Pět milionů dobrovolným hasičům

16.4.

Pět milionů dobrovolným hasičům

Pět milionů dobrovolným hasičům

Zastupitelstvo Pardubického kraje ve čtvrtek minulého týdne schválilo rozdělení pěti milionů korun pro jednotky sboru dobrovolných hasičů.   Krajskou dotaci využijí sbory na zlepšení materiálně-technického vybavení. Pořizují si za tyto prostředky nejen zásahové obleky a přilby, ale zejména dopravní vozidla a další nezbytnou techniku.      „Dotace z Pardubického kraje jsou na rozdíl od státních stabilní. Navzdory stále sílícím úsporným opatřením drží kraj poslední čtyři roky dotaci ve stejné výši, protože dobrovolní hasiči sehrávají klíčovou roli nejen v ochraně lidí a majetku, ale také v rozvoji společenského života v obcích,“ vysvětluje postoj kraje hejtman Radko Martínek. Peníze se rozdělují podle pravidel schválených na celé volební období. Obce podávají žádosti na kraj, kde se sumarizují. Návrh rozdělení dotací posuzuje odborná komise, v níž jsou zastoupeni profesionální i dobrovolní hasiči. „Ti nejlépe vědí, jestli jsou požadavky obcí reálné a kam je potřeba peníze směřovat,“ dodává hejtman Martínek.      Starosta krajského Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska Josef Bidmon vždy informuje starosty okresních sdružení, návrh rozdělení dotací konzultuje i s vedením HZS Pardubického kraje: „Dbáme na to, aby dotace byly rozdělovány rovnoměrně a reagovaly na potřeby hasičů v jednotlivých místech. Současně aby naplňovaly plošné pokrytí území kraje a předurčenost jednotek k zásahům.“ Starosta Bidmon je přesvědčený, že díky zavedenému systému se daří postupně obměňovat vozový park. Staré avie nahrazují mikrobusy, na které kraj přispívá částkou 120 tisíc korun.        Rozdělení dotací za několik posledních let Pardubický kraj zveřejňuje na svých  internetových stránkách, kde se každý může přesvědčit o tom, kolik peněz jednotlivé obce obdržely. „Krajské peníze jsou pouze příspěvkem, protože obce mají na základě zákona o požární ochraně povinnost zřizovat svoji jednotku a samozřejmě ji také materiálně i finančně zabezpečovat,“ vysvětluje princip podpory dobrovolných hasičů vedoucí oddělení krizového řízení Krajského úřadu Pardubického kraje Aleš Boňatovský.      Pardubický kraj podporuje činnosti jednotek dobrovolných hasičů od roku 2002. Od té doby se částka vyšplhala z 800 tisíc korun až na 5 milionů. Změnil se rovněž systém přidělování peněz. Určují ho jasná a všem dopředu známá pravidla, která jsou veřejně dostupná na webu Pardubického kraje (http://www.pardubickykraj.cz/financni-podpora-jednotek-sboru-dobrovolnych-hasicu-obci).

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.8.

Keltská kultura naláká turisty

Náměstek hejtmana Roman Línek poskytl ze své kapitoly dalších 20 tisíc korun.

Společnost celý článek
24.10.

Pardubické krematorium zve na Den otevřených dveří

Dále probíhá rekonstrukce vsypové loučky. Úpravy, které se zde provádějí, povedou v budoucnu k jejímu většímu využití.

Společnost celý článek
23.6.

Den otevřených dveří

Co zde bylo k vidění?

Společnost celý článek
12.5.

Bude Michal Matějovský rychlejší než helikoptéra?

Účast Michala Matějovského vyvrcholí v sobotu 16. května ve 14 hodin odpoledne na runwayi královehradeckého letiště rychlostním soubojem na jeden kilometr. Michal se se svým závodním vozem BMW 320si postaví dvěma nízko letícím vrtulníkům a vozu Porsche GT3 Karla Machka. Oba vrtulníky i auta se závodní dráhou proženou vedle sebe v bezpečném odstupu. Po závodě s vrtulníkem proběhne u stánku ČESKOSLOVENSKÉHO MOTORSPORTU Michalova autogramiáda, které se spolu s ním zúčastní také automobiloví závodníci Martin Kolomý a Václav Svoboda.

Společnost celý článek
28.6.

Dašičtí jsou v recyklaci starých spotřebičů 2. v republice

Nejvíce spotřebičů zrecyklovali žáci ze ZŠ a MŠ v Křivoklátu. Dohromady jich navozili téměř deset tun.

Společnost celý článek
20.4.

Z města zmizí další bariéry

Prostřednictvím Programu podpory bezbariérovosti se Pardubice snaží všem bez omezení zpřístupňovat nejen veřejná prostranství. Například Pardubický partner plánuje vybudovat bezbariérový přístup k budově pošty Pardubice 5. Projekt vyjde na 450 000 korun, město jej podpoří částkou ve výši 405 000 korun.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting