Potomci krajanů poznávali češtinu

31.8.

Potomci krajanů poznávali češtinu

Potomci krajanů poznávali češtinu

Děti krajanů z Ukrajiny a Ruska strávily poslední tři týdny prázdnin na Pastvinách. Čtyřicet pět táborníků zde poznávalo vlast svých předků, učilo se český jazyk, vlastivědu a seznamovalo se s historií českého národa. „Na závěr děti absolvovaly znalostní testy z historie a jazyka,“ uvedl organizátor mezinárodního tábora Milan Bouška z Česko-ruské společnosti.        „Nápad, že pozvu malé krajany, kteří žijí v oblasti zasažené výbuchem jaderné elektrárny v Černobylu na vzdělávací pobyt, se zrodil před dvaceti lety po podpisu vlády s krajanským sdružením na Ukrajině,“ připomněl Milan Bouška začátky spolupráce obou zemí. Od té doby se nejen na Pastvinách rekreovala a vzdělávala téměř tisícovka dětí, jejichž předci mají české kořeny. V letošním roce organizátoři poprvé přivítali potomky krajanů z ruského Novorossijska.      Hejtman Radko Martínek považuje vzájemnou spolupráci mezi oběma národy za velmi důležitou, protože prohlubuje identitu a poznání. „Při ozdravném pobytu se seznamují s dějinami země, kde žili jejich rodiče a prarodiče, cestují po naší republice a přitom si vštěpují znalosti češtiny.“ Vedle výuky se děti věnovaly také sportu a cestování. Zavítalo mezi ně rovněž Divadlo Spejbla a Hurvínka.      Ozdravný a vzdělávací pobyt podporuje ministerstvo zahraničí, Pardubický kraj poskytl dvacet tisíc korun. Milan Bouška dodává, že bez sponzorů by se neobešli. Sehnat vedoucí, kteří chtějí tři týdny zadarmo obětovat dětem, je podle Milana Boušky také stále těžší. Během víkendu pak děti s doprovodem odjely do svých domovů.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.4.

Univerzita Pardubice hostí Přírdovědnou olympiádu

Jedná se o multidisciplinární týmovou soutěž, která propojuje vědní disciplíny z oblasti přírodovědných a technických věd.

Společnost celý článek
2.4.

Rychle, levně, bez soudu

Specifikem spotřebitelských sporů je to, že se většinou jedná o spory relativně nízké hodnoty.

Společnost celý článek
21.2.

Malí dobrodruzi zakusí atmosféru závodu Gladiator Race – OC Futurum se stane jejich cvičištěm

Malí gladiátoři budou mít v sobotu 25. února příležitost prověřit si své síly v rámci série stanovišť v královéhradeckém obchodním a zábavním centru Futurum. Hlavní program startuje v 11 hodin s předpokládaným koncem v 18 hodin. Akce se v OC Futurum koná již podruhé pod záštitou organizace Sportvisio, vstupné je zdarma.

Společnost celý článek
17.12.

Třebovským opilcům se situace zhorší

Městská policie tak vykáže osoby s alkoholem z parku, náměstí, Křížového vrchu, z okolí škol, zdravotnických zařízení ..

Společnost celý článek
14.12.

Línek: V Bruselu převládá vůle situaci řešit

Velkým tématem je také takzvané Východní partnerství a fungování CORLEAP.

Společnost celý článek
3.1.

Projekty elektronického zdravotnictví pomohou zefektivnit práci

Konkrétně chce vedení kraje nyní ve svých zdravotnických zařízeních zavést elektronizaci zdravotnické dokumentace, sdílení zdravotnické dokumentace mezi poskytovateli zdravotnických služeb a modernizaci stávajících systémů pro zobrazení a sdílení obrazové dokumentace.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting