Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

20.3.

Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

Pietní akt na pardubickém centrálním hřbitově připomene dnes 20. března památku více než 500 tureckých vojáků, kteří v Pardubicích zemřeli během první světové války. Velvyslance Turecka a jeho doprovod, který se aktu zúčastní, přijme na pardubické radnici primátor města Jaroslav Deml. Vzpomínkový akt organizuje v Pardubicích již po několikáté turecké velvyslanectví u příležitosti výročí osamostatnění své země. Turci v den výročí samostatnosti (18. března 1915) uctívají památku všech obětí válek. „Na pardubickém hřbitově je pohřbeno 513 tureckých vojáků. V Pardubicích byla totiž během 1. světové války, na území dnešních Jesničánek a Dukly, největší polní nemocnice. Sváželi sem raněné všech národností ze všech evropských bojišť, ale také vojáky, kteří během války onemocněli infekčními nemocemi, například cholerou,“ vysvětlil Evžen Báchor z odboru kultury pardubického magistrátu. Vojenská nemocnice měla na 10 tisíc lůžek, vlastní pekárnu, vězení i hřbitov. Na něm, zhruba v místech, kde dnes stojí krematorium, bylo pochováno 1941 vojáků. V 50. letech minulého století byly hroby exhumovány a ostatky vojáků uloženy do jiných hrobů. Od konce 90. let stojí na místě jejich posledního odpočinku památník obětem světových válek. Kromě Turků bylo během 1. světové války na vojenském hřbitově v Pardubicích pohřbeno 194 Čechoslováků, 108 vojáků ze Sovětského svazu, 64 Němců, 35 Italů a dva Rumuni. U dalších 1025 mrtvých se nepodařilo zjistit totožnost. V Pardubicích a okolních obcích je podle evidence ministerstva obrany celkem 34 válečných hrobů. Je v nich uloženo 3624 obětí obou světových válek. V celé České republice eviduje ministerstvo obrany 20.983 válečných hrobů a pietních míst, které jsou upomínkou na přibližně 85 tisíc obětí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.6.

Koprovka s vizáží mýdlové bubliny nebo mojito ve rtěnce? To je molekulární gastronomie, kterou najdete na BOSCH FRESH FESTIVALU!

Tento styl, který chápeme převážně jako moderní způsob přípravy jídel, využívá běžné čerstvé suroviny společně s chemickými postupy. Pracuje s chemickými látkami a prostředky, které se standardně používají například pro konzervaci potravinových surovin nebo jejich úpravu. Nejde tedy o znehodnocení jídla chemikáliemi, ale pouze o úpravu pokrmů, která má za cíl vytvořit netradiční stravu. Typickým prostředkem v molekulární kuchyni je změna skupenství surovin.

Společnost celý článek
3.1.

Silver A v paměti tří generací

Výsadek Silver A byl na území protektorátu Čechy a Morava shozen 29. prosince 1941 společně s výsadkem Anthropoid.

Společnost celý článek
12.1.

Přijďte pobesedovat s hejtmanem

V průběhu besedy se účastníci dozvědí, co čeká Pardubický kraj v následujícím období.

Společnost celý článek
6.5.

Další akce Pardubice na bruslích

Sraz bruslařů je v 10:00 hodin hodin, tentokrát u atletického stadionu na Dukle.

Společnost celý článek
5.5.

Zastupitelstvo města schválilo peníze na Kociánku

Občané na svých cestách do úřadů, za kulturou, do nemocnice či do školy se mohou zastavit v městské zahradě.

Společnost celý článek
18.10.

V Paláci Pardubice opět proběhne oblíbený Night Shopping

Letošní ročník se ponese v duchu antiky. Pro zákazníky budou připraveny nejrůznější aktivity, o které se postarají postavy řeckých bohů a polobohů. Program doprovodí také hudební vystoupení zpěvačky Ilony Csákové a ukázka antických gladiátorských soubojů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting