Přednáška: „Etudy ze života jedné osamělé hvězdy“

8.3.

 Přednáška: „Etudy ze života jedné osamělé hvězdy“

V pátek 18. března od 19:00 hodin se ve velkém sále DDM ALFA na Dukle uskuteční další z řady populárně vzdělávacích přednášek pro širokou veřejnost. Tématem té březnové bude naše místní hvězda – Slunce. Vznik a vývoj Slunce obestírá i v dnešní době nejedna nezodpovězená otázka. Jako naše nejbližší hvězda je pro nás nejen životodárným zdrojem tepla a světla, ale také ideálním prototypem hvězdy, na které můžeme zkoumat projevy její aktivity v takřka přímém přenosu. Přednáškou s názvem „Etudy ze života jedné osamělé hvězdy“ nás provede odborník z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc.
Prof. Mikulášek ke své přednášce říká: „Jak viděli naši životodárnou hvězdu – Slunce – naši předkové? Společně se zamyslíme nad tím, zda se vůbec někdy budeme procházet po povrchu Slunce, i nad tím proč Slunce svítí, a jak to že se vlastní tíhou nezbortí. Seznámíme se s minulostí naší denní hvězdy a s vyhlídkami života na Zemi v nejbližších několika miliardách let“Prof. RNDr. Zdeněk MIKULÁŠEK, CSc. (*1947) – od roku 1972 pracoval na Hvězdárně a planetáriu v Brně, v letech 1990 – 2000 byl i jejím ředitelem. Poté přešel na Ústav teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity, kde vybudoval oddělení astrofyziky a pustil se do vzdělávání mladých astrofyziků. V roce 2008 získal od České astronomické společnosti za svůj celoživotní přínos oboru a popularizaci vědy cenu Litera astronomica. Systematicky se věnuje výzkumu hvězd a hvězdných soustav, tedy stelární astronomii, ale zabývá se také didaktikou astronomie a studiem astroklimatu. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.11.

Projekt regionální Fotbalové akademie Pardubického kraje patří mezi nejúspěšnější, říká hejtman

Akademie je v současné době plně vybavena a v průběhu roku došlo ke zkvalitnění tréninkového procesu včetně nákupu nových moderních tréninkových pomůcek. Velmi pozitivně je zástupci Fotbalové asociace České republiky hodnocena spolupráce se ZŠ Ohrazenice a naším pardubickým domovem mládeže.

Společnost celý článek
10.8.

Příklad Andrew Feustela je inspirací i pro české děti

Osobní příklad astronauta, který šel houževnatě za svým cílem a splnil si svůj sen, je pro děti opravdu velmi inspirativní.

Společnost celý článek
9.4.

Hejtman míří do Poličky

Důvodem těchto mých cest je především zájem seznámit se s úspěchy, ale i problémy těchto měst.

Společnost celý článek
4.8.

Keltská kultura naláká turisty

Náměstek hejtmana Roman Línek poskytl ze své kapitoly dalších 20 tisíc korun.

Společnost celý článek
25.9.

Žáci se budou moci učit Montessori metodou i na druhém stupni

Výuka Montessori metodou přitom v Pardubicích funguje již čtrnáct let, a to při ZŠ Pardubice-Polabiny I, ovšem pouze do páté třídy, město zároveň zřizuje školku s Montessori třídami.

Společnost celý článek
5.12.

Text memoranda na záchranu Larischovy vily míří do finále. Nyní je na tahu město

„Deklaraci jsme projednali s Ministerstvem kultury i Československou obcí legionářskou a nyní jednáme o finálním textu s posledním signatářem, kterým jsou Pardubice....

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting