Patnáctka opět létá

1.6.

Patnáctka opět létá

Patnáctka opět létá

Jedna z plánovaných ozdob letošního jubilejního dvacátého ročníku pardubické Aviatické pouti, legendární MiG-15, byl po náročné rekonstrukci znovuzprovozněn v Polsku. Provozovatelé tohoto letounu již před časem přislíbili účast na Aviatické pouti a úspěšný zálet je dalším krokem ke splnění tohoto příslibu.   Jedná se o dvoumístnou verzi legendárního MiGu 15 označovanou MiG-15UTI. V sousedním Polsku byly „Patnáctky“ používány od roku 1951 a pod označením Lim-1 pak byly od roku 1953 licenčně vyráběny v podniku WSK Milec. Modernější verze MiG-15bis pak byla vyráběna pod označením Lim-2, cvičné verze pak nesly označení SBLim-2. Poslední stroje tohoto typu dolétaly v Polsku v roce 1993.   „Patnáctky“ však mají velký význam i pro československé letectví. Byl to právě tento typ, se kterým přišlo hromadné zavádění proudové techniky do našeho vojenského letectva. První kusy k nám přišly v roce 1951 a již v dubnu toho roku bylo rozhodnuto o licenční výrobě tohoto typu v Československu. Za tím účelem byl vybudován zcela nový závod ve Vodochodech, kde v následujících letech vyrobili celkem 3454 kusů a přes 1200 letadel tohoto typu bylo v průběhu třiceti dvou let služby zařazeno do výzbroje československého vojenského letectva. Poslední MiGy 15 v Československu dolétaly v roce 1983 a do dnešních dnů se nedochoval jediný letový exemplář. Na znovuzprovoznění však pracuje parta nadšenců z Plzně, ale je to běh na dlouhou trať, a tak se s MiGem 15 v našich barvách setkáme někdy v budoucnu.   Pokud se však podaří realizovat návštěvu odborníků z Polska, budou mít návštěvníci Aviatické pouti, která se koná 5. a 6. června v Pardubicích, jedinečnou možnost uvidět, jak nejstarší Mig, který sloužil v Československu, tak zároveň i nejmodernější typ, který byl zaveden do naší výzbroje – dvoumotorový MiG-29. Ty by měly být na pardubickém letišti hned tři.   Mimo legendárních MiGů je připraven další letový program a v pozemní části i pestrý dětský den s řadou atrakcí a zajímavých soutěží. To vše se odehraje na pardubickém letišti o víkendu 5. a 6. června. Akci podpořil také Pardubický kraj.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.6.

BORAX, látka často využívaná dětmi k výrobě slizů, může poškodit reprodukční schopnost. Inspektoři ČIŽP kontrolovali její prodej

Během tří měsíců bylo zkontrolováno 19 subjektů v distribuční síti, které se zabývají prodejem boraxu (látky) nebo směsí s jeho obsahem. Ve čtyřech případech byly uloženy pokuty za porušení evropského nařízení REACH v souvislosti s prodejem boraxu běžnému spotřebiteli.

Společnost celý článek
20.12.

Kraj vystavil kondolenční listiny k úmrtí Václava Havla

Hejtman Radko Martínek se s Václavem Havlem poprvé osobně setkal v době, kdy byl starostou Moravské Třebové.

Společnost celý článek
18.1.

Bezpečně i ve stáří

Díky této pomoci může Domov Simeon poskytnout klientům kvalitnější péči.

Společnost celý článek
3.7.

Dětské centrum Veská mění své služby. Pro děti zřídilo bydlení rodinného typu

„Aby tyto pobyty byly pro děti méně stresující a traumatizující, rozhodli jsme se poskytovat tuto službu jinak, přímo v komunitě, v běžném bytě v jednom z pardubických panelových domů,“ řekla ředitelka Markéta Tauberová.

Společnost celý článek
3.2.

Pardubicko - ubylo karcinogenů, přibylo rizikového styrenu

Horší zprávou pro obyvatele je, že přibylo látek možná a pravděpodobně karcinogenních.

Společnost celý článek
13.9.

Kam na polední meníčko v Pardubicích?

Proč ztrácet čas hledáním na jednotlivých webových stránkách konkrétních restaurací, když můžete mít všechny Vaše oblíbené restaurace a jejich polední menu jako na dlani na jedné adrese.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting