Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

10.4.

Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

Na 8. duben připadá mezinárodní den Romů. Pardubičtí Romové jej oslavili v předstihu již v neděli. V nově zrekonstruovaném vnitrobloku v Husově ulici se sešlo na 200 lidí. Připomněli si společný původ, historii i kulturní dědictví Romů. Mezinárodní den Romů slouží k připomenutí identity tohoto etnika. V České republice se slaví od roku 2001. Romové zavzpomínali na historii vzniku Mezinárodního dne Romů, který slaví v den, kdy se v roce 1997 ve Velké Británii sešel první kongres Světové romské unie, později Mezinárodní romské unie. Hovořili i o své současné sociální situaci v Česku a vzpomněli na oběti rasisticky motivovaných činů, spáchaných po roce 1989. Jejich památku uctili zapálením svíček a romskou hymnou „Geľem, geľem“. Velká část oslav se však nesla v duchu her a zábavy. „I přes nepřízeň počasí to byl den plný sportovních soutěží, různých klání a vystoupení talentovaných děvčat z tanečních kroužků Romského střediska a sdružení Darjav. Po celý den byla k dispozici ochutnávka tradiční romské kuchyně,“ řekl terénní pracovník Radek Flosman. Zlatým hřebem odpoledne byl podle organizátorů basketbalový turnaj dětí a mládeže a střelba na koš, při nichž byli rozhodčími hráči prvoligového BK Synthesia Pardubice Jan Špaček a Kammaldin Gamma. Kdo z kluků, kterému učarovala hra mezi dvěma děravými koši, by nechtěl převzít cenu z rukou hráče, jehož tým se drží v přední části basketbalové ligy?

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.2.

Hejtman jednal v Třebové o dopravních investicích

Stávající silnice není stavěna na takový objem těžké nákladní dopravy, kterou produkuje významný regionální zaměstnavatel společnost Metrans. Proto se konstrukce vozovky musí zesílit, v projektu počítáme také s rozšířením vozovky až k vjezdu do kontejnerového překladiště.

Společnost celý článek
30.10.

Děti na oddělení dětské chirurgie se prostřednictvím pohádky O neposedném opičákovi v rámci programu prevence poučí, jak se zbytečně nezranit.

Hlavním hrdinou pohádky je opičák Kiki. Neustále se dostává do situací, při kterých ohrožuje svoje zdraví. Zároveň se vychloubá, že se mu nikdy nic nestane. Jednou však už nemá tolik štěstí, zlomí si nohu a musí ho ošetřit lékař. Kiki dostane sádru a léčí se v nemocnici.

Společnost celý článek
24.4.

Jarní vydání časopisu To jsou Pardubice čeká na vás

Je ve vašem okolí někdo, o jehož vášni či zajímavém koníčku by se mělo vědět? Dejte nám tip – na rodáka z Pardubic nebo kohokoliv, jemuž naše město přirostlo k srdci.

Společnost celý článek
3.2.

E.ON otevírá v Chrudimi ve spolupráci s Shell plničku na CNG. V roce 2016 zprovozní až 5 dalších

Komplexní služby pro motoristy zde doplní i kvalitní servis u prodejce vozů Škoda Auto Mercia, a. s., v jehož nabídce lze najít i vozy na stlačený zemní plyn.

Společnost celý článek
8.4.

Nechte si změřit průchodnost svých tepen

Akce je součástí dlouhodobého projektu zachycení a účinné léčby této choroby.

Společnost celý článek
3.12.

Nezkušený řidič zabíjel vrakem sierry

Mladý řidič najel levou přední částí svého vozu do chodkyň, které ze silnice doslova katapultoval.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting