Poslední výstava na staré poště: Bohuslav Reynek

7.6.

Poslední výstava na staré poště: Bohuslav Reynek

Poslední výstava na staré poště: Bohuslav Reynek

V pátek 10. června se v Městské galerii ve Vysokém Mýtě otevře poslední výstava, kterou galerie pořádá v budově Okresního domu, tedy na takzvané staré poště. Vystavovalo se tu přesně 100 let - od roku 1911. Shodou okolností se výstavní program uzavře nejrozsáhlejší výstavou bohaté historie Městské galerie. Bude jí výstava kultovního grafika a básníka Bohuslava Reynka (1892-1971), kterou Městská galerie připravuje na dvou místech současně, doma v Mýtě a jako součást 7. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle.  Výstava Mezi nebem a zemí potrvá jen do 6. července. Činnost Městské galerie ovšem uzavřením prostor v Okresním domě nekončí. Hned následující výstava se bude konat po prázdninách ve Zvonici, poté zhruba po dva roky, po které bude trvat rekonstrukce nových prostor v budově staré radnice (okresního soudu) na náměstí, bude galerie vystavovat i v improvizovaných prostorách či na veřejných prostranstvích formou hepeningů. Kromě toho se bude galerie podílet na několika prestižních výstavách mimo Vysoké Mýto (v Praze se chystá mj. na velkou retrospektivu Jana Honsy) a připravovat úvodní výstavy do nově rekonstruovaných prostor soudu, kde hodlá využít možností jednoho z nejmodernějších výstavních sálů, které budou po rekonstrukci v České republice k dispozici. Dílo kultovního grafika, autora kreseb, básníka, překladatele, pastýře ovcí a koz Bohuslava Reyneka (1892-1971), vyrostlé pod nebesy rodného Petrkova u Havlíčkova Brodu, i pod nebem sladké Francie, bude představeno od 11. června pouze do 6. července tohoto roku. Stane se tak na unikátní výstavě v rámci 7. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle, a to současně na dvou místech – v Litomyšli a Vysokém Mýtě. V Litomyšli se představí Rynkovým obdivovatelům dosud neznámý soubor 70 francouzských i českých kreseb z autorovy pozůstalosti. Dále budou vystaveny jeho rovněž neznámé olejomalby, pro něž vytvořil tvůrce litomyšlského výstavního prostoru Josef Pleskot speciální mobiliář. Doplní je 14 slavných suchých jehel s monotypem v parafrázi na 14 zastavení Krista i Pleskotův Stůl Páně, nabízející pohled pod roušku tajemství vzniku Reynkova grafického díla. Na doprovodné výstavě v Městské galerii ve Vysokém Mýtě návštěvníci spatří téměř úplnou kolekci Reynkova převzácného vydavatelského díla, které v minimálním počtu výtisku ve 20.a 30. letech vznikalo v Petrkove, mimo jiné i za spolupráce Josefa Čapka. Vystaveny tu budou i jeho grafické cykly, z nichž některé existují pouze ve dvou paré, a dále jeho rukopisy a překladatelské opusy, z nichž mnohé doprovázel Reynek originálními grafikami. Tato část výstavy vznikla ve spolupráci s parížským sběratelem a znalcem Reynkova díla Antoinem Maresem, další části pak ve spolupráci s mnoha veřejnými institucemi, mj. s Národní galerií v Praze, Památníkem písemnictví, několika oblastními galeriemi, s Galerií Zdenek Sklenář a čtrnácti soukromými sběrateli.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.9.

Svátek seniorů v Paláci Pardubice

„Jsme rádi, že se můžeme podílet na dalším ročníku oslav svátku seniorů. U nás v Pardubicích se oslavy budou konat 29. září a pro návštěvníky je v obchodním centru připraven bohatý program. Budeme rádi, pokud s námi podpoříte dobrou myšlenku a užijete si příjemné odpoledne,“ říká Jana Kocandová, marketingová koordinátorka obchodního centra Palác Pardubice.

Společnost celý článek
8.12.

Hledá se … aneb hon na celebritu!

Sběrem a odevzdáním tiskových kazet do speciálních boxů projekt podporuje zařízení pro mentálně postižené v ČR.

Společnost celý článek
22.11.

Velvyslankyně uvítala záměr dosplavnění Labe

Paní velvyslankyně hovořila o připravovaných obchodních misích a o společných worshopech a seminářích.

Společnost celý článek
12.3.

Rozšíření odděleného sběru biologicky rozložitelného odpadu

Rada města zároveň schválila změnu platby za tento sběr.

Společnost celý článek
22.11.

Hradec Králové má nové partnerské město Kronštadt

V tomto týdnu podepsal primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek smlouvu o partnerství s městem Kronštadt, které je administrativní součástí Petrohradu v Rusku. Obě města chtějí rozvíjet vzájemnou spolupráci zejména v oblasti kultury, vědy a školství. Návrh na uzavření dohody o partnerství a vzájemné spolupráci hradečtí zastupitelé schválili na svém zasedání již v říjnu.

Společnost celý článek
9.10.

Nadace Křižovatka předala darem 11 monitorů dechu na novorozenecké a dětské oddělení Svitavské nemocnice a 20 monitorů dechu do Orlickoústecké nemocnice, které patří pod Nemocnice Pardubického kraje, a.s.

Předání monitorů dechu „Babysense 1 Pro“ proběhlo 4. října 2018 v dopoledních hodinách ve Svitavské a v odpoledních hodinách v Orlickoústecké nemocnici.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting