Pardubický kraj si drží ve sběru spotřebičů osmé místo

28.11.

 Pardubický kraj si drží ve sběru spotřebičů osmé místo

 Více než 1460 tun vysloužilých elektrospotřebičů odevzdali loni obyvatelé Pardubického kraje k recyklaci prostřednictvím kolektivního systému ELEKTROWIN. Letošní čísla zatím naznačují, že tento výsledek může být překonán. Pardubický kraj se těmito výsledky dlouhodobě řadí na osmé místo v České republice. Daří se to i díky finanční podpoře, kterou ELEKTROWIN poskytuje na další zdokonalování zpětného odběru. Tato podpora činí v Pardubickém kraji každoročně přes milion korun.


     Obce Pardubického kraje díky spolupráci s ELEKTROWINem ušetřily v loňském roce 10 milionů korun, v roce 2013 zatím necelých 8 milionů korun. „Jsou to peníze, které by bylo nutné vynaložit na sběr a recyklaci elektrozařízení, kdyby neexistoval jejich systém zpětného odběru a města a obce by tyto náklady musely hradit ze svých rozpočtů,“ říká Táňa Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení ELEKTROWINu.


     „Spolupráce Pardubického kraje se společností ELEKTROWIN je v souladu s cíli krajského Plánu odpadového hospodářství, vytváří podmínky k rozvoji sběru elektrozařízení a podporuje aktivní účast obyvatel, prodejců i firem na třídění a předcházení vzniku odpadů,“ shrnuje přínos spolupráce kraje a kolektivního systému Václav Kroutil, radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.


     Motivační program odměňuje aktivní města a obce
     Městům a obcím navíc vyplatil ELEKTROWIN v roce 2012 ze svého Motivačního programu na základě množství vysbíraných spotřebičů 255 262 korun, o které se podělilo devět žadatelů. Letos je to dosud 197 027 korun. Nejvíc prostředků - 261 000 korun - zatím za šest let fungování Motivačního programu dokázala získat obec Horní Ředice.
     „Tuto částku z Motivačního programu jsme použili na dva domky pro sběr elektrozařízení a dále jsme postavili zpevněnou plochu a oplocení sběrného dvora,“ říká Monika Holečková, účetní Obce Horní Ředice.


     Letos zatím vede město Třemošnice, které čerpalo finanční prostředky na stacionární kontejner.
     V rámci všech dosavadních šesti ročníků programu bylo v celé ČR podáno na 530 žádostí městy a obcemi, které tak získaly téměř 15,5 milionu korun. 


     Se sběrem pomáhají také hasiči, nejvíc odevzdal sbor v Přepychách
     V celé České republice jsou stále významnějšími partnery při sběru vysloužilých elektrozařízení dobrovolní hasiči, kteří se ve stále větší míře zapojují do projektu Recyklujte s hasiči.


     Organizováním svozů, technikou i obyčejnou chlapskou silou pomáhají svým sousedům všude tam, kde není sběrný dvůr bezprostředně po ruce.


     „V Pardubickém kraji se do projektu zapojilo už 48 hasičských sdružení,“ informuje Táňa Pokorná. Loni hasiči v kraji vysbírali 77,8 tuny, za deset měsíců letošního roku už 85,3 tuny starého elektra. Nejúspěšnějším sborem v množství elektrozařízení předaných k recyklaci v období jednoho roku se stalo SDH Přepychy se 17 tunami.


     Zpětný odběr podporují i další aktivity
     Na podpoře zpětného odběru a recyklace spotřebičů spolupracuje ELEKTROWIN s Pardubickým krajem také prostřednictvím dalších aktivit. Více než škol 200 škol v Pardubickém kraji se například zapojilo do projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Speciálně pro Pardubický kraj byla v rámci soutěže obcí ve třídění odpadů „O Perníkovou popelnici“ již třetím rokem zařazena zvláštní kategorie ve výtěžnosti zpětného odběru vysloužilého elektrozařízení. Vítězné obce pak získávají finanční odměnu.

      ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval více než 9 000 000 vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 175 000 tun. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří na 1 250 sběrných míst v 1 145 městech a obcích, 2 500 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3 000 obcích.


     Pro bližší informace, prosím, kontaktujte:
Táňa Pokorná, ELEKTROWIN, e-mail: tana.pokorna@elektrowin.cz
Petra Smuts, Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje, e-mail: petra.smuts@rrapk.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.9.

Poukaz do lékárny je od září odměnou za včasné preventivní vyšetření

Dalším důležitým vyšetřením, které by – nejen ženy v tomto věku - měly absolvovat, je vyšetření na denzitometru na Oddělení zobrazovacích metod ve Svitavské nemocnici. Vyšetření ukáže, zda pacientky a pacienti nejsou ohroženy osteoporózou nebo osteopenií, tedy úbytkem kostní hmoty, což je první předstupeň osteoporózy.

Společnost celý článek
13.12.

Vánoční koncert sboru Bonifantes v Paláci Pardubice

Sbor je každoročním účastníkem prestižních soutěží a vystupoval již v různých koutech světa – od Francie či Dánska po USA, takže byste si rozhodně tento velice unikátní hudební zážitek nechat ujít. Vezměte rodinu a doražte - budete se skvěle bavit a navíc se naladíte na tu správnou vánoční vlnu.

Společnost celý článek
23.5.

Na Pardubáky čeká odměna za sběr nebezpečného odpadu

Mezi nebezpečný odpad patří například různé chemikálie, oleje, barvy, autobaterie, ale také hnojiva či provozní kapaliny z automobilů.

Společnost celý článek
2.10.

Měsíc září byl pro Český červený kříž v Ústí nad Orlicí ve znamení Světových dnů první pomoci.

Zejména děti si rády celý vůz prohlédly, některé odvážnější usedly na místo řidiče a do megafonu řekly policejní hlášení. Pro ty ostýchavější byl největší zážitek spustit výstražné a zvukové zařízení. Dále si také prohlédly donucovací prostředky a prakticky vyzkoušely služební pouta.

Společnost celý článek
10.2.

Rock´n´rollová smršť na pardubické Malé scéně

Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek.

Společnost celý článek
4.6.

Dům na půli cesty má nové konzultační hodiny

Ambulantní péče Domu na půli cesty v Pardubicích v novém čase a sice v pondělí, úterý a čtvrtek vždy od 12 do 17 hodin.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting