Pozor na klamavé obchodníky

17.6.

Pozor na klamavé obchodníky

Pozor na klamavé obchodníky

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje, že se v některých krajích opět objevují obchodníci, kteří při podomním prodeji nutí hlavně starší lidi k okamžitému nákupu set-top-boxu. Tvrdí, že jinak nebudou moci sledovat televizní vysílání, které v nejbližších týdnech přejde z analogového na digitální. Na SOS se obrátili lidé z Liberecka, které navštěvují obchodníci s tím, že do konce roku bude vypnuto analogové vysílání, takže mají jedinečnou šanci pořídit si za výhodnou cenu set-top-box. Ve skutečnosti – podle dostupných údajů – se počítá s digitalizací regionu za rok či za dva, takže je zbytečné, aby si spotřebitelé pořizovali toto zařízení dopředu a nechali ho ležet. „Jedná se zřejmě o další způsob, jak klamat spotřebitele a donutit je kupovat si věci, které absolutně nepotřebují,“ říká mluvčí SOS Ivana Picková. „Navíc je evidentní, že na set-top-box poplyne záruční lhůta, aniž by ho spotřebitel používal,“ upozorňuje mluvčí. Není vyloučeno, že podobní podnikavci se pohybují i v dalších krajích republiky. „Spotřebitelé by měli vědět, že od smlouvy uzavřené tímto způsobem, je možné odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. Je třeba si ovšem pohlídat, aby obchodníkovi nepodepsali, že je navštívil na jejich pozvání, pak o toto právo dané občanským zákoníkem, přicházejí,“ zdůrazňuje mluvčí. Spotřebitelé, kteří se s podobným jednání setkají, by neměli podléhat nátlaku prodávajících, ale zjistit si, kdy vlastně k digitalizaci v jejich regionu dojde. Důležitý je také údaj, zda je jejich povinností se o nákup zařízení starat, zda není v domě společná anténa, čili by bylo povinností majitele domu vše zajistit, nebo zda nemají kabelové vysílání a pak se bude starat kabelová společnost. Pokud se spotřebitelé cítí oklamáni, mohou se obrátit na Českou obchodní inspekci, protože jde evidentně o porušení zákona o ochraně spotřebitele. V paragrafu 4 zakazuje prodávajícímu uvádět nepravdivé informace o nákupních podmínkách. Spotřebitelé se rovněž mohou vždy obrátit na některé kontaktní místo SOS (seznam na www.spotrebitele.info) či poradenskou linku 900 08 08 08 (8 Kč/min).

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.8.

Probíhá soutěž o sběrný dvůr roku

Při závěrečném vyhodnocení nejlepšího sběrného dvora v listopadu 2015, bude kromě hlasování veřejnosti přihlédnuto také k počtu komodit, které sběrný dvůr sbírá (např. sklo, plasty, kovy, atd.), a k množství zpětně odebraného elektrozařízení.

Společnost celý článek
21.12.

Dobročinnost a osvěta. Návštěvníci OC Futurum se v roce 2017 opravdu činili

Vedle toho se od ledna 2017 v OC Futurum odehrály desítky dalších akcí - charitativních i těch osvětových.

Společnost celý článek
6.6.

V AFI paláci je k vidění výstava fotografií s názvem chraňme stromy

Cílem výstavy je snaha ukázat lidem nádheru vzrostlých stromů a naučit je vnímat je jako součást městské krajiny a ne jako překážky, kterých je nutné se zbavovat.

Společnost celý článek
24.3.

Vysokomýtské muzeum má velké plány

Půda domu číslo popisné 125 byla posledním nevyužívaným prostorem muzea a nacházela se ve špatném technickém stavu.

Společnost celý článek
27.4.

Dětské centrum Veská slavilo odbornou konferencí

Cenné informace pro svou práci na konferenci získali fyzioterapeutové, zdravotní sestry i sociální pracovníci.

Společnost celý článek
11.1.

Zrušení pohřebného se projeví i v městské pokladně

Zrušení pohřebného se projeví i v městské pokladně Pardubic. Přibude totiž nebožtíků, kteří budou pohřbeni na náklady města.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting