Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

20.3.

Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

Pietní akt na pardubickém centrálním hřbitově připomene dnes 20. března památku více než 500 tureckých vojáků, kteří v Pardubicích zemřeli během první světové války. Velvyslance Turecka a jeho doprovod, který se aktu zúčastní, přijme na pardubické radnici primátor města Jaroslav Deml. Vzpomínkový akt organizuje v Pardubicích již po několikáté turecké velvyslanectví u příležitosti výročí osamostatnění své země. Turci v den výročí samostatnosti (18. března 1915) uctívají památku všech obětí válek. „Na pardubickém hřbitově je pohřbeno 513 tureckých vojáků. V Pardubicích byla totiž během 1. světové války, na území dnešních Jesničánek a Dukly, největší polní nemocnice. Sváželi sem raněné všech národností ze všech evropských bojišť, ale také vojáky, kteří během války onemocněli infekčními nemocemi, například cholerou,“ vysvětlil Evžen Báchor z odboru kultury pardubického magistrátu. Vojenská nemocnice měla na 10 tisíc lůžek, vlastní pekárnu, vězení i hřbitov. Na něm, zhruba v místech, kde dnes stojí krematorium, bylo pochováno 1941 vojáků. V 50. letech minulého století byly hroby exhumovány a ostatky vojáků uloženy do jiných hrobů. Od konce 90. let stojí na místě jejich posledního odpočinku památník obětem světových válek. Kromě Turků bylo během 1. světové války na vojenském hřbitově v Pardubicích pohřbeno 194 Čechoslováků, 108 vojáků ze Sovětského svazu, 64 Němců, 35 Italů a dva Rumuni. U dalších 1025 mrtvých se nepodařilo zjistit totožnost. V Pardubicích a okolních obcích je podle evidence ministerstva obrany celkem 34 válečných hrobů. Je v nich uloženo 3624 obětí obou světových válek. V celé České republice eviduje ministerstvo obrany 20.983 válečných hrobů a pietních míst, které jsou upomínkou na přibližně 85 tisíc obětí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.3.

521 půjčených titulů za rok. Tak vypadá konto Čtenáře roku.

Cílem udílení zmíněného titulu je posílení společenského významu i prestiže četby a odměnit ty uživatele, kteří služeb knihoven hojně využívají. Jednotliví Mistři četby jsou dále nominováni do krajských kol. Celostátní vítěz bude slavnostně představen 7. dubna v přímém přenosu České televize u příležitosti předávání cen Magnesia Litera 2019.

Společnost celý článek
1.6.

Pernštýnská noc již tento pátek

Pardubické Pernštýnské náměstí i zámek ožijí velkým staročeským jarmarkem.

Společnost celý článek
9.7.

Starostky požehnaly novému hasičskému vozu

Jeho slavnostní uvedení do provozu bylo hlavním bodem hasičské pouti,

Společnost celý článek
19.10.

Jsou Pardubice vesnicí?

Autor s nadsázkou přemýšlí nad tím, zda současný vzhled třídy Míru není náhodou součástí utajené koncepce.

Společnost celý článek
14.9.

Přerušení dopravy po dopravní nehodě na železnici

Na místě policisté provedli dechovou zkoušku na alkohol, která byla u řidiče auta s výsledkem 1,77 promile alkoholu v dechu.

Společnost celý článek
10.6.

Královéhradecko: Některé školy se sloučí

Díky tomu ušetří v oblasti školství finance, které bude moci investovat do rozvoje jiných perspektivních školských zařízení.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting