Policejní prezident absolvoval zahraniční cestu na Balkán

16.7.

Policejní prezident absolvoval zahraniční cestu na Balkán

Policejní pezident plk. Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec se vrátili ze zahraniční cesty na Balkán. Tu zahájili ve čtvrtek 10. července v Kosovu, další dva dny strávili v chorvatském Splitu, Šibeniku a Omiši.

V kosovské Mitrovici se čeští policisté v rámci mise EULEX starají zejména o pořádek v ulicích. Často ale slouží také jako speciální eskortní jednotka, která zajišťuje a převáží pachatele závažných trestných činů do cel nebo k soudům. Jejich teritoriem je právě Kosovska Mitrovica, která patří mezi výbušné oblasti na severu země. Hlavním spínačem sporů jsou rozdílné albánské a srbské zájmy.

Policejní prezident i ministr vnitra se ve čtvrtek sešli s vedením mise Eulex, aby se informovali o stávající situaci v oblasti a zhodnotili také práci naší jednotky. V Kosovu je celkem osmnáct našich policistů. Vedení Eulex je velmi chválí, zejména pro jejich profesionalitu a flexibilitu.

Prezident i ministr s našimi policisty absolvovali krátkou ukázku hlídkové činnosti. V neprůstřelných vestách se jeli podívat mimo jiné k mostu přes řeku Ibar, která odděluje znepřátelená etnika. V roce 2011 Srbové na mostu vybudovali zátaras a druhou část města tím znepřístupnili. Dali tak najevo svůj nesouhlas s vyhlášením nezávislosti Kosova. Nedávno zátaras na podnět Evropské unie odstranili, nicméně vytvořili zde Park svobody, takže most stále přístupný není. „Jsem si vědom toho, že jde o velmi riskantní policejní práci. Zároveň ji ale vnímám jako velmi potřebnou. Bez účasti Eulexu a tedy i naších policistů by se ta situace velmi těžko zvládala,“ uznal policejní prezident Tomáš Tuhý.

Mise EULEX byla vytvořena v roce 2008 jako mise Evropské unie k prosazování vlády práva v Kosovu. Částečně navázala na nětkeré činnosti správy OSN v Kosovu, ale svým charakterem je jiná. Jejím úkolem je pomáhat při policejní práci v oblasti mentoringu, monitoringu, v budování právního systému v Kosovu, napomoci rozvíjet profesionální, nestranný a nezávislý policejní sbor - Kosovo Police Service, který bude v souladu s mezinárodními standardy pracovat v rámci principů právního státu a dodržování lidských práv.

Naši policisté byli letos vysláni také do Chorvatska. Také tyto příslušníky delegace ministerstva vnitra a policejního prezidia navštívila. Letos jich zde slouží osm - čtyři v červenci, další čtyři je vystřídají v srpnu. Jedna policejní hlídka je v Šibenku a jedna v Omiši.

Turisté naše policisty využívají zejména při řešení dopravních nehod, krádeží, nejednou už se ale účastnili také pátracích akcí. Policejní prezident uznal, že přítomnost policistů v této nejčastější turistické desitnaci je v sezóně nezbytná. „Ověřil jsem si u místních policejních velitelů i u náhodných českých turistů, že je nutné, aby zde naše hlídky byly. Je to servis pro naše spoluobčany. Policisté nemohou zasahovat ani nejsou ozbrojení, ale i tak s nimi se naši lidé na dovolené mohou cítit bezpečněji,“ podotkl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policejní prezident se také zajímal o případ, který se stal těsně před příjezdem delegace do Chorvatska. Dvě devítileté holčičky utrpěly vážná zranění při srážce dvou motorových člunů a musely být hospitalizovány na jednotce intenzívní péče ve Splitu. Ve stejném týdnu zde došlo ke smrtelné nehodě, při které zemřeli dva lidé. Za neštěstí zřejmě mohl mikrospánek.

Policejní prezident a ministr vnitra se v průběhu své návštěvy také mimo jiné setkali také se svými chorvatskými protějšky. Mluvili mimo jiné o možnosti navýšení počtu příslušníků české policie v turistických destinacích a zúčastnili se jednání také na fotbalovém stadionu Hajduk Split, kde se zajímali o řešení diváckého násilí na fotbalových stadionech.

Pokud byste služeb našich policistů v Chorvatsku potřebovali využít, volejte linku 112. Místní operační důstujíci vám kontakt s našimi hlídkami okamžitě zprostředkují.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.8.

Policie na 22. ročníku Cihelny

KRÁLÍKY – Největší ukázka nejmodernější techniky, výstroje a výzbroje policistů v našem regionu.

Společnost celý článek
25.9.

Zastupitelstvo města Pardubic na svém čtvrtečním jednání neschválilo realizaci investiční akce „Revitalizace letního stadionu“. Pro přijetí návrhu bylo potřeba 20 hlasů, pro rekonstrukci stadionu přitom hlasovalo 18 zastupitelů, 4 se zdrželi, 1 byl proti

Podle projektu komplexní přístup k revitalizaci celého území zajistí, že v centru města bude moderní sportovní areál, který bude mít odpovídající zázemí, infrastrukturu a navíc vše bude sladěno s okolím. Dohromady se zájmy soukromých investorů, kteří do tohoto území chtějí vstoupit, má šanci v Pardubicích vzniknout území, které bude funkční a které se bude líbit.

Společnost celý článek
12.2.

Malé vodní elektrárny zvyšují výrobu energie

Na zvyšování výroby z vodních zdrojů společnosti mají vysoký podíl rozsáhlé rekonstrukce a opravy.

Společnost celý článek
11.9.

Litomyšl udělí opět ceny za zásluhy o rozvoj města

Ceny města byly poprvé předány v roce 2011 a od té doby se pravidelně oceňují lidé, kteří se nějakým způsobem zasloužili o rozvoj Litomyšle. Plakety Rady města Litomyšle letos obdrží tři osobnosti. Profesoru Milanu Vítkovi bylo ocenění předáno již v srpnu, a to za významný přínos společnosti v oblasti kultury a pedagogiky, dlouholeté vedení mezinárodních hudebních kurzů a zásluhu o propagaci města Litomyšle.

Společnost celý článek
4.3.

Pardubice obnoví městský navigační systém

V rámci tohoto projektu vznikne zhruba 100 nových tabulek. Celý projekt včetně mapování současné situace a různých technických náležitostí vyjde asi na 170 tisíc korun.

Společnost celý článek
21.2.

Kraj a ředitelé podepsali s lékaři dohodu

Tento dokument zajišťuje realizaci Memoranda o úpravě poměrů ve zdravotnictví, na kterém se shodla vláda s odboráři.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting