Portmoneum se stává další ikonou Litomyšle

10.4.

Portmoneum se stává další ikonou Litomyšle

Pardubice – Rada Pardubického kraje v pondělí vyhlásila veřejnou zakázku na stavební firmu, která provede úpravy Musea Josefa Váchala – takzvaného Portmonea, které je součástí Regionálního muzea v Litomyšli. Pardubický kraj se stal vlastníkem unikátního objektu v roce 2016 a připravuje jeho další rozvoj.
Poslední větší úpravy se zde uskutečnily v roce 1993, když objekt vlastnil Ladislav Horáček. „Na budově se objevily statické poruchy, které by mohly ohrozit i vzácný interiér s malbami Josefa Váchala,“ říká 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek. „Navíc tu chceme opravit také krov a střechu a z půdních prostor získat funkční vestavbu pro expozici i lektorské programy. Čekají nás také nezbytné zásahy do venkovní kanalizace a úpravy zahrady a objektu bývalé prádelny.“
Pardubický kraj koupil Portmoneum od dědiců Ladislava Horáčka v roce 2016. „Ukazuje se, že to byla dobrá investice, míří se sem zejména návštěvníci ze zahraničí, pro které je to něco skutečně mimořádného. V Litomyšli se na Váchalův odkaz navazuje i mnoha dalšími akcemi. Jednou z nich jsou i recesistické Lázně ducha, které nás zanedlouho čekají,“ uvádí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který byl od samého počátku u jednání s dcerami bývalého vlastníka objektu Ladislava Horáčka. Stavba s rozpočtem 9,5 milionu korun muzeum uzavře od letošního července do dubna příštího roku.
Portmoneum
Psal se rok 1920, když si úředník, soukromý tiskař a sběratel umění Josef Portman pozval malíře, grafika a spisovatele Josefa Váchala, aby mu v jeho domě v Litomyšli vyzdobil stěny a strop dvou pokojů. Váchal se dal do práce a vytvořil ojedinělé dílo. V objektu jsou k vidění unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a pozoruhodné bytové doplňky. Váchalovy malby mají různorodá východiska, ale přesto ucelenou logiku.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.2.

Univerzita pořádá mezinárodní seminář pro projektové manažery

V první sekci bude diskutováno 17 příspěvků o projektových zkušenostech.

Společnost celý článek
14.7.

Hasiči o víkendu likvidovali několik požárů v přírodním prostředí

Na Pardubicku hořela na počátku víkendu zahrada o rozloze 50 x 50 m. Muž měl založené ohniště, ale vítr mu plameny rozfoukal na zahradu, kde hořela tráva. Požár hasiči zlikvidovali.

Společnost celý článek
23.4.

V Pardubicích se sešli historici nemocí a neduhů

Konference se účastní také odborníci působící v archivech a muzeích.

Společnost celý článek
8.4.

Květnová pověra zastaví svatební kolotoč

Do obřadní síně se nastěhují řemeslníci a uklízečky. Snoubenci se tu objeví zase až koncem května.

Společnost celý článek
10.12.

Primátor Deml se sejde se svými předchůdci

Primátoři, kteří řídili město Pardubice po roce 1989, se sejdou poprvé. Jejich hostitel doufá, že pozváním položil tradici.

Společnost celý článek
15.1.

Litomyšlská nemocnice dosáhla historického okamžiku

Přespávání otců na porodnici společně s maminkami, jako součást nadstandardních služeb, si získává velkou oblibu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting