Patnáctka opět létá

1.6.

Patnáctka opět létá

Patnáctka opět létá

Jedna z plánovaných ozdob letošního jubilejního dvacátého ročníku pardubické Aviatické pouti, legendární MiG-15, byl po náročné rekonstrukci znovuzprovozněn v Polsku. Provozovatelé tohoto letounu již před časem přislíbili účast na Aviatické pouti a úspěšný zálet je dalším krokem ke splnění tohoto příslibu.   Jedná se o dvoumístnou verzi legendárního MiGu 15 označovanou MiG-15UTI. V sousedním Polsku byly „Patnáctky“ používány od roku 1951 a pod označením Lim-1 pak byly od roku 1953 licenčně vyráběny v podniku WSK Milec. Modernější verze MiG-15bis pak byla vyráběna pod označením Lim-2, cvičné verze pak nesly označení SBLim-2. Poslední stroje tohoto typu dolétaly v Polsku v roce 1993.   „Patnáctky“ však mají velký význam i pro československé letectví. Byl to právě tento typ, se kterým přišlo hromadné zavádění proudové techniky do našeho vojenského letectva. První kusy k nám přišly v roce 1951 a již v dubnu toho roku bylo rozhodnuto o licenční výrobě tohoto typu v Československu. Za tím účelem byl vybudován zcela nový závod ve Vodochodech, kde v následujících letech vyrobili celkem 3454 kusů a přes 1200 letadel tohoto typu bylo v průběhu třiceti dvou let služby zařazeno do výzbroje československého vojenského letectva. Poslední MiGy 15 v Československu dolétaly v roce 1983 a do dnešních dnů se nedochoval jediný letový exemplář. Na znovuzprovoznění však pracuje parta nadšenců z Plzně, ale je to běh na dlouhou trať, a tak se s MiGem 15 v našich barvách setkáme někdy v budoucnu.   Pokud se však podaří realizovat návštěvu odborníků z Polska, budou mít návštěvníci Aviatické pouti, která se koná 5. a 6. června v Pardubicích, jedinečnou možnost uvidět, jak nejstarší Mig, který sloužil v Československu, tak zároveň i nejmodernější typ, který byl zaveden do naší výzbroje – dvoumotorový MiG-29. Ty by měly být na pardubickém letišti hned tři.   Mimo legendárních MiGů je připraven další letový program a v pozemní části i pestrý dětský den s řadou atrakcí a zajímavých soutěží. To vše se odehraje na pardubickém letišti o víkendu 5. a 6. června. Akci podpořil také Pardubický kraj.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.3.

Lidovci na Pardubicku jdou do boje za zrušení letního času

Každoročně píše několik desítek lidí, kteří žádost o zrušení letního času odůvodňují zdravotními komplikacemi.

Společnost celý článek
1.12.

Ondřej Beneš z Pardubic postoupil do finále soutěže Svačina roku s Rio Mare

Soutěžící v korespondenčním kole připravovali vlastní recept podle zadání. Jejich úkolem bylo navrhnout nápaditý a chutný pokrm vhodný jako svačina do školy pro děti, žáky nebo studenty.

Společnost celý článek
16.10.

XIX. ročník Debatní ligy odstartuje v Pardubicích

Debatéři se v týmech připravují na předem daná kontroverzní témata – debatní teze, ale také na teze nepřipravené, ve kterých se prokáže jejich schopnost spontánně reagovat a kriticky myslet.

Společnost celý článek
15.1.

Litomyšlská nemocnice dosáhla historického okamžiku

Přespávání otců na porodnici společně s maminkami, jako součást nadstandardních služeb, si získává velkou oblibu.

Společnost celý článek
18.6.

Zastupitelé odmítli snížení cen bytů …

Noví vlastníci, pokud se rozhodnou do bytů investovat, budou moci získat od města dotaci ve výši deseti procent kupní ceny bytu.

Společnost celý článek
15.3.

V pardubické potravinářské škole mají unikátní mlýn

Z mouky umleté ve školním mlýně vyrábějí pečivo a cukrářské výrobky, které škola prodává ve školní prodejně.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting