Potomci krajanů poznávali češtinu

31.8.

Potomci krajanů poznávali češtinu

Potomci krajanů poznávali češtinu

Děti krajanů z Ukrajiny a Ruska strávily poslední tři týdny prázdnin na Pastvinách. Čtyřicet pět táborníků zde poznávalo vlast svých předků, učilo se český jazyk, vlastivědu a seznamovalo se s historií českého národa. „Na závěr děti absolvovaly znalostní testy z historie a jazyka,“ uvedl organizátor mezinárodního tábora Milan Bouška z Česko-ruské společnosti.        „Nápad, že pozvu malé krajany, kteří žijí v oblasti zasažené výbuchem jaderné elektrárny v Černobylu na vzdělávací pobyt, se zrodil před dvaceti lety po podpisu vlády s krajanským sdružením na Ukrajině,“ připomněl Milan Bouška začátky spolupráce obou zemí. Od té doby se nejen na Pastvinách rekreovala a vzdělávala téměř tisícovka dětí, jejichž předci mají české kořeny. V letošním roce organizátoři poprvé přivítali potomky krajanů z ruského Novorossijska.      Hejtman Radko Martínek považuje vzájemnou spolupráci mezi oběma národy za velmi důležitou, protože prohlubuje identitu a poznání. „Při ozdravném pobytu se seznamují s dějinami země, kde žili jejich rodiče a prarodiče, cestují po naší republice a přitom si vštěpují znalosti češtiny.“ Vedle výuky se děti věnovaly také sportu a cestování. Zavítalo mezi ně rovněž Divadlo Spejbla a Hurvínka.      Ozdravný a vzdělávací pobyt podporuje ministerstvo zahraničí, Pardubický kraj poskytl dvacet tisíc korun. Milan Bouška dodává, že bez sponzorů by se neobešli. Sehnat vedoucí, kteří chtějí tři týdny zadarmo obětovat dětem, je podle Milana Boušky také stále těžší. Během víkendu pak děti s doprovodem odjely do svých domovů.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.11.

Silničáři dokončili rekonstrukci mostu u Vysoké

Po rekonstrukci se výrazně zvýšila bezpečnost mostu. Projíždět po něm budou moci pouze automobily do 3,5 tuny.

Společnost celý článek
31.7.

Krajané z Texasu jsou hrdí na vlast svých předků. Řada z nich má kořeny i v našem kraji

V rámci svého pobytu v České republice navštívila Pardubický kraj skupina potomků našich krajanů z amerického Texasu.

Společnost celý článek
21.6.

Šance pro Tebe zopakuje blešák Děravá kapsa

V průběhu blešího trhu Děravá kapsa jsme mysleli i na zábavu pro pro děti. "Máme připravený doprovodný program v podobě výtvarné dílny, ve které si děti i jejich rodiče mohou vylepšit a zdokonalit věci, které si na bleším trhu zakoupí," doplnila Michaela Benešová.

Společnost celý článek
29.12.

Slévárna neprovedla měření emisí. Dostala pokutu 150 tisíc korun

„Při kontrole provedené v roce 2016 jsme také zjistili, že zařízení pro omezování emisí, tedy mokré odlučovače v cídírně a formovně, byly provozovány v rozporu se schváleným provozním řádem. V provozních denících navíc firma vedla nepravdivé záznamy o stavu těchto mokrých odlučovačů,“ uvedl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Společnost celý článek
15.9.

V Rybitví se slavilo hned dvakrát

„Celé oslavy byly důstojným vzpomenutím na bratrance Veverkovi, kteří svým vynálezem výrazně ovlivnili celosvětový vývoj zemědělství,“ řekl Václav Kroutil. „Hosté si mohli prohlédnout moderní, ale i historickou techniku a seznámili se také s orbou koňským potahem, která stála právě u zrodu ruchadla,“ informoval radní Kroutil. Součástí dne byly kromě mistrovství i ukázky starých řemesel nebo prohlídky Památníku bratranců Veverkových. Ti svůj slavný vynález dokončili v roce 1827, po třech letech pokusů. Ruchadlo, na rozdíl od dosavadních pluhů, půdu rozrušovalo, drolilo i obracelo a zemědělcům značně usnadnilo práci.

Společnost celý článek
1.10.

Poklady Moravské Třebové, špička České republiky

Zahájení unikátní výstavy si nenechalo ujít několik stovek návštěvníků.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting