Patnáctka opět létá

1.6.

Patnáctka opět létá

Patnáctka opět létá

Jedna z plánovaných ozdob letošního jubilejního dvacátého ročníku pardubické Aviatické pouti, legendární MiG-15, byl po náročné rekonstrukci znovuzprovozněn v Polsku. Provozovatelé tohoto letounu již před časem přislíbili účast na Aviatické pouti a úspěšný zálet je dalším krokem ke splnění tohoto příslibu.   Jedná se o dvoumístnou verzi legendárního MiGu 15 označovanou MiG-15UTI. V sousedním Polsku byly „Patnáctky“ používány od roku 1951 a pod označením Lim-1 pak byly od roku 1953 licenčně vyráběny v podniku WSK Milec. Modernější verze MiG-15bis pak byla vyráběna pod označením Lim-2, cvičné verze pak nesly označení SBLim-2. Poslední stroje tohoto typu dolétaly v Polsku v roce 1993.   „Patnáctky“ však mají velký význam i pro československé letectví. Byl to právě tento typ, se kterým přišlo hromadné zavádění proudové techniky do našeho vojenského letectva. První kusy k nám přišly v roce 1951 a již v dubnu toho roku bylo rozhodnuto o licenční výrobě tohoto typu v Československu. Za tím účelem byl vybudován zcela nový závod ve Vodochodech, kde v následujících letech vyrobili celkem 3454 kusů a přes 1200 letadel tohoto typu bylo v průběhu třiceti dvou let služby zařazeno do výzbroje československého vojenského letectva. Poslední MiGy 15 v Československu dolétaly v roce 1983 a do dnešních dnů se nedochoval jediný letový exemplář. Na znovuzprovoznění však pracuje parta nadšenců z Plzně, ale je to běh na dlouhou trať, a tak se s MiGem 15 v našich barvách setkáme někdy v budoucnu.   Pokud se však podaří realizovat návštěvu odborníků z Polska, budou mít návštěvníci Aviatické pouti, která se koná 5. a 6. června v Pardubicích, jedinečnou možnost uvidět, jak nejstarší Mig, který sloužil v Československu, tak zároveň i nejmodernější typ, který byl zaveden do naší výzbroje – dvoumotorový MiG-29. Ty by měly být na pardubickém letišti hned tři.   Mimo legendárních MiGů je připraven další letový program a v pozemní části i pestrý dětský den s řadou atrakcí a zajímavých soutěží. To vše se odehraje na pardubickém letišti o víkendu 5. a 6. června. Akci podpořil také Pardubický kraj.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.6.

S chodem Pardubické nemocnice i s plány jejího rozvoje se seznámil místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Bartošek.

V průběhu více než dvouhodinové návštěvy se místopředseda Poslanecké sněmovny podíval i na některá pracoviště. Prohlédl si zmodernizované radiodiagnostické oddělení s digitalizovanými rentgenovými přístroji, v Multioborovém pavilonu navštívil ambulanci a moderní operační sál oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Poté se přesunul do sousední budovy a seznámil se s provozem Komplexního onkologického centra Pardubického kraje a zároveň s velmi dobrou spoluprací Pardubické nemocnice a firmy Multiscan.

Společnost celý článek
27.1.

Pardubický kraj se k letišti nechová zodpovědně …

Kraj se podle představitelů Pardubic nechová jako zodpovědný akcionář společnosti a ohrožuje tak její další existenci.

Společnost celý článek
2.4.

Rychle, levně, bez soudu

Specifikem spotřebitelských sporů je to, že se většinou jedná o spory relativně nízké hodnoty.

Společnost celý článek
11.5.

Do poličské radnice se vejde celý svět

„Městu se jako primárnímu prostředí dětských zážitků věnuje řada ilustrátorů dětské literatury napříč generacemi. Ze současné české ilustrace jsme vybrali dvanáct tvůrců. Kontrastujeme klasiky a autory na startu umělecké dráhy,“ uvádí kurátorka výstavy Daniela Kramerová.

Společnost celý článek
27.2.

V parku Vinice – Stará vojenská plovárna začalo kácení

Celkovou obnovu porostů lze z velké části provést výběrem kvalitních a perspektivních jedinců z náletů. Tyto stromy byly již v terénu zaměřeny a zinventarizovány. Po vyčištění podrostu budou tyto stromy ošetřeny a nadále zapěstovány jako součást nové porostní kostry parku.

Společnost celý článek
27.10.

Dukla, Višňovka: plán rozvoje budou mít do konce roku

Nyní jsme vyhlásili druhou výzvu, v níž mohou lidé do 3. listopadu 2008 do 17. hodiny buď přihlašovat nové projekty.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting