Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

20.3.

Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

Pietní akt na pardubickém centrálním hřbitově připomene dnes 20. března památku více než 500 tureckých vojáků, kteří v Pardubicích zemřeli během první světové války. Velvyslance Turecka a jeho doprovod, který se aktu zúčastní, přijme na pardubické radnici primátor města Jaroslav Deml. Vzpomínkový akt organizuje v Pardubicích již po několikáté turecké velvyslanectví u příležitosti výročí osamostatnění své země. Turci v den výročí samostatnosti (18. března 1915) uctívají památku všech obětí válek. „Na pardubickém hřbitově je pohřbeno 513 tureckých vojáků. V Pardubicích byla totiž během 1. světové války, na území dnešních Jesničánek a Dukly, největší polní nemocnice. Sváželi sem raněné všech národností ze všech evropských bojišť, ale také vojáky, kteří během války onemocněli infekčními nemocemi, například cholerou,“ vysvětlil Evžen Báchor z odboru kultury pardubického magistrátu. Vojenská nemocnice měla na 10 tisíc lůžek, vlastní pekárnu, vězení i hřbitov. Na něm, zhruba v místech, kde dnes stojí krematorium, bylo pochováno 1941 vojáků. V 50. letech minulého století byly hroby exhumovány a ostatky vojáků uloženy do jiných hrobů. Od konce 90. let stojí na místě jejich posledního odpočinku památník obětem světových válek. Kromě Turků bylo během 1. světové války na vojenském hřbitově v Pardubicích pohřbeno 194 Čechoslováků, 108 vojáků ze Sovětského svazu, 64 Němců, 35 Italů a dva Rumuni. U dalších 1025 mrtvých se nepodařilo zjistit totožnost. V Pardubicích a okolních obcích je podle evidence ministerstva obrany celkem 34 válečných hrobů. Je v nich uloženo 3624 obětí obou světových válek. V celé České republice eviduje ministerstvo obrany 20.983 válečných hrobů a pietních míst, které jsou upomínkou na přibližně 85 tisíc obětí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.11.

Deník puberťáka aneb Robert Bellan o dospívání

Mladý člověk v období mezi dvanáctým a patnáctým rokem je extrémně citlivý, „nasává“ informace, zkušenosti, rodičovská výchova má na něj velký vliv. Odborné hledisko mě zajímá z toho důvodu (a myslím, že by mohlo i diváky), že následky rodičovské výchovy si s sebou neseme celý život a určité vzorce chování přenášíme znovu na své děti.

Společnost celý článek
10.3.

Dotace na pětadvacetimetrový bazén je již schválena

„Těší mě, že se nám daří shánět peníze na již připravené projekty. Realizační dokumentaci na nový plavecký bazén jsme dokončili v říjnu loňského roku. Dotace, které město od ministerstva získalo, tak pokryjí skoro polovinu nákladů na jeho stavbu. Jejich celková výše by pak měla dosáhnout zhruba 50 milionů korun včetně DPH,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný za dotační politiku Jan Řehounek.

Společnost celý článek
4.4.

Do Noci s Andersenem se zapojilo více než 1 620 čtecích míst

Krajská knihovna v Pardubicích se přiřadila k více než 1 620 řádně registrovaným čtecím místům po celém světě, v nichž z pátku na sobotu probíhala pohádková Noc s Andersenem. V krajské knihovně si dobrodružný program užilo 20 malých nocležníků ve společnosti čtyř knihovnic, jednoho knihovníka a všech hrdinů ze Čtyřlístku – Pindi, Bobíka, Myšpulína a Fifinky.

Společnost celý článek
9.9.

Handicapovaní na rybách

Počasí závodům poměrně přálo, avšak změna počasí ze soboty na neděli zřejmě ovlivnila v první části závodu malý počet záběrů.

Společnost celý článek
25.7.

Benefiční Help fest 2013 pomůže malému Lukáškovi

Jako bonusový program festivalu připravili organizátoři i program pro děti. Jeho součástí je například výtvarná dílna, malování na obličej, hraní na africké bubínky nebo skákací hrad. Děti se mohou také těšit na klauny Mirečka a Leontýnku.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting