Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

10.4.

Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

Na 8. duben připadá mezinárodní den Romů. Pardubičtí Romové jej oslavili v předstihu již v neděli. V nově zrekonstruovaném vnitrobloku v Husově ulici se sešlo na 200 lidí. Připomněli si společný původ, historii i kulturní dědictví Romů. Mezinárodní den Romů slouží k připomenutí identity tohoto etnika. V České republice se slaví od roku 2001. Romové zavzpomínali na historii vzniku Mezinárodního dne Romů, který slaví v den, kdy se v roce 1997 ve Velké Británii sešel první kongres Světové romské unie, později Mezinárodní romské unie. Hovořili i o své současné sociální situaci v Česku a vzpomněli na oběti rasisticky motivovaných činů, spáchaných po roce 1989. Jejich památku uctili zapálením svíček a romskou hymnou „Geľem, geľem“. Velká část oslav se však nesla v duchu her a zábavy. „I přes nepřízeň počasí to byl den plný sportovních soutěží, různých klání a vystoupení talentovaných děvčat z tanečních kroužků Romského střediska a sdružení Darjav. Po celý den byla k dispozici ochutnávka tradiční romské kuchyně,“ řekl terénní pracovník Radek Flosman. Zlatým hřebem odpoledne byl podle organizátorů basketbalový turnaj dětí a mládeže a střelba na koš, při nichž byli rozhodčími hráči prvoligového BK Synthesia Pardubice Jan Špaček a Kammaldin Gamma. Kdo z kluků, kterému učarovala hra mezi dvěma děravými koši, by nechtěl převzít cenu z rukou hráče, jehož tým se drží v přední části basketbalové ligy?

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.8.

Makro v Hradci prodávalo zkažené párky

Vídeňské párky dodává do Makra společnost Beskydské uzeniny z Frýdku Místku. Na obalu je datum spotřeby do 19. srpna 2007.

Společnost celý článek
16.4.

Pernštýnské náměstí se promění ve sportovní arénu

Hlavní program bude probíhat přímo na náměstí a záměrem organizátorů, kterými jsou město Pardubice a Kulturní centrum Pardubice, je i uspořádání atraktivních nočních sportovních klání za umělého osvětlení nebo klání známých osobností.

Společnost celý článek
29.8.

Nebezpečný odpad definitivně opustí Chvaletice

V noci na 5. září 2007 odjede z Chvaletic poslední transport nebezpečného odpadu k likvidaci do ostravské spalovny.

Společnost celý článek
27.11.

Jak dopadly sobotní kontroly pražských tržnic?

Celkem bylo během těchto víkendových kontrol zajištěno Celní správou a Českou obchodní inspekcí zhruba 15 tun zboží.

Společnost celý článek
15.2.

Úředníci se brzy vrátí zpět na radnici

První přesuny jsou plánovány již ke konci února, veškeré stavební a restaurátorské práce by přitom měly být hotovy do konce června.

Společnost celý článek
16.12.

Závodiště se připravuje na lyžaře

Sníh však podle předpovědi počasí v polabské nížina dlouho nevydrží.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting