Prezentace ukáže, že pomáhat není těžké

15.4.

Prezentace ukáže, že pomáhat není těžké

Řada lidí se bojí, že by nedokázala druhému pomoci v případě náhlé indispozice. Tyto obavy má alespoň z části zahnat prezentace první pomoci, včetně použití defibrilátoru, která se uskuteční 17. dubna na Dukle, v hale BK JIP Pardubice. Právě v basketbalové hale je umístěn jeden z defibrilátorů, které letos zakoupila pardubická radnice.
„Nápad představit veřejnosti jak defibrilátor funguje, a jak se používá, mi vnukl jeden z pardubických občanů. My lékaři tak nějak samozřejmě počítáme s tím, že náhodný svědek v případě srdečního kolapsu bude schopen automatizovaný externí defibrilátor použít. Obsluha není složitá a díky hlasovým instrukcím přístroje manipulaci s ním zvládne i laik,“ řekl zastupitel Pardubic a lékař Vít Ulrych, který si uvědomuje, že v krizové situaci ne každý reaguje chladnokrevně. „Lidé mohou být ve chvíli, kdy o životě člověka rozhodují minuty, nerozhodní, nebo mít obavy, aby zachraňovanému neublížili. A právě tuto bariéru chce naše akce alespoň trochu nabourat,“ dodal Ulrych.
Ke spolupráci přizval Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje a basketbalový klub. Nejen proto, že je jeden z defibrilátorů umístěn přímo v hale, ale také proto, že klub má s podobnými aktivitami, počítajícími se zapojením veřejnosti, dobré zkušenosti. Ukázky první pomoci i použití defibrilátoru proto doplní ukázkový tréning mladých basketbalistů i veřejnost bude mít možnost nahlédnout do „kuchyně“ záchranářů a jejich sanitního vozu. Akce začíná v 16:00 a potrvá zhruba dvě hodiny.
Pardubická radnice od roku 2009 postupně vybavuje defibrilátory návštěvnicky exponovaná místa. V současné době je ve sportovních a kulturních zařízeních, na úřadech a podobně, rozmístěno 14 těchto přístrojů, které mohou pomoci, a několikrát již pomohly, zachránit život osobám postiženým srdeční příhodou. Přístroje jsou například v městském divadle, v hokejové aréně, plaveckém areálu, na letišti, ale i na městských úřadech, k dispozici je mají také strážníci. Město do jejich nákupu investovalo již více než 600 tisíc korun.
Veřejně přístupné defibrilátory se používají již řadu let v USA i v západní Evropě. Přístroje bývají k dispozici v hotelích, supermarketech, sportovních a kulturních zařízeních, v kasinech, na letištích, u soudů a podobně. V České republice zatím až tak běžné nejsou.
Zdroj: pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.6.

Přístav Pardubice: Kraj vlastní již 10 kusů akcií

Zastupitelstvo Pardubického kraje schválilo finanční vklad ve výši 300 tisíc korun do akciové společnosti Přístav Pardubice.

Společnost celý článek
20.5.

Pardubáci ušetřili ropu na cestu kolem světa

Tato množství odpovídají roční produkci nebezpečného odpadu ze zhruba 200 tisíc domácností.

Společnost celý článek
10.7.

V Hradci Králové se zrodila historická dohoda o dodávkách tepla

„Obě strany chtějí udělat maximum pro to, aby byla současná unikátní soustava zásobování teplem zachována a nemuselo docházet k nucenému nárůstu cen tepelné energie ze soustavy,“ prozrazuje jeden z důležitých argumentů pro spolupráci ředitel Jiří Seidler.

Společnost celý článek
20.7.

Trať Německý Brod - Pardubice na starých pohlednicích

V knize jsou historické pohlednice jak ze stavby, tak i z prvních let provozu této železniční tratě.

Společnost celý článek
20.6.

V Pasíčkách zachránili čápa i mládě

Po zlepšení jeho stavu byl k doléčení umístěn mezi kolegy do čapí voliéry. Na prvním snímku je možné vidět čápa na bidle s ještě vyvěšeným křídlem a hojícím se zraněním.

Společnost celý článek
18.7.

Hledají se nejlepší začínající firmy

Přihlásit se může firma nebo živnostník s maximálně tříletou podnikatelskou historií, a to do 31. října 2017 zde. Stačí se vyznačovat inovativností, růstem, kladným vlivem na společnost nebo určitý sektor. Důraz je kladen především na inovace v oblasti technologií. Stranou pozornosti nezůstanou ani zajímavé příběhy zakladatelů i samotných společností. Vítěze určí celostátní porota složená z top investorů, zástupců velkých korporací a akcelerátorů z české republiky i zahraničí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting