Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

10.4.

Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

Na 8. duben připadá mezinárodní den Romů. Pardubičtí Romové jej oslavili v předstihu již v neděli. V nově zrekonstruovaném vnitrobloku v Husově ulici se sešlo na 200 lidí. Připomněli si společný původ, historii i kulturní dědictví Romů. Mezinárodní den Romů slouží k připomenutí identity tohoto etnika. V České republice se slaví od roku 2001. Romové zavzpomínali na historii vzniku Mezinárodního dne Romů, který slaví v den, kdy se v roce 1997 ve Velké Británii sešel první kongres Světové romské unie, později Mezinárodní romské unie. Hovořili i o své současné sociální situaci v Česku a vzpomněli na oběti rasisticky motivovaných činů, spáchaných po roce 1989. Jejich památku uctili zapálením svíček a romskou hymnou „Geľem, geľem“. Velká část oslav se však nesla v duchu her a zábavy. „I přes nepřízeň počasí to byl den plný sportovních soutěží, různých klání a vystoupení talentovaných děvčat z tanečních kroužků Romského střediska a sdružení Darjav. Po celý den byla k dispozici ochutnávka tradiční romské kuchyně,“ řekl terénní pracovník Radek Flosman. Zlatým hřebem odpoledne byl podle organizátorů basketbalový turnaj dětí a mládeže a střelba na koš, při nichž byli rozhodčími hráči prvoligového BK Synthesia Pardubice Jan Špaček a Kammaldin Gamma. Kdo z kluků, kterému učarovala hra mezi dvěma děravými koši, by nechtěl převzít cenu z rukou hráče, jehož tým se drží v přední části basketbalové ligy?

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.7.

Pozor na phishingové emaily!

Policie upozorňujeme, že se nejedná o aktivitu bankovního ústavu, ale o snahu pachatelů získat citlivé údaje klientů.

Společnost celý článek
31.7.

V případě problémů volejte hygieniky

Buď si stěžovali okamžitě na příslušné hygienické správě, nebo své děti vzali domů a po provozovateli požadují náhradu.

Společnost celý článek
9.2.

Tři kandidáti na funkci děkana představili svoje vize

Příští týden, ve středu 16. února dopoledne se pak uskuteční volební zasedání Akademického senátu.

Společnost celý článek
4.1.

Zaparkoval v lese

Policisté včera kolem 20.hod. vyjížděli k oznámené havárii osobního automobilu na silnici III/35846 v katastru obce Litomyšl ve směru na Suchou.

Společnost celý článek
9.5.

Výsledky přijímaček pomohou odhalit rezervy

V Pardubickém kraji proběhlo první kolo přijímacích zkoušek na střední školy s maturitními obory.

Společnost celý článek
4.4.

Historicky ojedinělá obnova vozového parku

Ředitel ZZS je přesvědčený, že jedinou finančně, personálně a celostátně osvědčenou cestou byl přechod na dvoučlenné posádky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting