Prezentace ukáže, že pomáhat není těžké

15.4.

Prezentace ukáže, že pomáhat není těžké

Řada lidí se bojí, že by nedokázala druhému pomoci v případě náhlé indispozice. Tyto obavy má alespoň z části zahnat prezentace první pomoci, včetně použití defibrilátoru, která se uskuteční 17. dubna na Dukle, v hale BK JIP Pardubice. Právě v basketbalové hale je umístěn jeden z defibrilátorů, které letos zakoupila pardubická radnice.
„Nápad představit veřejnosti jak defibrilátor funguje, a jak se používá, mi vnukl jeden z pardubických občanů. My lékaři tak nějak samozřejmě počítáme s tím, že náhodný svědek v případě srdečního kolapsu bude schopen automatizovaný externí defibrilátor použít. Obsluha není složitá a díky hlasovým instrukcím přístroje manipulaci s ním zvládne i laik,“ řekl zastupitel Pardubic a lékař Vít Ulrych, který si uvědomuje, že v krizové situaci ne každý reaguje chladnokrevně. „Lidé mohou být ve chvíli, kdy o životě člověka rozhodují minuty, nerozhodní, nebo mít obavy, aby zachraňovanému neublížili. A právě tuto bariéru chce naše akce alespoň trochu nabourat,“ dodal Ulrych.
Ke spolupráci přizval Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje a basketbalový klub. Nejen proto, že je jeden z defibrilátorů umístěn přímo v hale, ale také proto, že klub má s podobnými aktivitami, počítajícími se zapojením veřejnosti, dobré zkušenosti. Ukázky první pomoci i použití defibrilátoru proto doplní ukázkový tréning mladých basketbalistů i veřejnost bude mít možnost nahlédnout do „kuchyně“ záchranářů a jejich sanitního vozu. Akce začíná v 16:00 a potrvá zhruba dvě hodiny.
Pardubická radnice od roku 2009 postupně vybavuje defibrilátory návštěvnicky exponovaná místa. V současné době je ve sportovních a kulturních zařízeních, na úřadech a podobně, rozmístěno 14 těchto přístrojů, které mohou pomoci, a několikrát již pomohly, zachránit život osobám postiženým srdeční příhodou. Přístroje jsou například v městském divadle, v hokejové aréně, plaveckém areálu, na letišti, ale i na městských úřadech, k dispozici je mají také strážníci. Město do jejich nákupu investovalo již více než 600 tisíc korun.
Veřejně přístupné defibrilátory se používají již řadu let v USA i v západní Evropě. Přístroje bývají k dispozici v hotelích, supermarketech, sportovních a kulturních zařízeních, v kasinech, na letištích, u soudů a podobně. V České republice zatím až tak běžné nejsou.
Zdroj: pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.2.

Ověřené výpisy z registrů lze pořídit i v infocentru

Vedle již zavedených služeb začalo fungovat kontaktní místo Czech Point.

Společnost celý článek
7.4.

Deklarace k realizaci R35

O páteřní komunikaci v rámci celé České republiky přijeli diskutovat zástupci ministerstev.

Společnost celý článek
6.2.

Lávka místo mostku. Oprava omezí přístup do Zámku Pardubice

Samotná oprava začne v březnu nebo dubnu 2018, záležet bude na klimatických podmínkách. Trvání stavebních prací by nemělo přesáhnout 12 týdnů.

Společnost celý článek
25.6.

Den otevřených dveří

Návštěvníci si mohli prohlédnout Obvodní oddělení Pardubice 1 a dozvědět se základní informace o policejní činnosti.

Společnost celý článek
25.8.

Tři profesionálové odletěli na Světové hry hasičů

Soutěžního klání se zúčastní přibližně 3 tisíce hasičů téměř ze všech zemí světa.

Společnost celý článek
3.2.

Národní kulturní památka – pietní území Zámeček dostane novou tvář a duši

Možná v sebeobraně, možná trochu z pohodlnosti z paměti vymazáváme to nepříjemné. Ale nikdy nesmíme z paměti vytěsnit hrdinský boj našich předků za to, abychom dnes my mohli žít dobře a šťastně. Jsem si jistý, že navržená koncepce Památníku Zámeček tomu napomůže,“ komentuje projekt primátor Martin Charvát.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting