Potomci krajanů poznávali češtinu

31.8.

Potomci krajanů poznávali češtinu

Potomci krajanů poznávali češtinu

Děti krajanů z Ukrajiny a Ruska strávily poslední tři týdny prázdnin na Pastvinách. Čtyřicet pět táborníků zde poznávalo vlast svých předků, učilo se český jazyk, vlastivědu a seznamovalo se s historií českého národa. „Na závěr děti absolvovaly znalostní testy z historie a jazyka,“ uvedl organizátor mezinárodního tábora Milan Bouška z Česko-ruské společnosti.        „Nápad, že pozvu malé krajany, kteří žijí v oblasti zasažené výbuchem jaderné elektrárny v Černobylu na vzdělávací pobyt, se zrodil před dvaceti lety po podpisu vlády s krajanským sdružením na Ukrajině,“ připomněl Milan Bouška začátky spolupráce obou zemí. Od té doby se nejen na Pastvinách rekreovala a vzdělávala téměř tisícovka dětí, jejichž předci mají české kořeny. V letošním roce organizátoři poprvé přivítali potomky krajanů z ruského Novorossijska.      Hejtman Radko Martínek považuje vzájemnou spolupráci mezi oběma národy za velmi důležitou, protože prohlubuje identitu a poznání. „Při ozdravném pobytu se seznamují s dějinami země, kde žili jejich rodiče a prarodiče, cestují po naší republice a přitom si vštěpují znalosti češtiny.“ Vedle výuky se děti věnovaly také sportu a cestování. Zavítalo mezi ně rovněž Divadlo Spejbla a Hurvínka.      Ozdravný a vzdělávací pobyt podporuje ministerstvo zahraničí, Pardubický kraj poskytl dvacet tisíc korun. Milan Bouška dodává, že bez sponzorů by se neobešli. Sehnat vedoucí, kteří chtějí tři týdny zadarmo obětovat dětem, je podle Milana Boušky také stále těžší. Během víkendu pak děti s doprovodem odjely do svých domovů.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.3.

Prý nesou přeplatek za energie

Zvoní-li u Vás opravář, pracovník úřadu či jiných služeb, zavolejte na instituci, na kterou se pracovník odvolává.

Společnost celý článek
22.10.

Výlov Rybníka Broumar a den otevřených dveří

Doprovodnou akcí je též tradiční Loučení s ptáky, pozorování a přednáška Agentury ochrany přírody a krajiny a KS Pardubice na Polákově poloostrově Bohdanečského rybníka.

Společnost celý článek
20.8.

Demografický vývoj sledujeme a respektujeme dávno

Už nyní připravujeme zřízení dalších míst v mateřských školách. Vyžádají si investici několika desítek milionů korun.

Společnost celý článek
1.11.

Chce to mít základy jazyka, říkají dobrovolnice po návratu z Francie

Radní Pardubického kraje Pavel Šotola na setkání s Klárou Kalinovou z Chrudimě a Nikolou Pospíšilovou z Hlinska se zajímal o jejich zážitky z pobytu u přijímajících organizací ve Francii:

Společnost celý článek
1.10.

Letohradští mají novou naučnou stezku

V případě únavy si turisté budou moci odpočinout na dvou zastřešených odpočívadlech.

Společnost celý článek
30.7.

Lucinka může být už brzy v nové rodině

Přestože je prázdninový čas, sešlo se sedm členů sboru z celkových deseti.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting