Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

10.4.

Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

Pardubičtí Romové oslavili svátek v předstihu

Na 8. duben připadá mezinárodní den Romů. Pardubičtí Romové jej oslavili v předstihu již v neděli. V nově zrekonstruovaném vnitrobloku v Husově ulici se sešlo na 200 lidí. Připomněli si společný původ, historii i kulturní dědictví Romů. Mezinárodní den Romů slouží k připomenutí identity tohoto etnika. V České republice se slaví od roku 2001. Romové zavzpomínali na historii vzniku Mezinárodního dne Romů, který slaví v den, kdy se v roce 1997 ve Velké Británii sešel první kongres Světové romské unie, později Mezinárodní romské unie. Hovořili i o své současné sociální situaci v Česku a vzpomněli na oběti rasisticky motivovaných činů, spáchaných po roce 1989. Jejich památku uctili zapálením svíček a romskou hymnou „Geľem, geľem“. Velká část oslav se však nesla v duchu her a zábavy. „I přes nepřízeň počasí to byl den plný sportovních soutěží, různých klání a vystoupení talentovaných děvčat z tanečních kroužků Romského střediska a sdružení Darjav. Po celý den byla k dispozici ochutnávka tradiční romské kuchyně,“ řekl terénní pracovník Radek Flosman. Zlatým hřebem odpoledne byl podle organizátorů basketbalový turnaj dětí a mládeže a střelba na koš, při nichž byli rozhodčími hráči prvoligového BK Synthesia Pardubice Jan Špaček a Kammaldin Gamma. Kdo z kluků, kterému učarovala hra mezi dvěma děravými koši, by nechtěl převzít cenu z rukou hráče, jehož tým se drží v přední části basketbalové ligy?

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.5.

Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové v Litomyšli jsou týdenní akcí pro laickou i odbornou veřejnost

Hospodyňky učila, aby jídlo bylo nejen chutné, ale i estetické, snažila se přimět zkušené kuchařky, aby nepodléhaly stereotypu a experimentovaly. Tyto stále moderní požadavky provázejí druhý ročník gastronomických slavností, pořádaných k poctě a oslavě jedné z nejslavnějších litomyšlských žen od 13. do 19. května 2013.

Společnost celý článek
8.9.

Poukaz do lékárny je od září odměnou za včasné preventivní vyšetření

Dalším důležitým vyšetřením, které by – nejen ženy v tomto věku - měly absolvovat, je vyšetření na denzitometru na Oddělení zobrazovacích metod ve Svitavské nemocnici. Vyšetření ukáže, zda pacientky a pacienti nejsou ohroženy osteoporózou nebo osteopenií, tedy úbytkem kostní hmoty, což je první předstupeň osteoporózy.

Společnost celý článek
29.1.

Problémy s cizinci má v Pardubicích řešit zvláštní pracovník

Existuje riziko, že situace s bezprizorními cizinci se bude ještě zhoršovat.

Společnost celý článek
6.9.

Žlutomodrá sobota Berry pro Centrum Paraple

Veškerý výtěžek ze vstupného je určen pro Centrum Paraple, které pomáhá lidem s poškozením míchy.

Společnost celý článek
23.2.

Messierův měsíc na pardubické hvězdárně

Na měsíc březen k této příležitosti připravila pardubická hvězdárna mimořádné pozorování.

Společnost celý článek
11.6.

K nápravě došlo po více než 40 letech

Hana Urbanová spolu s manželem v roce 1968 opustila svou vlast po vpádu pěti zemí Varšavské smlouvy do Československa.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting