Pardubický kraj si drží ve sběru spotřebičů osmé místo

28.11.

 Pardubický kraj si drží ve sběru spotřebičů osmé místo

 Více než 1460 tun vysloužilých elektrospotřebičů odevzdali loni obyvatelé Pardubického kraje k recyklaci prostřednictvím kolektivního systému ELEKTROWIN. Letošní čísla zatím naznačují, že tento výsledek může být překonán. Pardubický kraj se těmito výsledky dlouhodobě řadí na osmé místo v České republice. Daří se to i díky finanční podpoře, kterou ELEKTROWIN poskytuje na další zdokonalování zpětného odběru. Tato podpora činí v Pardubickém kraji každoročně přes milion korun.


     Obce Pardubického kraje díky spolupráci s ELEKTROWINem ušetřily v loňském roce 10 milionů korun, v roce 2013 zatím necelých 8 milionů korun. „Jsou to peníze, které by bylo nutné vynaložit na sběr a recyklaci elektrozařízení, kdyby neexistoval jejich systém zpětného odběru a města a obce by tyto náklady musely hradit ze svých rozpočtů,“ říká Táňa Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení ELEKTROWINu.


     „Spolupráce Pardubického kraje se společností ELEKTROWIN je v souladu s cíli krajského Plánu odpadového hospodářství, vytváří podmínky k rozvoji sběru elektrozařízení a podporuje aktivní účast obyvatel, prodejců i firem na třídění a předcházení vzniku odpadů,“ shrnuje přínos spolupráce kraje a kolektivního systému Václav Kroutil, radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.


     Motivační program odměňuje aktivní města a obce
     Městům a obcím navíc vyplatil ELEKTROWIN v roce 2012 ze svého Motivačního programu na základě množství vysbíraných spotřebičů 255 262 korun, o které se podělilo devět žadatelů. Letos je to dosud 197 027 korun. Nejvíc prostředků - 261 000 korun - zatím za šest let fungování Motivačního programu dokázala získat obec Horní Ředice.
     „Tuto částku z Motivačního programu jsme použili na dva domky pro sběr elektrozařízení a dále jsme postavili zpevněnou plochu a oplocení sběrného dvora,“ říká Monika Holečková, účetní Obce Horní Ředice.


     Letos zatím vede město Třemošnice, které čerpalo finanční prostředky na stacionární kontejner.
     V rámci všech dosavadních šesti ročníků programu bylo v celé ČR podáno na 530 žádostí městy a obcemi, které tak získaly téměř 15,5 milionu korun. 


     Se sběrem pomáhají také hasiči, nejvíc odevzdal sbor v Přepychách
     V celé České republice jsou stále významnějšími partnery při sběru vysloužilých elektrozařízení dobrovolní hasiči, kteří se ve stále větší míře zapojují do projektu Recyklujte s hasiči.


     Organizováním svozů, technikou i obyčejnou chlapskou silou pomáhají svým sousedům všude tam, kde není sběrný dvůr bezprostředně po ruce.


     „V Pardubickém kraji se do projektu zapojilo už 48 hasičských sdružení,“ informuje Táňa Pokorná. Loni hasiči v kraji vysbírali 77,8 tuny, za deset měsíců letošního roku už 85,3 tuny starého elektra. Nejúspěšnějším sborem v množství elektrozařízení předaných k recyklaci v období jednoho roku se stalo SDH Přepychy se 17 tunami.


     Zpětný odběr podporují i další aktivity
     Na podpoře zpětného odběru a recyklace spotřebičů spolupracuje ELEKTROWIN s Pardubickým krajem také prostřednictvím dalších aktivit. Více než škol 200 škol v Pardubickém kraji se například zapojilo do projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Speciálně pro Pardubický kraj byla v rámci soutěže obcí ve třídění odpadů „O Perníkovou popelnici“ již třetím rokem zařazena zvláštní kategorie ve výtěžnosti zpětného odběru vysloužilého elektrozařízení. Vítězné obce pak získávají finanční odměnu.

      ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval více než 9 000 000 vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 175 000 tun. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří na 1 250 sběrných míst v 1 145 městech a obcích, 2 500 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3 000 obcích.


     Pro bližší informace, prosím, kontaktujte:
Táňa Pokorná, ELEKTROWIN, e-mail: tana.pokorna@elektrowin.cz
Petra Smuts, Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje, e-mail: petra.smuts@rrapk.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

9.2.

Žáci se připravují na nové přijímací zkoušky

První kolo přijímacích zkoušek se uskuteční 23. a 24. dubna.

Společnost celý článek
20.3.

Slavnostní předání jmenování novým profesorům českých vysokých škol

V pátek 21. března se Karolinu v Praze uskuteční slavnostní předání jmenovacích dekretů 85 novým profesorům českých vysokých škol. Noví profesoři byli jmenováni prezidentem republiky Milošem Zemanem s účinností od 1. března 2014.

Společnost celý článek
29.3.

Andrej Babiš dnes přednáší na Univerzitě Pardubice

Přednáška je otevřena všem studentům i zájemcům z veřejnosti.

Společnost celý článek
27.4.

Vítězem v TFA je mistr Evropy Lukáš Novák

Do místa klání se sjelo celkem 62 nejlépe fyzicky vybavených hasičů z celé České republiky.

Společnost celý článek
22.5.

Z robotické soutěže v Novém Mexiku se vrátili studenti „elektrotechny“ se stříbrem na krku

Totožný úkol měli soutěžící na mezinárodní soutěži RoboRAVE International, kde nás reprezentovali Marek Musil, Josef Pelc a Vojtěch Tecl. „Říkáme tomu takové malé mistrovství světa. Letět do Spojených států, navíc jako nejlepší tým z České republiky, to byla velká motivace,“ podotkl ředitel SPŠE Ladislav Štěpánek, který studenty na cestě doprovázel.

Společnost celý článek
30.4.

Senior taxi poprvé vyjede v červnu

Služba bude fungovat jako standardní taxíky, klienti budou moci činit své objednávky non-stop, provozní doba jízd byla i podle zkušeností z obdobných projektů z jiných měst stanovena od šesté hodiny ranní do půlnoci.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting