Pět klinických pracovišť v pardubické nemocnici

28.3.

Pět klinických pracovišť v pardubické nemocnici

Pět klinických pracovišť v pardubické nemocnici

V březnu tohoto roku byl rozhodnutím ministrů zdravotnictví a školství, mládeže a tělovýchovy potvrzen vznik dalších dvou klinik Univerzity Pardubice a Pardubické krajské nemocnice, a to Kliniky neurologické a Kliniky porodnicko-gynekologické, Ty doplňují již existující trojici klinických pracovišť založených v roce 2002 – chirurgie, interní a otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Přednosty nových klinik byli do doby uzavření konkurzního řízení jmenováni doc. MUDr. Edvard Ehler, CSc. a doc. MUDr. Milan Košťál, CSc. Působení pěti klinik Pardubické krajské nemocnice a Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice mimo tradiční fakultní nemocnice je v České republice ojedinělé, nicméně v průběhu let byly prokázány jak vysoká kvalita léčebně-preventivní péče, tak i bohatá vědecko-pedagogická činnost uvedených pracovišť. Kvalita a existence Fakulty zdravotnických studií, která vychovává vysokoškoláky nelékařských oborů, byla k tomu dalším významným předpokladem. Pardubická krajská nemocnice se tak stala kvalitní vysokoškolskou základnou, plnící obdobné úkoly jako nemocnice fakultní, a Pardubice se dostaly v rámci zdravotnických nelékařských programů na špici pomyslného pelotonu, kdy řada vysokých škol pardubický trend následuje. Zkušenosti z Pardubic by mohly posloužit při aktuální diskusi o univerzitních nemocnicích a vzniku univerzitních pracovišť, neboť v době, kdy vznikal zákon, který definoval fakultní nemocnice, existovaly na českých vysokých školách pouze studijní programy medicíny a farmacie, pro které byly fakultní nemocnice určeny jako výukové základny. Z dnešního pohledu se jeví nerespektování přítomnosti u nás i ve světě uznávaných plnohodnotných vysokoškolských nelékařských oborů jako téměř diskriminující. K posílení postavení krajské nemocnice a jejích vysokoškolských pracovišť nepřispívají ani současné obecné obtíže českého zdravotnictví a nedostatek finančních prostředků. Je proto třeba mít na mysli, že případná ztráta nabytých pozic zanechává dlouhodobé rány a jejich obnova by byla opět náročným, složitým a nákladným procesem. prof. MUDr. Arnošt Pellant, DrSc. děkan Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.1.

Otcové z Královéhradecka vítají novelu o střídavé péči

Tato střídavá péče podle psychologů i pedagogů pomůže dětem, aby neztratily jednoho ze svých rodičů.

Společnost celý článek
11.8.

Zahradní restaurace lehla popelem

Zničeno bylo také téměř všechno vybavení restaurace, avšak důležité je, že při požáru nebyl nikdo zraněn.

Společnost celý článek
19.4.

Radnice bude bez proudu

Klienti nepochodí ani v podatelně, její služby ale převezme podatelna na radnici na Pernštýnském náměstí. Uzavřena bude také pokladna, takže ten, kdo chce zaplatit poplatek za likvidaci komunálního odpadu přímo na pokladně magistrátu má poslední možnost 28. dubna. V dalších dnech již bude muset na svůj městský obvod.

Společnost celý článek
23.6.

Na hradecké aviatické výstavě se uzavřely stamilionové kontrakty

„Během čtvrtečního dne se například uzavřel obchod mezi společností DSA a společností Airbus v hodnotě jednoho milionu dolarů na modifikaci vrtulníku EC 135,“ doplňuje Tomáš Suchánek z DSA. Dále se uzavřelo hned několik kontraktů na pojištění leteckých flotil. Každá v hodnotě zhruba půl milionu dolarů.

Společnost celý článek
9.2.

Vicehejtman Línek jednal s ministrem financí Kalouskem

6. února se uskutečnilo osobní jednání vicehejtmana Pardubického kraje Romana Línka s minstrem financí Miroslavem Kalouskem.

Společnost celý článek
30.1.

České evropanství i v Pardubicích

Roman Línek a Jana Smetanová slavnostně otevřeli v pardubickém Eurocentru výstavu s názvem „České evropanství“.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting