Přes 3000 domácností třídí bioodpad

13.4.

Přes 3000 domácností třídí bioodpad

Během 11 let, které uplynuly od zahájení projektu samostatného sběru biologicky rozložitelného odpadu, „obsadily“ hnědé kontejnery na bioodpad, celé Pardubice. V současné době tuto hrazenou službu využívá už 3021 pardubických domácností. Město ve středu ocenilo třítisícího účastníka projektu.
Přihlášku s pořadovým číslem 3000 vyplnila Martina Nováková z Bílého Předměstí.  Od zástupců města a Služeb města Pardubic, které sběr organizují, převzala nejen hnědý kontejner na bioodpad, ale také mobilní telefon a poukaz na odběr 3 000 kilogramů kvalitního kompostu.
„Třídíme plast, sklo a papír, tak jsme si řekli, že pomůžeme životnímu prostředí ještě nějak a rozhodli jsme se i pro třídění bioodpadu. Když jsem nás přihlašovala, vůbec jsem netušila, že nějaká takováto soutěž probíhá. Skutečnost, že jsem vyhrála, mě opravdu překvapila. Uvidíme, jak s výhrou naložíme. Část kompostu si necháme na zahrádku, něco přenecháme rodičům, určitě jej však využijeme,“ řekla Martina Nováková.
Se separací bioodpadu začaly Pardubice v roce 2007. Postupně svoz zelené hmoty rozšířily na území celého města i přilehlé obce. Zájem o tuto službu stále roste, jen v prvních měsících letošního roku si ji objednalo na 75 domácností. „Bioodpad je cennou surovinou a jsem rád, že se jeho sběr v Pardubicích setkal se značným ohlasem.  Přesto se snažíme motivovat k samostatnému ukládání odpadů ze zahrádek další obyvatele města.  Cením si každého, kdo se do projektu sběru bioodpadu zapojí a zelený odpad, který by jinak skončil v popelnicích a následně na skládkách, odešle touto cestou do kompostárny. Chceme motivovat další obyvatele Pardubic, proto jsme se rozhodli, že oceníme účastníka s pořadovým číslem 3 000,“ řekl náměstek primátora Jiří Rozinek, do jehož gesce spadá i péče o životní prostředí.
Kontejnery na bioodpad mají účastníci projektu zapůjčeny od města Pardubice. Servis svozu a výsypu zajišťuje svozová firma Služby města Pardubic, která se také stará o jejich vyprazdňování a následně o likvidaci zeleného odpadu v kompostárně v Dražkovicích. Službu si účastníci hradí částečně sami, za rok zaplatí 300 korun za servis výsypu nádoby. Jako poděkování za účast v projektu svozu bio nádob mají účastníci projektu ročně nárok na 50 kilogramů kvalitního kompostu zdarma. Na jejich zahrady se tak jen v loňském roce vrátilo 28 tun kvalitního kompostu.
Do projektu se ale nezapojují pouze obyvatelé rodinných domů. „Mezi účastníky patří i pardubické základní a mateřské školy se zahradou, které mají od služeb speciální nádoby. Celkem bylo těmto zařízením zapůjčeno 46 kontejnerů o objemu 1 100 litrů a 15 compostainerů o objemu 140 litrů, do kterých pak uživatelé odkládají posekanou trávu, listí, štěpky větví, ovoce nebo zeleninu. Za nedodržení čistoty odkládaného bioodpadu ale hrozí až vyřazení z projektu,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubické radnice Miroslav Míča.
V loňském roce vyseparovaly pardubické domácnosti 1584 tun zelené hmoty, což je více než devítinásobek toho, co „odesílaly“ do kompostárny v prvních letech. Vzniklo z ní zhruba 600 tun kvalitního kompostu. Celkem bylo v kompostárně v Dražkovicích v roce 2017 zpracováno 10.554 tun bioodpadů a vyexpedováno z ní téměř 4 000 tun kvalitního kompostu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.4.

Prodej vstupenek běží i u Českých drah - oficiálního dopravce Aviatické pouti!

Také letos budou ze zastávky Pardubice závodiště až do areálu letiště vypravovány motorové soupravy, které kyvadlově přivezou návštěvníky až do samotného centra dění.

Společnost celý článek
22.9.

Taneční show v režii T-BASS proběhne exkluzivně na střeše OC Futurum

„Po delší době opět v rámci programu využijeme naše prostory na střeše. Věříme, že se příchozí bez ohledu na věk zapojí do tanečního programu a pomůžou nám rozpohybovat celé centrum. A proto budeme potřebovat dostatek prostoru. Program bude koncipován pro celou rodinu a zároveň jako náborová akce pro zájemce, kteří by chtěli rozšířit řady taneční skupiny T-BASS,“ vysvětluje Karolína Pořízková, marketingová manažerka OC Futurum Hradec Králové.

Společnost celý článek
12.5.

Otevření ptačí pozorovatelny na Bohdanečském rybníce

„V těchto jarních dnech lze z pozorovatelny pravidelně obdivovat majestátního orla mořského, jeřáby popelavé, nebo na ostrově v kolonii hnízdící racky chechtavé. Na dohled jsou i hnízda volavek popelavých s mláďaty,“ přibližuje možnosti nové atrakce pro návštěvníky rezervace ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Vlastimil Peřina.

Společnost celý článek
8.9.

Poukaz do lékárny je od září odměnou za včasné preventivní vyšetření

Dalším důležitým vyšetřením, které by – nejen ženy v tomto věku - měly absolvovat, je vyšetření na denzitometru na Oddělení zobrazovacích metod ve Svitavské nemocnici. Vyšetření ukáže, zda pacientky a pacienti nejsou ohroženy osteoporózou nebo osteopenií, tedy úbytkem kostní hmoty, což je první předstupeň osteoporózy.

Společnost celý článek
7.1.

Aquacentrum v Hradci bude opět plné akce i relaxace

Po vánoční přestávce se do aquacentra v městských lázních opět vrací oblíbené akce. Zejména druhý lednový týden bude opravdu nabitý. V pondělí 7. ledna začíná aquaaerobic, o den později odstartuje pravidelné cvičení pro seniory.

Společnost celý článek
20.3.

Mustang to opět protáhne nad Pardubicemi

K programu Aviatické pouti neodmyslitelně patří i létající veteráni z období druhé světové války. Bude tomu tak i v případě letošního, již devětadvacátého ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční 1. a 2.června.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting