Pět milionů dobrovolným hasičům

16.4.

Pět milionů dobrovolným hasičům

Pět milionů dobrovolným hasičům

Zastupitelstvo Pardubického kraje ve čtvrtek minulého týdne schválilo rozdělení pěti milionů korun pro jednotky sboru dobrovolných hasičů.   Krajskou dotaci využijí sbory na zlepšení materiálně-technického vybavení. Pořizují si za tyto prostředky nejen zásahové obleky a přilby, ale zejména dopravní vozidla a další nezbytnou techniku.      „Dotace z Pardubického kraje jsou na rozdíl od státních stabilní. Navzdory stále sílícím úsporným opatřením drží kraj poslední čtyři roky dotaci ve stejné výši, protože dobrovolní hasiči sehrávají klíčovou roli nejen v ochraně lidí a majetku, ale také v rozvoji společenského života v obcích,“ vysvětluje postoj kraje hejtman Radko Martínek. Peníze se rozdělují podle pravidel schválených na celé volební období. Obce podávají žádosti na kraj, kde se sumarizují. Návrh rozdělení dotací posuzuje odborná komise, v níž jsou zastoupeni profesionální i dobrovolní hasiči. „Ti nejlépe vědí, jestli jsou požadavky obcí reálné a kam je potřeba peníze směřovat,“ dodává hejtman Martínek.      Starosta krajského Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska Josef Bidmon vždy informuje starosty okresních sdružení, návrh rozdělení dotací konzultuje i s vedením HZS Pardubického kraje: „Dbáme na to, aby dotace byly rozdělovány rovnoměrně a reagovaly na potřeby hasičů v jednotlivých místech. Současně aby naplňovaly plošné pokrytí území kraje a předurčenost jednotek k zásahům.“ Starosta Bidmon je přesvědčený, že díky zavedenému systému se daří postupně obměňovat vozový park. Staré avie nahrazují mikrobusy, na které kraj přispívá částkou 120 tisíc korun.        Rozdělení dotací za několik posledních let Pardubický kraj zveřejňuje na svých  internetových stránkách, kde se každý může přesvědčit o tom, kolik peněz jednotlivé obce obdržely. „Krajské peníze jsou pouze příspěvkem, protože obce mají na základě zákona o požární ochraně povinnost zřizovat svoji jednotku a samozřejmě ji také materiálně i finančně zabezpečovat,“ vysvětluje princip podpory dobrovolných hasičů vedoucí oddělení krizového řízení Krajského úřadu Pardubického kraje Aleš Boňatovský.      Pardubický kraj podporuje činnosti jednotek dobrovolných hasičů od roku 2002. Od té doby se částka vyšplhala z 800 tisíc korun až na 5 milionů. Změnil se rovněž systém přidělování peněz. Určují ho jasná a všem dopředu známá pravidla, která jsou veřejně dostupná na webu Pardubického kraje (http://www.pardubickykraj.cz/financni-podpora-jednotek-sboru-dobrovolnych-hasicu-obci).

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.8.

Probíhá soutěž o sběrný dvůr roku

Při závěrečném vyhodnocení nejlepšího sběrného dvora v listopadu 2015, bude kromě hlasování veřejnosti přihlédnuto také k počtu komodit, které sběrný dvůr sbírá (např. sklo, plasty, kovy, atd.), a k množství zpětně odebraného elektrozařízení.

Společnost celý článek
6.2.

Policie vyzývá případné poškozené

Ve výše uvedené době a místě se na jednu kolej měly neplánovaně dostat dva osobní vlaky.

Společnost celý článek
29.3.

Andrej Babiš dnes přednáší na Univerzitě Pardubice

Přednáška je otevřena všem studentům i zájemcům z veřejnosti.

Společnost celý článek
23.5.

Lanškrounské učiliště slaví 70 let. Kraj k výročí zmodernizoval učebny za 53 milionů

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Lanškrouně slaví. Důvodem je nejen 70 let od založení školy, ale také otevření moderních učeben za necelých 53 milionů korun. Investice Pardubického kraje byla spolufinancována z Integrovaného regionálního operačního programu. Slavnostního dne se v Lanškrouně zúčastnili také hejtman Martin Netolický, radní pro evropské fondy, regionální rozvoj a inovace Hana Štěpánová a krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek, který na této škole v minulosti působil jako učitel a následně také jako ředitel.

Společnost celý článek
20.4.

Odstávka elektřiny přeruší vydávání dokladů

Oddělení občanských průkazů, cestovních dokladů a evidence bude v úterý v provozu od 08:00 pouze do 10:00.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting