Policejní prezident absolvoval zahraniční cestu na Balkán

16.7.

Policejní prezident absolvoval zahraniční cestu na Balkán

Policejní pezident plk. Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec se vrátili ze zahraniční cesty na Balkán. Tu zahájili ve čtvrtek 10. července v Kosovu, další dva dny strávili v chorvatském Splitu, Šibeniku a Omiši.

V kosovské Mitrovici se čeští policisté v rámci mise EULEX starají zejména o pořádek v ulicích. Často ale slouží také jako speciální eskortní jednotka, která zajišťuje a převáží pachatele závažných trestných činů do cel nebo k soudům. Jejich teritoriem je právě Kosovska Mitrovica, která patří mezi výbušné oblasti na severu země. Hlavním spínačem sporů jsou rozdílné albánské a srbské zájmy.

Policejní prezident i ministr vnitra se ve čtvrtek sešli s vedením mise Eulex, aby se informovali o stávající situaci v oblasti a zhodnotili také práci naší jednotky. V Kosovu je celkem osmnáct našich policistů. Vedení Eulex je velmi chválí, zejména pro jejich profesionalitu a flexibilitu.

Prezident i ministr s našimi policisty absolvovali krátkou ukázku hlídkové činnosti. V neprůstřelných vestách se jeli podívat mimo jiné k mostu přes řeku Ibar, která odděluje znepřátelená etnika. V roce 2011 Srbové na mostu vybudovali zátaras a druhou část města tím znepřístupnili. Dali tak najevo svůj nesouhlas s vyhlášením nezávislosti Kosova. Nedávno zátaras na podnět Evropské unie odstranili, nicméně vytvořili zde Park svobody, takže most stále přístupný není. „Jsem si vědom toho, že jde o velmi riskantní policejní práci. Zároveň ji ale vnímám jako velmi potřebnou. Bez účasti Eulexu a tedy i naších policistů by se ta situace velmi těžko zvládala,“ uznal policejní prezident Tomáš Tuhý.

Mise EULEX byla vytvořena v roce 2008 jako mise Evropské unie k prosazování vlády práva v Kosovu. Částečně navázala na nětkeré činnosti správy OSN v Kosovu, ale svým charakterem je jiná. Jejím úkolem je pomáhat při policejní práci v oblasti mentoringu, monitoringu, v budování právního systému v Kosovu, napomoci rozvíjet profesionální, nestranný a nezávislý policejní sbor - Kosovo Police Service, který bude v souladu s mezinárodními standardy pracovat v rámci principů právního státu a dodržování lidských práv.

Naši policisté byli letos vysláni také do Chorvatska. Také tyto příslušníky delegace ministerstva vnitra a policejního prezidia navštívila. Letos jich zde slouží osm - čtyři v červenci, další čtyři je vystřídají v srpnu. Jedna policejní hlídka je v Šibenku a jedna v Omiši.

Turisté naše policisty využívají zejména při řešení dopravních nehod, krádeží, nejednou už se ale účastnili také pátracích akcí. Policejní prezident uznal, že přítomnost policistů v této nejčastější turistické desitnaci je v sezóně nezbytná. „Ověřil jsem si u místních policejních velitelů i u náhodných českých turistů, že je nutné, aby zde naše hlídky byly. Je to servis pro naše spoluobčany. Policisté nemohou zasahovat ani nejsou ozbrojení, ale i tak s nimi se naši lidé na dovolené mohou cítit bezpečněji,“ podotkl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policejní prezident se také zajímal o případ, který se stal těsně před příjezdem delegace do Chorvatska. Dvě devítileté holčičky utrpěly vážná zranění při srážce dvou motorových člunů a musely být hospitalizovány na jednotce intenzívní péče ve Splitu. Ve stejném týdnu zde došlo ke smrtelné nehodě, při které zemřeli dva lidé. Za neštěstí zřejmě mohl mikrospánek.

Policejní prezident a ministr vnitra se v průběhu své návštěvy také mimo jiné setkali také se svými chorvatskými protějšky. Mluvili mimo jiné o možnosti navýšení počtu příslušníků české policie v turistických destinacích a zúčastnili se jednání také na fotbalovém stadionu Hajduk Split, kde se zajímali o řešení diváckého násilí na fotbalových stadionech.

Pokud byste služeb našich policistů v Chorvatsku potřebovali využít, volejte linku 112. Místní operační důstujíci vám kontakt s našimi hlídkami okamžitě zprostředkují.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.3.

Od února probíhají další měření radonu

Jak jsou na tom pardubické školky a školy s radonem, ukážou další kontrolní měření. Statutární město Pardubice ve spolupráci se Státním ústavem radiační ochrany se letos zaměřilo na ty objekty, u kterých byla již v roce 2011 naměřena zvýšená koncentrace radonu a od roku 2011 u nich bylo provedeno zateplení či jiné stavební úpravy.

Společnost celý článek
22.2.

Nabízíme práci v krajské nemocnici. Zn.: Atraktivní podmínky.

Vycházíme tak vstříc studentům různých oborů, kteří mají trvalé bydliště na Vysočině.

Společnost celý článek
22.1.

Daně z nemovitostí letos jinak

Od letošního roku mají obce podle zákona možnost zvednout daň z nemovitosti až na pětinásobek dosavadní výše.

Společnost celý článek
4.12.

Vánoční jarmark ve stacionáři Mirea

K občerstvení sloužila kavárnička s vánočním cukrovím a nápoji a vše zakončilo šamanské bubnování.

Společnost celý článek
10.5.

Je veřejným zájmem respektování zákonů?

Úředníci stavebního úřadu, kteří jako vykonavatelé státní správy postupují přesně podle platné legislativy.

Společnost celý článek
17.12.

Na poště strašil žlutý prášek

Do kontaktu s neznámou látkou ale přišly pracovnice zdejší poštovní úřadovny.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting