Pardubický soubor Perníček dobyl středoevropskou Mekku folklóru

30.6.

Pardubický soubor Perníček dobyl středoevropskou Mekku folklóru

 Dětem z pardubického folklórního souboru Perníček se poslední červnový víkend podařila na Mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici nevídaná věc. Do jindy poklidného a „spořádaného“ dětského pásma ve strážnickém skanzenu vtrhly se svým pásmem Kejklíři a začaly se dít věci.

Publikum najednou ožilo, protleskalo většinu vystoupení a krom toho se i výborně pobavilo. Netradičně pojaté pásmo Lenky Šťastné a Michala Doubka o tradiční každoroční návštěvě potulných kejklířů na staročeské vesnici přesahuje zažitá pravidla folklórního vystoupení, ale zároveň je neporušuje. Navíc svižné tempo, rychlé střídání jednotlivých čísel a jiskrný hudební doprovod v podání akordeonisty a houslisty z pardubické ZUŠ Havlíčkova nedovolí divákovi ani na vteřinu polevit v pozornosti. Vše se nese v nadsázce a ironii, což „osvícené“ strážnické publikum přijalo se vším všudy a bouřlivě oceňovalo výkony hubeného siláka, jenž utáhl povoz se všemi kejklíři, provazochodkyně kráčející po laně na zemi, Indky, co šalmají (hobojem) vyvolávala hady, kouzelníka, jenž magicky ovládal šátek na laně, dvojice šašků, co ty triky měli tak trochu na svědomí, a samozřejmě i principála a principálky, kteří vévodili celému pásmu. Úspěch měla i staročeská chasa, jež se do reje vesele zapojila. Vystoupení gradovalo, na konci čekaly již tak dost vykulené děti další bouřlivé ovace. O Strážnici se říká, že jde o středoevropskou Mekku folklóru, sídlí zde i Národní ústav lidové kultury, jakési „ministerstvo folklóru“, zdejší každoroční festival na konci června pak patří k vrcholným událostem lidové kultury. Zdá se, že Strážničtí pardubickému Perníčku rozumějí. Za posledních pět let tu byl soubor již potřetí a jeho nejnovější úspěch dává naději, že se mu možnost vystoupit na nejvýznamnější folklórní události roku třeba zase někdy naskytne.

-zh-

Další zprávy z kategorie "Společnost"

29.5.

Do Recyklovaných pohádek je přihlášeno 395 obrázků, hlasujte a vyberte nejhezčí obrázky!

Projekt podporuje i spisovatel Michal Viewegh. Příběhy od některých osobností je možné si již nyní přečíst na stránkách www.recyklovanepohadky.cz. Vedle motivace v podobě toho, že vítězné dětské výtvarné práce budou využity v chystané publikaci Recyklované pohádky, budou autoři nejlepších kreseb odměněni věcnými cenami.

Společnost celý článek
1.9.

Kraj koní se představil na dostizích v Belgii

S koňmi je náš kraj spojen odjakživa a v Evropě si Pardubice s touto tradicí a sportem lidé spojují a pamatují.

Společnost celý článek
26.9.

Centrum Don Bosco Pardubice se zúčastní dobročinné kampaně Bertík pomáhá v obchodech Albert

O přízeň zákazníků se budeme ucházet s projektem Na cestě do života. Projekt NA CESTĚ DO ŽIVOTA, který jsme do kampaně přihlásili, se zaměřuje na pomoc mladým lidem z dětských domovů se vstupem do samostatného života. Pomocnou ruku podáváme těm, kteří nemají oporu ve vlastní rodině. Pomáháme najít práci, bydlení a začlenit se do společnosti. Jsme pro ně lidmi, se kterými mohou sdílet své starosti i úspěchy, neboť často nikoho jiného nemají.

Společnost celý článek
14.7.

Dvě a půl hodiny strachu skončilo šťastně.

Jejich dítko odešlo z domova a nedalo o sobě nikomu vědět. Zoufalá matka se na nás obrátila s prosbou o pomoc.

Společnost celý článek
24.1.

Vedení kraje pozvalo kapitány průmyslu na novoroční setkání

Hejtman Martínek všem poděkoval za jejich podíl na rozvoji ekonomiky Pardubického kraje.

Společnost celý článek
31.7.

„Bojovníci proti totalitě pohledem dětí“

Jistou zajímavostí celé expozice je její umístění do dvou vojenských nafukovacích stanů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting