Pardubický kraj podepsal v ateliérech na Barrandově smlouvu o spolupráci

30.9.

Pardubický kraj podepsal v ateliérech na Barrandově smlouvu o spolupráci

Ve čtvrtek 29. září 2016 podepsal Pardubický kraj smlouvu o spolupráci v oblasti cestovního ruchu a volnočasových aktivit se ZO KINOS Barrandov Studio. Ve stylových prostorách Filmpointu Barrandov Studia a.s. smlouvu podepsali za Pardubický kraj člen Rady kraje René Živný zodpovědný za sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku a za ZO KINOS Barrandov Studio Pavel Kondraš a Radan Kukal. Podpisu se zúčastnili i starosta Města Proseče Jan Macháček a místostarosta Miloslav Hurych.
Pardubický kraj nabízí program na podporu audiovizuální tvorby, která je celá nebo alespoň částečně realizovaná na území Pardubického kraje. „Jsme první z krajů vyhlašujících filmový grant, kterým chceme podpořit filmové tvůrce, kteří zvažují výběr lokality pro natáčení. Vzhledem k rozmachu filmové turistiky, nám mohou natočené snímky pomoci v rozvoji cestovního ruchu. Navíc filmaři u nás v kraji utratí minimálně jeden a půl násobek částky, kterou od nás získají. Tím ekonomicky pomohou i jednotlivým oblastem, ve kterých budou natáčet,“ uvedl radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný. „Podpora je určena na tvorbu celovečerního nebo dokumentárního filmu, ale také televizního seriálu,“ upřesnil René Živný.
Pardubický kraj má předpoklady pro rozvoj cestovního ruchu - krásnou přírodu rovinného i horského charakteru, příznivé klima a množství příležitostí ke koupání, provozování vodních sportů, pro pěší turistiku, cykloturistiku a zimní sporty. Mezi jeho turistická centra patří i velmi navštěvovaná oblast - přírodní rezervace Toulovcovy Maštale. Na území Sdružení obcí Toulovcovy Maštale se nachází legendární barrandovský dětský tábor. Tábor Barrandov v Miřetíně mezi Prosečí a Skutčí je kultovní místo, na kterém vyrostly děti předních československých filmařů, např. režisérů Václava Vorlíčka, Juraje Jakubiska, Karla Smyczka, Františka Vláčila, Juraje Herze, Evalda Schorma, Marie Poledňákové, Miloslava Šmídmajera či scénáristů Zdeňka Svěráka, Jaroslava Dietla, Vladimíra Körnera, herců Heleny Růžičkové, Karla Augusty a dalších. Dnes již dospělý Honza Svěrák rád vzpomíná na své první dětské pusy s prázdninovou láskou Mariánkou, které se udály právě zde. Filmaři se v Miřetíně scházejí již od poloviny padesátých let dvacátého století. Tábor Barrandov je i oblíbeným výletním cílem – v roce 1990 natočil v reáliích tábora režisér Ondřej Trojan svůj první film Pějme píseň dohola. Scénář k němu napsali Jan Hřebejk a Petr Jarchovský. Pro všechny tři dnes vyhlášené tvůrce to byl jejich první celovečerní snímek. Na plátně kin se v něm také poprvé jako čtrnáctiletá objevila pozdější držitelka pěti Českých lvů herečka Anna Geislerová. „Protože jedním z projektů, na kterém se Pardubický kraj podílí, je projekt „Po stopách filmařů“, jehož posláním je zmapování a prezentace filmových míst Pardubického kraje, tak to přímo vybízelo k navázání užší spolupráce. Ta dnes získala oficiální podobu a to nás těší. V Pardubickém kraji se cítíme doma a rádi přispějeme k jeho rozvoji,“ říká Radan Kukal, místopředseda ZO KINOS Barrandov Studio.
 Tábor Barrandov se nachází na území Města Proseč, které smlouvu o spolupráci s Táborem Barrandov uzavřelo, jako první, již letos v únoru. Na jejím základě se jim ZO KINOS Barrandov Studio snaží pomoci např. při rozšíření expozice prosečského Muzea dýmek o autentické dýmky významných osobností. Při podpisu smlouvy s Pardubickým krajem se zástupci Města Proseč setkali s režisérem Dušanem Kleinem a hercem, dabérem a režisérem dabingu Petrem Pospíchalem, kteří Proseči věnovali několik svých dýmek. Expozice o ně bude rozšířena příští rok (http://www.muzeumdymek.cz).

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.2.

Kraj podporuje projekty v oblasti ekologického a technického vzdělávání

Cílem soutěže AMAVET je zvýšení zájmu žáků základních a středních škol Pardubického kraje o perspektivní technické a přírodovědné obory. „Akce nemá v republice obdoby a pro nás je jednou z možností, jak mladé lidi vtáhnout do světa vědy a techniky a motivovat je ke studiu na technických oborech. Autoři nejlepších prací z okresních kol postoupí do krajského kola, které se uskuteční 8. a 9. března v Pardubicích,“ uvedl radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

Společnost celý článek
24.5.

Barevný den v Jaroměři

V pátek 25.května 2007 se v Jaroměři uskuteční další naučný program třídění odpadu Barevný den společnosti EKO-KOM.

Společnost celý článek
8.11.

Festival her a hraček pro malé i velké

Prohlédněte, vyzkoušejte a nakupte dárky za exkluzivní výstavní snížené ceny!

Společnost celý článek
23.6.

Boni pueri na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae

Přestože to není obvyklé, zněl evangelickým kostelem mezi jednotlivými částmi bouřlivý potlesk.

Společnost celý článek
4.3.

Dobrovolníci pro Den D 2008: veřejnost může stále hlasovat

Veřejnost může o sedmnáctém oceněném hlasovat až do 5. března tohoto roku

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting