Pozor na klamavé obchodníky

17.6.

Pozor na klamavé obchodníky

Pozor na klamavé obchodníky

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje, že se v některých krajích opět objevují obchodníci, kteří při podomním prodeji nutí hlavně starší lidi k okamžitému nákupu set-top-boxu. Tvrdí, že jinak nebudou moci sledovat televizní vysílání, které v nejbližších týdnech přejde z analogového na digitální. Na SOS se obrátili lidé z Liberecka, které navštěvují obchodníci s tím, že do konce roku bude vypnuto analogové vysílání, takže mají jedinečnou šanci pořídit si za výhodnou cenu set-top-box. Ve skutečnosti – podle dostupných údajů – se počítá s digitalizací regionu za rok či za dva, takže je zbytečné, aby si spotřebitelé pořizovali toto zařízení dopředu a nechali ho ležet. „Jedná se zřejmě o další způsob, jak klamat spotřebitele a donutit je kupovat si věci, které absolutně nepotřebují,“ říká mluvčí SOS Ivana Picková. „Navíc je evidentní, že na set-top-box poplyne záruční lhůta, aniž by ho spotřebitel používal,“ upozorňuje mluvčí. Není vyloučeno, že podobní podnikavci se pohybují i v dalších krajích republiky. „Spotřebitelé by měli vědět, že od smlouvy uzavřené tímto způsobem, je možné odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. Je třeba si ovšem pohlídat, aby obchodníkovi nepodepsali, že je navštívil na jejich pozvání, pak o toto právo dané občanským zákoníkem, přicházejí,“ zdůrazňuje mluvčí. Spotřebitelé, kteří se s podobným jednání setkají, by neměli podléhat nátlaku prodávajících, ale zjistit si, kdy vlastně k digitalizaci v jejich regionu dojde. Důležitý je také údaj, zda je jejich povinností se o nákup zařízení starat, zda není v domě společná anténa, čili by bylo povinností majitele domu vše zajistit, nebo zda nemají kabelové vysílání a pak se bude starat kabelová společnost. Pokud se spotřebitelé cítí oklamáni, mohou se obrátit na Českou obchodní inspekci, protože jde evidentně o porušení zákona o ochraně spotřebitele. V paragrafu 4 zakazuje prodávajícímu uvádět nepravdivé informace o nákupních podmínkách. Spotřebitelé se rovněž mohou vždy obrátit na některé kontaktní místo SOS (seznam na www.spotrebitele.info) či poradenskou linku 900 08 08 08 (8 Kč/min).

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.12.

Chrudim předala svůj plán rozvoje na ministerstvo

Integrovaný plán vytvořilo města za pomoci občanů ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje.

Společnost celý článek
31.3.

Ministr Gandalovič navštívil Pardubický kraj

Odpoledne věnoval pozornost vyhodnocení likvidace ptačí chřipky, která postihla farmy na Orlickoústecku v létě loňského roku.

Společnost celý článek
23.5.

Premiéra Spitfiru

To bylo dokončeno v těchto dnech a pro nás a naši národní hrdost je potěšitelné, že představuje letoun legendárního československého pilota Tomáše Vybírala bojujícího za druhé světové války nejprve ve Francii a od roku 1940 ve Velké Británii v řadách RAF, kde sloužil až do konce druhé světové války. Od jeho narození uplyne v září sto pět let,“ přibližuje zajímavou novinku Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Společnost celý článek
29.1.

Děti z Lukavic byly nejaktivnějšími sběrači použitých baterií v Pardubickém kraji – k recyklaci odevzdaly 220 kilogramů

Sběr baterií podpořil také tradiční úkol. Děti si zopakovaly, co jsou to baterie, jak fungují, k čemu slouží a proč je potřebná jejich recyklace. Z každých 100 kilogramů vybraných baterií bude recyklací získáno přibližně 65 kilo kovonosných druhotných surovin. Ty budou opětovně využity při výrobě nových produktů, například pozinkovaných popelnic či střešních okapů.

Společnost celý článek
18.3.

Maddox Open Air „Celebrity Show“

Jedinečná show s Leošem Marešem, Alešem Lehkým, Danem Rakaczkým a Lukášem Merclem se blíží.

Společnost celý článek
1.9.

Podali jsme pomocnou ruku …

Michal přiznal, že první noc se mu o záchraně dítěte zdálo, Elena zase, že celou noc nespala.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting