Prezident a hejtman: dvakrát naposledy

21.6.

Prezident a hejtman: dvakrát naposledy

Prezident a hejtman: dvakrát naposledy

Předseda správní rady Radko Martínek a prezident Václav Klaus už od příštího roku budou jezdit na Smetanovu Litomyšl jako čestní hosté. Oba ve své funkci končí. Pardubický kraj, kam prezident zavítal ve svém volebním období třikrát, mu budou připomínat grafické listy darované hejtmanem Martínkem k narozeninám. Mezi gratulanty byt také hejtmanův náměstek Roman Línek. Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl je největším pravidelně konaným festivalem klasické hudby u nás a pro Pardubický kraj má nezastupitelný kulturně společenský význam. „Centrem festivalového dění je již tradičně litomyšlský zámek, zapsaný před třinácti lety na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V jeho renesančních prostorách se každoročně synergicky spojuje mistrovská vážná hudba s ladnou krásou architektury, což pochopitelně umocňuje fakt, že se zde jeden z největších hudebních velikánů Bedřich Smetana narodil. Letošní festivalový ročník bude navíc zajímavý tím, že hudba bude v atmosféře arkád a sgrafit vzdávat hold těm, kdo zámek v minulosti vystavěli, tedy Pernštejnům, neboť si letos připomínáme 425. výročí svatby představitelů dvou předních českých šlechtických rodin Polyxeny z Pernštejna a Viléma z Rožmberka,“ uvedl hejtman Radko Martínek. „Letos bude uveden rekordní počet pořadů, přičemž dramaturgie si zaslouží poděkování, neboť je orientována tak, aby oslovovala zejména mladé zájemce o vážnou hudbu. To je předpokladem k tomu, že se festival nebude muset v budoucnosti o svoje publikum obávat. Všem, kteří letos do Litomyšle přijedou a dostane se na ně některá z téměř třiceti tisíc festivalových vstupenek, přeji co nejvíce uměleckých zážitků a příjemný pobyt ve Smetanově rodišti i Pardubickém kraji,“ přidává pozvánku do Litomyšle hejtman.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.9.

Zdarma na zámek a po stopách morové epidemie

To vše můžete zažít již o tomto víkendu 10. až 12. září v Moravské Třebové v rámci Dnů evropského kulturního dědictví.

Společnost celý článek
16.5.

Z autobusu přímo na vlak? Heřmanův Městec plánuje zjednodušení veřejné dopravy

„V současné době máme zpracovanou studii, vizualizaci řešení a již brzy budeme mít dokončenou projektovou dokumentaci. Pokud vše půjde podle předpokladů, tak by již koncem letošního roku mohly začít demoliční práce a v roce 2018 samotné stavební práce na výstavbě terminálu. Samozřejmě bude nyní důležité připravit jízdní řády tak, aby bylo možné potenciál tohoto řešení maximálně využít. Pro Heřmanův Městec je výsledek dnešního jednání jednoznačně dobrou zprávou,“ uvedl starosta Heřmanova Městce Josef Kozel. Ten také naznačil, že by město mělo v budoucnu zájem o výpravčí budovu, která je již v dnešní době minimálně využitá.

Společnost celý článek
25.11.

Zastupitelé schválili pravidla pro privatizaci bytů

Při výběru domů určených k prodeji rozhodoval zájem nájemníků o koupi.

Společnost celý článek
8.12.

Hasičský Mikuláš, Anděl a čert nadělovali

Pardubičtí profesionální hasiči na oslavy věnované tomuto světci nezapomněli a hned zkraje je pojali velmi bujaře.

Společnost celý článek
20.4.

Uzavírka silničního tunelu Hřebeč

Ve dnech od 25. dubna (od 7 hodin) do 27. dubna (do 18 hodin) bude na silnici I/35 v obou směrech zcela uzavřen tunel Hřebeč.

Společnost celý článek
13.6.

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice otevřela v Litomyšli nové výstavy – obdivovat práce restaurátorů je možné i v létě

Kromě těchto dvou výstav mohou zájemci o restaurátorské umění zavítat také do prostor křížové chodby Piaristické koleje v Litomyšli, kde je umístěna TRVALÁ VÝSTAVA PRACÍ STUDENTŮ FAKULTY RESTAUROVÁNÍ. Na ní fakulta prezentuje všechny své restaurátorské ateliéry i katedry a vedle práce studentů mohou návštěvníci zhlédnout i rekonstrukci slunečních hodin v rajském dvoře kláštera.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting