniční přechod na silnici I/37. Stalo se tak u příležitosti vstupu České republiky do schengenského prostoru, kterým byly na takzvaných vnitřních hranicích mezi zeměmi Evropské unie zrušeny hraniční kontroly. Pozemní hranice je možné od půlnoci toho dne překračovat kdykoli a kdekoli bez nutnosti předkládat jakýkoli identifikační průkaz – s výjimkou I. zón národních parků a přírodních rezervací. „Vstup do schengenského prostoru je pro Českou, ale i Polskou republiku významným okamžikem. Země se stoprocentně integrují do Evropské unie a stávají se jejími rovnoprávnými členy. Znamená to volnost pohybu osob i zboží, více možností pro svobodné podnikání i nejužší spolupráci v otázkách evropské justice či v policejních výkonech,“ řekl při setkání vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. „Pardubický kraj se díky své poloze uprostřed České republiky, ale i střední Evropy pravděpodobně stane centrem obchodu a dopravním uzlem. Toho je třeba využít pro rozvoj naší dopravní infrastruktury, podnikání i cestovního ruchu,“ pokračoval Línek. Jeho slova potvrzuje i vicemaršálek polského Dolnoslezského vojvodství Marek Moszcynski: „Odstraněním těchto hraničních překážek dochází k úplné naší integraci. Můžeme ještě více a lépe spolupracovat.“ Pro konkrétní spolupráci Pardubického kraje a Dolnoslezského vojvodství zrušení „pomyslných“ hranic znamená možnost větší spolupráce především v oblasti dopravy. Pro režim samotného silničního přechodu sice vstup do schengenského prostoru příliš velké změny neznamená, naopak na železnici se uvažuje o obnovení provozu osobních vlaků na trati Letohrad – Lichkov – Miedzylesie, a to po dokončení modernizace této trati. „Na vstup do Schengenu a tedy i zvýšený provoz na silnicích jsme se však už dlouhodobě připravovali. V česko-polském pohraničí jsme v minulých letech zmodernizovali 32 kilometrů silnic včetně 180 propustků a 4 mostů v celkových nákladech 214, 2 milionů korun. Evropská unie nám uhradila 99 milionů, zbytek šel z rozpočtu Pardubického kraje,“ dodal náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Ivo Toman. Po 30. březnu 2008, kdy dojde ke zrušení kontrol i na mezinárodních letištích, se schengenský prostor definitivně rozšíří o devět zemí z deseti, o které se Evropská unie rozrostla 1. května 2004. Schengen v současné době tvoří území 15 států – 13 členských zemí Evropské unie (Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko a Švédsko) a dvě nečlenské země (Island a Norsko).

Další zprávy z kategorie "Společnost"

9.1.

Rekonstrukce na Zámku Pardubice začala, potrvá dva roky

Práce se samozřejmě dotknou provozu Východočeského muzea. „Po dobu rekonstrukce plánujeme nechat veřejnosti přístupné expozice Pardubice – příběh města a archeologickou expozici Proti proudu času, do odvolání bude otevřená i expozice skla. Ještě do 27. ledna mohou návštěvníci zavítat na výstavy Vášeň, čas a sklo a Pardubické proměny,“ oznámil ředitel muzea Tomáš Libánek. „Prohlídky rytířských sálů a kaple Tří králů skončí 24. února,“ dodal.

Společnost celý článek
25.4.

Třetí setkání hejtmanů a „županů“

Stěžejním bodem jednání bylo podepsání společné deklarace o dopravní infrastruktuře

Společnost celý článek
23.3.

Pochodujte s Horskou službou, pomozte dětem

Horská služba bude v průběhu akce dohlížet na bezpečnost a zdraví účastníků pochodu.

Společnost celý článek
2.9.

Jaké řemeslo si vybrat? Poradí projekt Hamet 2

Celá prezentační akce je zaměřena na podporu a propagaci řemesel a technického středního školství.

Společnost celý článek
9.11.

Zástupci informačních center řešili spolupráci i bezbariérovost

Program zahájila prezentace Cykloturistika v Královéhradeckém kraji, ve které byl zdůrazněn význam nadnárodního cykloproduktu Labské stezky pro oba kraje. Stejně tak pro oba regiony je důležité i letiště Pardubice, jehož potenciál pro rozvoj cestovního ruchu do budoucnosti prezentovala ředitelka Hana Šmejkalová. Statistiky v oblasti cestovního ruchu zaměřené na příjmy a výdaje z pohledu veřejných rozpočtů představil Ondřej Špaček z KMPG.

Společnost celý článek
5.11.

Místo Stalinova pomníku muzeum totality, navrhuje hejtman Netolický

Významné výročí, které si naše republika v letošním roce připomíná, bychom měli využít k tomu, abychom přemýšleli nejen nad historickými událostmi, ale uvažovali o nich v širším kontextu. Svědectví přímých aktérů a pamětníků jsou něčím, na co bychom měli být pyšní a měli bychom tato svědectví uchovat pro další generace.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting