Policejní prezident absolvoval zahraniční cestu na Balkán

16.7.

Policejní prezident absolvoval zahraniční cestu na Balkán

Policejní pezident plk. Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec se vrátili ze zahraniční cesty na Balkán. Tu zahájili ve čtvrtek 10. července v Kosovu, další dva dny strávili v chorvatském Splitu, Šibeniku a Omiši.

V kosovské Mitrovici se čeští policisté v rámci mise EULEX starají zejména o pořádek v ulicích. Často ale slouží také jako speciální eskortní jednotka, která zajišťuje a převáží pachatele závažných trestných činů do cel nebo k soudům. Jejich teritoriem je právě Kosovska Mitrovica, která patří mezi výbušné oblasti na severu země. Hlavním spínačem sporů jsou rozdílné albánské a srbské zájmy.

Policejní prezident i ministr vnitra se ve čtvrtek sešli s vedením mise Eulex, aby se informovali o stávající situaci v oblasti a zhodnotili také práci naší jednotky. V Kosovu je celkem osmnáct našich policistů. Vedení Eulex je velmi chválí, zejména pro jejich profesionalitu a flexibilitu.

Prezident i ministr s našimi policisty absolvovali krátkou ukázku hlídkové činnosti. V neprůstřelných vestách se jeli podívat mimo jiné k mostu přes řeku Ibar, která odděluje znepřátelená etnika. V roce 2011 Srbové na mostu vybudovali zátaras a druhou část města tím znepřístupnili. Dali tak najevo svůj nesouhlas s vyhlášením nezávislosti Kosova. Nedávno zátaras na podnět Evropské unie odstranili, nicméně vytvořili zde Park svobody, takže most stále přístupný není. „Jsem si vědom toho, že jde o velmi riskantní policejní práci. Zároveň ji ale vnímám jako velmi potřebnou. Bez účasti Eulexu a tedy i naších policistů by se ta situace velmi těžko zvládala,“ uznal policejní prezident Tomáš Tuhý.

Mise EULEX byla vytvořena v roce 2008 jako mise Evropské unie k prosazování vlády práva v Kosovu. Částečně navázala na nětkeré činnosti správy OSN v Kosovu, ale svým charakterem je jiná. Jejím úkolem je pomáhat při policejní práci v oblasti mentoringu, monitoringu, v budování právního systému v Kosovu, napomoci rozvíjet profesionální, nestranný a nezávislý policejní sbor - Kosovo Police Service, který bude v souladu s mezinárodními standardy pracovat v rámci principů právního státu a dodržování lidských práv.

Naši policisté byli letos vysláni také do Chorvatska. Také tyto příslušníky delegace ministerstva vnitra a policejního prezidia navštívila. Letos jich zde slouží osm - čtyři v červenci, další čtyři je vystřídají v srpnu. Jedna policejní hlídka je v Šibenku a jedna v Omiši.

Turisté naše policisty využívají zejména při řešení dopravních nehod, krádeží, nejednou už se ale účastnili také pátracích akcí. Policejní prezident uznal, že přítomnost policistů v této nejčastější turistické desitnaci je v sezóně nezbytná. „Ověřil jsem si u místních policejních velitelů i u náhodných českých turistů, že je nutné, aby zde naše hlídky byly. Je to servis pro naše spoluobčany. Policisté nemohou zasahovat ani nejsou ozbrojení, ale i tak s nimi se naši lidé na dovolené mohou cítit bezpečněji,“ podotkl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policejní prezident se také zajímal o případ, který se stal těsně před příjezdem delegace do Chorvatska. Dvě devítileté holčičky utrpěly vážná zranění při srážce dvou motorových člunů a musely být hospitalizovány na jednotce intenzívní péče ve Splitu. Ve stejném týdnu zde došlo ke smrtelné nehodě, při které zemřeli dva lidé. Za neštěstí zřejmě mohl mikrospánek.

Policejní prezident a ministr vnitra se v průběhu své návštěvy také mimo jiné setkali také se svými chorvatskými protějšky. Mluvili mimo jiné o možnosti navýšení počtu příslušníků české policie v turistických destinacích a zúčastnili se jednání také na fotbalovém stadionu Hajduk Split, kde se zajímali o řešení diváckého násilí na fotbalových stadionech.

Pokud byste služeb našich policistů v Chorvatsku potřebovali využít, volejte linku 112. Místní operační důstujíci vám kontakt s našimi hlídkami okamžitě zprostředkují.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.3.

Pardubice vyvěsily po teroristických útocích vlajku Belgie

Teroristické útoky mířené na nevinné obyvatele, jsou největší zvěrstvem, které je potřeba razantně a nekompromisně odsoudit.

Společnost celý článek
19.6.

V pátek otevírá pardubická policie dveře

Ten, kdo ještě neměl dopravní nehodu, možná uvítá příležitost nahlédnout do služebního vozidla policistů.

Společnost celý článek
27.9.

Začíná DEN ARCHITEKTURY! Zpřístupní unikátní stavby a pomůže poznat města, ve kterých žijeme

Součástí DNE ARCHITEKTURY je mezinárodní filmový festival FILM A ARCHITEKTURA, který se nově rozrostl do dvaceti měst. Hlavní osu programu budou tvořit celovečerní autorské filmy se zaměřením na architekturu, tvorbu měst a design.

Společnost celý článek
9.5.

1 410 běžců podpořilo letošní Běh pro život v Pardubicích

Děkujeme všem účastníkům, kteří neváhali a přišli v Pardubicích podpořit dobrou věc.

Společnost celý článek
19.1.

Tento školní rok zahájila svou činnost Základní škola Na rovině

Vládne zde rodinná atmosféra, která je podpořena malým počtem dětí ve třídě.

Společnost celý článek
4.11.

Pavel Janoš soutěží o živnostníka roku České republiky

Také reprezentovaly Pardubice ve Francii, Japonsku a v USA. Jeho perníkářství navštívila první dáma ČR paní Livia Klausová a svůj perník si přijel ozdobit i americký kosmonaut Andrew Feustel s rodinou.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting