Přes 3000 domácností třídí bioodpad

13.4.

Přes 3000 domácností třídí bioodpad

Během 11 let, které uplynuly od zahájení projektu samostatného sběru biologicky rozložitelného odpadu, „obsadily“ hnědé kontejnery na bioodpad, celé Pardubice. V současné době tuto hrazenou službu využívá už 3021 pardubických domácností. Město ve středu ocenilo třítisícího účastníka projektu.
Přihlášku s pořadovým číslem 3000 vyplnila Martina Nováková z Bílého Předměstí.  Od zástupců města a Služeb města Pardubic, které sběr organizují, převzala nejen hnědý kontejner na bioodpad, ale také mobilní telefon a poukaz na odběr 3 000 kilogramů kvalitního kompostu.
„Třídíme plast, sklo a papír, tak jsme si řekli, že pomůžeme životnímu prostředí ještě nějak a rozhodli jsme se i pro třídění bioodpadu. Když jsem nás přihlašovala, vůbec jsem netušila, že nějaká takováto soutěž probíhá. Skutečnost, že jsem vyhrála, mě opravdu překvapila. Uvidíme, jak s výhrou naložíme. Část kompostu si necháme na zahrádku, něco přenecháme rodičům, určitě jej však využijeme,“ řekla Martina Nováková.
Se separací bioodpadu začaly Pardubice v roce 2007. Postupně svoz zelené hmoty rozšířily na území celého města i přilehlé obce. Zájem o tuto službu stále roste, jen v prvních měsících letošního roku si ji objednalo na 75 domácností. „Bioodpad je cennou surovinou a jsem rád, že se jeho sběr v Pardubicích setkal se značným ohlasem.  Přesto se snažíme motivovat k samostatnému ukládání odpadů ze zahrádek další obyvatele města.  Cením si každého, kdo se do projektu sběru bioodpadu zapojí a zelený odpad, který by jinak skončil v popelnicích a následně na skládkách, odešle touto cestou do kompostárny. Chceme motivovat další obyvatele Pardubic, proto jsme se rozhodli, že oceníme účastníka s pořadovým číslem 3 000,“ řekl náměstek primátora Jiří Rozinek, do jehož gesce spadá i péče o životní prostředí.
Kontejnery na bioodpad mají účastníci projektu zapůjčeny od města Pardubice. Servis svozu a výsypu zajišťuje svozová firma Služby města Pardubic, která se také stará o jejich vyprazdňování a následně o likvidaci zeleného odpadu v kompostárně v Dražkovicích. Službu si účastníci hradí částečně sami, za rok zaplatí 300 korun za servis výsypu nádoby. Jako poděkování za účast v projektu svozu bio nádob mají účastníci projektu ročně nárok na 50 kilogramů kvalitního kompostu zdarma. Na jejich zahrady se tak jen v loňském roce vrátilo 28 tun kvalitního kompostu.
Do projektu se ale nezapojují pouze obyvatelé rodinných domů. „Mezi účastníky patří i pardubické základní a mateřské školy se zahradou, které mají od služeb speciální nádoby. Celkem bylo těmto zařízením zapůjčeno 46 kontejnerů o objemu 1 100 litrů a 15 compostainerů o objemu 140 litrů, do kterých pak uživatelé odkládají posekanou trávu, listí, štěpky větví, ovoce nebo zeleninu. Za nedodržení čistoty odkládaného bioodpadu ale hrozí až vyřazení z projektu,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubické radnice Miroslav Míča.
V loňském roce vyseparovaly pardubické domácnosti 1584 tun zelené hmoty, což je více než devítinásobek toho, co „odesílaly“ do kompostárny v prvních letech. Vzniklo z ní zhruba 600 tun kvalitního kompostu. Celkem bylo v kompostárně v Dražkovicích v roce 2017 zpracováno 10.554 tun bioodpadů a vyexpedováno z ní téměř 4 000 tun kvalitního kompostu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.5.

Charita dostala od energetiků novou Fabii

Pardubická Charita bude poprvé ve své historii využívat při poskytování sociálních služeb nový spolehlivý vůz.

Společnost celý článek
30.6.

Hradec Králové bude mít svůj svátek vína

Jiráskovými sady bude během celého dne znít jazz, blues, jazzfolk, kytara nebo flétna. O zábavu nepřijdou ani děti. Na nově postaveném hřišti pro ně budou připraveny soutěže.

Společnost celý článek
13.11.

Loterie Super soboty v OC Futurum opět po roce přinese výhry za více než milion

Do loterie, která bude probíhat po dobu devíti týdnů, se mohou zapojit návštěvníci královéhradeckého centra, a to po předložení paragonu za nákup v hodnotě alespoň 500 Kč, který byl vydán v období od 17. listopadu 2018 do 12. ledna 2019.

Společnost celý článek
29.4.

KKK = Kraj komunikuje kvalitně

Společnost Westminster a Asociace komunikačních agentur udělily Pardubickému kraji ocenění za kvalitní komunikaci s veřejností.

Společnost celý článek
19.6.

Revizalizace slepého ramene dostala zelenou

Pokud vše půjde podle plánu, za dva roky by mohlo být dílo hotové.

Společnost celý článek
15.10.

Svátek včelařů přilákal davy návštěvníků

Pestrý průvod tanečníků, muzikantů a včelařů pozdravil v sobotu před budovou krajského úřadu také krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. Právě včelařství je jednou z oblastí, kterou kraj finančně podporuje.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting