Pardubičtí divadelníci lákají na první premiéru nové sezóny

17.10.

Pardubičtí divadelníci lákají na první premiéru nové sezóny

Jako první premiéru sto čtvrté divadelní sezóny uvede Východočeské divadlo Pardubice současnou situační komedii A JE TO V PYTLI!, kterou bude v Pardubicích debutovat režisér Robert Bellan, jehož domovskou scénou je Slovácké divadlo v Uherském Hradišti, kde začínal s divadlem a zpočátku řadu let působil i jako herec. Robert Bellan však nemusí být pardubickému divákovi zcela neznámý, neboť komedie v jeho režii jsou častým hostem GRAND Festivalu smíchu a odvážejí si i divácké ceny.


Režisér Bellan také na pardubické publikum rád vzpomíná: „V Pardubicích jsem byl několikrát na GRAND Festivalu smíchu, kterého se účastnily mé inscenace ze Slováckého divadla. Musím přiznat, že mi z těchto návštěv zůstal velmi dobrý pocit ze zdejších diváků, kteří jsou divadelně připravení a vstřícní, což nebývá všude samozřejmostí. Je vidět, že si pardubické divadlo své diváky vychovalo a vychovává.“


Překvapivou komedii s nevyžádanou „pomocí“ napsali v roce 2003 dva světoznámí komediografové a mistři svého žánru Ray a Michael Cooneyovi. Společné dílo otce a syna se setkalo s velkým úspěchem a stále baví diváky téměř po celém světě.


Výchozí zápletku hry přibližuje dramaturg Zdeněk Janál: „Mladí manželé Tom a Linda Kerwoodovi usilují o adopci dítěte. Vše je na nejlepší cestě, na poslední kontrolu sociální pracovnice se přece perfektně připravili! Její návštěva ovšem nemůže mít hladký průběh, jaký by si přáli, když se v jejich domě náhle objeví Tomovi nekonformní bratři Dick a Harry. Jejich „geniální nápady“ připraví mnohonásobné komplikace a nečekané množství prekérních situací, které roztočí velmi napínavý kolotoč skrývání, nedorozumění a dokonce i akcí za hranicí zákona.“


„U tohoto typu situační komedie není tolik prostoru pro vlastní fantazii, jde především o to co nejpřesněji reprodukovat autorovo dílo. Důležité je ctít autora i žánr. Samozřejmě ale nějaký ten prostor pro tvůrčí práci taky existuje – například při práci na mimoslovním jednání postav, vytváření nových gagů nebo při výběru a používání scénické hudby,“ řekl před premiérou režisér Robert Bellan a vzápětí zdůvodnil, proč si na „hostovačku“ v Pardubicích vybral právě komedii A je to v pytli!: „Požadavek ze strany pardubického divadla zněl: Situační komedie. A každé divadlo repertoárového typu dřív nebo později po veseloherním klasikovi Cooneym „sáhne“. Je mimořádně vtipný a ve svém žánru, spolu se synem, pravděpodobně nejlepší. A konkrétní hru A je to v pytli! jsme zvolili, protože je to autorova jedna z nejúspěšnějších. Může to být pro mne i docela zajímavá zkušenost porovnat práci na „Pytli“ v Pardubicích s prací na hře Peklo v hotelu Westminster od téhož autora, kterou budu dělat ve Slováckém divadle na jaře.“


V pardubické verzi komedie, která smíchy nedá vydechnout, budou v hlavních rolích hrát Ladislav Špiner, Petr Borovec a Josef Pejchal. Scénu vytvořil Jaroslav Bönisch, kostýmy navrhla Šárka Bellanová.
Premiéry se uskuteční o víkendu 19. a 20. října v Městském divadle, před první premiérou bude ve foyer zahájena i výstava obrazů kladenského malíře Jana Dingy.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.8.

Z Chrudimky hasiči vytáhli tělo utonulého muže

Při příjezdu hasičů bylo zjištěno, že na místě jsou již policejní potápěči.

Společnost celý článek
30.3.

Anketa Čtenář roku 2017 má svého vítěze

V úterý 28. 3. krajská knihovna slavnostně vyhlásila vítěze ankety Čtenář roku 2017. O titul se ucházelo osm babiček, z nichž knihovnice vybraly paní Milenu Kánskou. „Paní Kánská navštěvuje knihovnu s vnučkou pravidelně jednou měsíčně. Vnučce často četla knížky, a tak v ní vzbudila lásku ke knihám.

Společnost celý článek
21.3.

V městských lesích je rušno

Správci městských lesů začali o způsobu likvidace polomů jednat bezprostředně po zmapování rozsahu škod.

Společnost celý článek
20.11.

Hejtman pozval Madeleine Albrightovou do Pardubického kraje

Hejtman v pondělí 17. listopadu navštívil slavnostní koncert České filharmonie ve washingtonské Národní katedrále (National Cathedral).

Společnost celý článek
9.12.

Darovat život není legrace

Zvíře není hračka. Pokud nejde o morče, či králíka, jehož věk se dá počítat „jen“ na několik let.

Společnost celý článek
23.5.

Pardubický kraj se představí ve Francii

Nejen francouzské veřejnosti se budou v sídelním městě regionu Orléans prezentovat evropské partnerské regiony Regionu Centre.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting