Pavel Janoš soutěží o živnostníka roku České republiky

4.11.

Pavel Janoš soutěží o živnostníka roku České republiky

Známý pardubický výrobce tradičního perníku Pavel Janoš zvítězil letos v krajském kole soutěže Živnostník roku v Pardubickém kraji. Nyní se chystá na kolo celostátní, o kterém rozhodují sami občané v esemeskové soutěži. „Perník Pavla Janoše reprezentoval náš kraj při mnoha mezinárodních příležitostech a vždy měl nadšený ohlas. Pokud to uznáte za vhodné, budu rád, když  Pavla Janoše svým hlasem podpoříte,“ vyzval příznivce pardubického perníkáře 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Uzávěrka soutěže je už 10. listopadu a hlasující mohou vyhrát kávovar. Podrobné informace najdete na www.zivnostnikroku.cz, případný hlas pro Pavla Janoše můžete posílat na číslo 600 11 09 ve tvaru: ZIV 2.
 
Když rodinná tradice zavazuje
V žilách Pavla Janoše koluje cukrářská krev, je ve své rodině příslušníkem již třetí generace cukrářů. „Otec mi nedával rady, spíš mě od řemesla odrazoval, protože říkal, že je to těžké řemeslo a není jednoduché se jím uživit,“ vypráví Pavel Janoš. Do rodinného podnikání se přidal před 25 lety. Společně s rodiči vystavěli novou výrobnu i obchod. Přestože byl obchod mimo dosah hlavních ulic, našel si velmi rychle klientelu.

Otcovu školu založenou na vysoké odbornosti a preciznosti doplnil Pavel Janoš o výtvarné nadání, dal novým výrobkům moderní pojetí a pouštěl se i do netradičních zakázek. Uváděl v život nové vzory perníků a perníkové obrazy. K předání cukrářské výroby došlo v roce 1998. Zatímco otcovi Josefovi udělilo Společenstvo cukrářů za celoživotní zásluhy medaili Český cukrář a diplom Mistr cukrář – perníkář, vystoupil na cukrářský vrchol i syn Pavel, když vyhrál titul CUKRÁŘ – PERNÍKÁŘ ROKU. Pokud významná osobnost navštívila region, byla zpravidla obdařena perníkem od Janošů.

Pavel Janoš získal ocenění MLS Pardubického kraje a zvítězil nejen v mezinárodní soutěži Gastro Pardubice, ale i v prvním ročníku prestižní soutěže Regionální potravina Pardubického kraje, kde jde především o kvalitu. Není proto divu, že perníky Pavla Janoše přistály i na talíři papeže Benedikta XVI., britské princezny Anny či skupiny Smokie. Také reprezentovaly Pardubice ve Francii, Japonsku a v USA. Jeho perníkářství navštívila první dáma ČR paní Livia Klausová a svůj perník si přijel ozdobit i americký kosmonaut Andrew Feustel s rodinou. Pavel Janoš se snaží udržet více než stoletou rodinnou tradici na památku svého otce a pečovat o takzvané rodinné stříbro uměleckého řemesla v České republice.  

Další zprávy z kategorie "Společnost"

7.12.

Město: Přijďte vyjádřit svůj nesouhlas se spalovnou

Je velmi důležité, aby lidé do arény přišli, i když nebudou chtít veřejně vystoupit.

Společnost celý článek
28.5.

Česká spořitelna otevřela v Pardubicích své osmé regionální administrativní centrum

Na pomoc zaměstnávání lidí s handicapem se banka zaměřuje již dlouhodobě v rámci vlastního projektu Transition, v současné době například mimo jiné připravuje interní audit všech pracovních pozic v bance, které jsou vhodné pro osoby se zdravotním postižením.

Společnost celý článek
21.3.

Pardubice rozšíří kapacity svých školek

Podle předběžných odhadů se bude letos do školek (MŠ) hlásit přes tisíc dětí, tedy stejně jako v loňském roce.

Společnost celý článek
2.4.

Vicemistr Evropy Michal Matějovský s podporou senátora a v národních barvách

Závodní vůz v národních barvách startuje na okruhu seriálu FIA ETCC poprvé v historii. "Chtěli jsme ukázat, že reprezentujeme svou zemi. Seriál má dohromady 6 velmi slušně navštěvovaných závodů a červeno-modro-bílá barva rozhodně vidět bude," vysvětluje důvod přemalování závodního vozu Michal Matějovský Ve stejném designu jako vůz budou i kombinézy Michala Matějovského i celého týmu.

Společnost celý článek
28.2.

S autobusy na Chrudimsku převládá spokojenost

Hlavní problém máme s dopravou dětí z okolních obcí do naší školy a odpoledne zpět a s dopravou lidí do zaměstnání.

Společnost celý článek
2.4.

Město připravuje opravu hrobu Jaromíra Johna

O hroby v péči města se starají Služby města Pardubic, které spravují pardubické hřbitovy. Na náklady města zajistí pravidelnou údržbu a výzdobu pietního místa při příležitosti výročí úmrtí a Památky zesnulých a hradí nájemné za hrobové místo. O opravách nad rámec běžné údržby pak musí rozhodnout rada města.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting