Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

20.3.

Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

Představitelé Turecka uctí památku svých vojáků

Pietní akt na pardubickém centrálním hřbitově připomene dnes 20. března památku více než 500 tureckých vojáků, kteří v Pardubicích zemřeli během první světové války. Velvyslance Turecka a jeho doprovod, který se aktu zúčastní, přijme na pardubické radnici primátor města Jaroslav Deml. Vzpomínkový akt organizuje v Pardubicích již po několikáté turecké velvyslanectví u příležitosti výročí osamostatnění své země. Turci v den výročí samostatnosti (18. března 1915) uctívají památku všech obětí válek. „Na pardubickém hřbitově je pohřbeno 513 tureckých vojáků. V Pardubicích byla totiž během 1. světové války, na území dnešních Jesničánek a Dukly, největší polní nemocnice. Sváželi sem raněné všech národností ze všech evropských bojišť, ale také vojáky, kteří během války onemocněli infekčními nemocemi, například cholerou,“ vysvětlil Evžen Báchor z odboru kultury pardubického magistrátu. Vojenská nemocnice měla na 10 tisíc lůžek, vlastní pekárnu, vězení i hřbitov. Na něm, zhruba v místech, kde dnes stojí krematorium, bylo pochováno 1941 vojáků. V 50. letech minulého století byly hroby exhumovány a ostatky vojáků uloženy do jiných hrobů. Od konce 90. let stojí na místě jejich posledního odpočinku památník obětem světových válek. Kromě Turků bylo během 1. světové války na vojenském hřbitově v Pardubicích pohřbeno 194 Čechoslováků, 108 vojáků ze Sovětského svazu, 64 Němců, 35 Italů a dva Rumuni. U dalších 1025 mrtvých se nepodařilo zjistit totožnost. V Pardubicích a okolních obcích je podle evidence ministerstva obrany celkem 34 válečných hrobů. Je v nich uloženo 3624 obětí obou světových válek. V celé České republice eviduje ministerstvo obrany 20.983 válečných hrobů a pietních míst, které jsou upomínkou na přibližně 85 tisíc obětí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.10.

Moravská Třebová má poprvé „svého hejtmana“

Úspěch Radka Martínka těší především obyvatelé Moravské Třebové.

Společnost celý článek
8.4.

Záměry radní Pernicové našly již podporu ve výrobě

Ředitel společnosti Lubomír Bolf se netají tím, že největší problém je sehnat mladé kvalifikované pracovníky.

Společnost celý článek
11.12.

Jmenování 53 nových profesorů prezidentem republiky – mezi nimi dva profesoři z Univerzity Pardubice

Slavnostní ceremonie předání jmenovacích dekretů třiapadesáti profesorům proběhne ve 12:00 hodin ve Velké aule Karolina Univerzity Karlovy v Praze.

Společnost celý článek
6.1.

Příručka nezaměstnaného v roce 2010

Vyšla v nákladu 100 tisíc kuůs a kromě MPSV je dostupná zdarma také na všech úřadech práce v celé České republice.

Společnost celý článek
26.10.

Zastupitelského bowlení

O putovní pohár vicehejtmana Romana Línka se 27. září v Brandýse nad Orlicí utkali zástupci dvanácti měst z regionu.

Společnost celý článek
20.3.

Novinka pro pacienty s onemocněním plicní tkáně

Vedoucím tohoto Sdruženého centra je MUDr. Vladimír Bartoš z FN Hradec Králové. Koordinátorkou za pardubické oddělení je Renata Králová.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting