Pardubický soubor Perníček dobyl středoevropskou Mekku folklóru

30.6.

Pardubický soubor Perníček dobyl středoevropskou Mekku folklóru

 Dětem z pardubického folklórního souboru Perníček se poslední červnový víkend podařila na Mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici nevídaná věc. Do jindy poklidného a „spořádaného“ dětského pásma ve strážnickém skanzenu vtrhly se svým pásmem Kejklíři a začaly se dít věci.

Publikum najednou ožilo, protleskalo většinu vystoupení a krom toho se i výborně pobavilo. Netradičně pojaté pásmo Lenky Šťastné a Michala Doubka o tradiční každoroční návštěvě potulných kejklířů na staročeské vesnici přesahuje zažitá pravidla folklórního vystoupení, ale zároveň je neporušuje. Navíc svižné tempo, rychlé střídání jednotlivých čísel a jiskrný hudební doprovod v podání akordeonisty a houslisty z pardubické ZUŠ Havlíčkova nedovolí divákovi ani na vteřinu polevit v pozornosti. Vše se nese v nadsázce a ironii, což „osvícené“ strážnické publikum přijalo se vším všudy a bouřlivě oceňovalo výkony hubeného siláka, jenž utáhl povoz se všemi kejklíři, provazochodkyně kráčející po laně na zemi, Indky, co šalmají (hobojem) vyvolávala hady, kouzelníka, jenž magicky ovládal šátek na laně, dvojice šašků, co ty triky měli tak trochu na svědomí, a samozřejmě i principála a principálky, kteří vévodili celému pásmu. Úspěch měla i staročeská chasa, jež se do reje vesele zapojila. Vystoupení gradovalo, na konci čekaly již tak dost vykulené děti další bouřlivé ovace. O Strážnici se říká, že jde o středoevropskou Mekku folklóru, sídlí zde i Národní ústav lidové kultury, jakési „ministerstvo folklóru“, zdejší každoroční festival na konci června pak patří k vrcholným událostem lidové kultury. Zdá se, že Strážničtí pardubickému Perníčku rozumějí. Za posledních pět let tu byl soubor již potřetí a jeho nejnovější úspěch dává naději, že se mu možnost vystoupit na nejvýznamnější folklórní události roku třeba zase někdy naskytne.

-zh-

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.10.

První kavárna světoznámého řetězce Starbucks v Královéhradeckém kraji otevře už zítra v OC Futurum

Nová kavárna o ploše 130 m2 s kapacitou více než 60 míst k sezení je v duchu filosofie společnosti Starbucks zařízena v příjemné designové koncepci, připomínající první pobočku založenou v Seattlu. Převažovat bude tmavé dřevo a zelené prvky. Hradec Králové je teprve čtvrtým městem v České republice, kde se pobočka Starbucks otevřela.

Společnost celý článek
19.6.

Czech Street Party roztančila Brusel již po šesté

Součástí bohatého programu byla rovněž vystoupení populárních hudebních skupin.

Společnost celý článek
1.3.

Oslavte Mezinárodní den žen francouzskými šansony

Při příležitosti oslav Mezinárodního dne žen ve čtvrtek 8. března se nezapomeňte zastavit v Paláci Pardubice. V 16.30 tam totiž začíná zdarma pro všechny návštěvníky výjimečný koncert Komorní filharmonie Pardubice, která na společném vystoupení s Chanson Trio Coucou představí krásné francouzské šansony.

Společnost celý článek
11.12.

Mediaservis nabízí 230 nových pracovních pozic v Pardubickém kraji

Společnost Mediaservis, která je jedním z nejsilnějších hráčů na trhu poštovních služeb, nabízí od nového roku v Pardubickém kraji 230 pozic doručovatelů. Budou mít na starosti distribuci denního tisku přímo do schránek.

Společnost celý článek
16.1.

ZOO Dvůr Králové nezvýší ceny za ubytování

V lednu a únoru je v rámci mimořádné nabídky sleva dalších třicet procent.

Společnost celý článek
28.11.

Pardubice – město s výbornou sociální situací

Ocenění ve čtvrtek 24. listopadu v Praze převzala primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting