Pardubičtí umělci v CreArtu bodují

27.3.

Pardubičtí umělci v CreArtu bodují


 Mladí umělci z Pardubic sbírají v rámci mezinárodního projektu CreArt jeden úspěch za druhým. Po Ondřejovi Petrlíkovi, který byl vybrán k účasti na uměleckém semináři, který se uskuteční ve španělském Valladolidu, získal Martin Dašek účast na mezinárodní výměně v rakouském Linci.


„Do projektu mezinárodní výměny se přihlásila více než stovka umělců z dvanácti evropských měst zapojených v projektu CreArt. Vybráno bylo osm, mezi nimi také pardubický umělec Martin Dašek,“ řekla vedoucí oddělení kultury pardubického magistrátu Lucie Břízová.

Dašek, který se věnuje prostorové tvorbě, stráví dva měsíce v lineckém Atelierhausu Salzamt.  Ten disponuje pěti ateliéry pro účastníky mezinárodních výměnných pobytů, čtyřmi pro umělce z Lince a Horního Rakouska, ubytováním pro zahraniční umělce a výstavními prostory.  Atelierhaus Salzamt umělcům uhradí cestovní výdaje, ateliér a ubytování jim poskytne zdarma.

Absolvent UMPRUM v Praze a roční stáže na Iceland Academy of the Arts v Reykjavíku má za sebou řadu samostatných i kolektivních výstav v Praze a dalších městech ČR, v Pardubicích se na počátku roku představil velkoprostorovou realizací ze dřeva na kolektivní výstavě Jedenáct v Galerii města Pardubic. V roce 2008 získal jeho objekt první cenu na sněhovém symposiu v Kiruně ve Švédsku.

V Linci bude jeho materiálem pravděpodobně dřevo. „Ve své tvorbě sleduji od počátku několik problémů, které se ale nechají spojit do potřeby prozkoumat, jak silný vliv má na člověka prostředí, ve kterém vyrůstal a žije. Podstatnou součástí každého projektu je prostor, kde svoje instalace připravuji. Tvořím objekty, které nejsou určeny jen pohledu, ale nutí člověka zapojit všechny smysly a vlastní zkušenost. Pracuji s prostorem, kterému se podřizuji, ale zároveň mu vnucuji svou představu. Divák, který do takového prostoru vstupuje, je donucen tento prostor prožít, nejen jej prohlédnout a obhlédnout, ale ponořit se do něj, projít jeho pachem, slyšet jeho zvuky, procházet jej a dotýkat se jej. Zažívat takový prostor jako něco zprvu neznámého, až po možnost se s ním identifikovat. Tímto směrem bych rád pokračoval i v Linci,“ nastínil své plány umělec.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.11.

Palác Pardubice oslavil 10. výročí ve velkém stylu

V pátek 16. listopadu proběhly velkolepé oslavy 10. výročí otevření obchodního centra Palác Pardubice. Na rekordní počet návštěvníků čekal kromě night shoppingu bohatý program. Celým slavnostním večerem provázel moderátor Leoš Mareš, den plný oslav zakončil slavnostní ohňostroj.

Společnost celý článek
7.5.

Jaký bude festival Charitativní MIREK 2009?

Vítány jsou i příspěvky do plánované dražby - v roce 2008 jsme v rámci festiválku dražili keramické předměty.

Společnost celý článek
21.4.

Návštěva z USA u vicehejtmana

Americkou návštěvu také zaujalo nedávné zařazení Pardubického kraje mezi regiony „s nejlepší budoucností.

Společnost celý článek
21.11.

Město se připravuje na příchod Vánoc

Vánoční výzdoba stromu projde v letošním roce obměnou na kterou si musí veřejnost počkat až do slavnostního rozsvícení, které se uskuteční 1.12.2013 přibližně v 16,15hod..

Společnost celý článek
11.6.

Město chce pomoci zatopeným oblastem

Jako Pardubice jsme chtěli pomoct i konkrétnímu městu, kterého se povodně velmi dotkly. Osobně starostu Kralup znám, vím, jaká je tam situace a jsem si jist, že naši pomoc maximálně využije ve prospěch jeho města.

Společnost celý článek
18.5.

Bahrajnci si z kraje odnesli nové poznatky a perník

Chtěli čerpat z našich zkušeností při poskytování veřejných služeb.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting