Příhrádek čeká rozsáhlá rekonstrukce

18.11.

Příhrádek čeká rozsáhlá rekonstrukce

Tento týden se na pardubický Příhrádek nastěhují stavební firmy. Musí připravit budovy historického areálu na rozsáhlou rekonstrukci. Obyvatelům i návštěvníkům tohoto kouta Pardubic přinese rekonstrukce přípojek inženýrských sítí, která musí celkové obnově Příhrádku předcházet, určitá omezení. „Prosíme všechny o trpělivost a shovívavost, ale vyhnout se tomu nelze. Výsledkem bude navrácení původního vzhledu objektů,“ řekla ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Pardubicích Iva Lánská. Rekonstrukce Příhrádku potrvá ještě zhruba tři roky a vyžádá si náklady kolem 65 milionů korun. Areál je ve vlastnictví státu, spravuje jej Národní památkový ústav, který bude investorem celé akce. „Příhrádek je částí historické skládačky zámek, historické centrum města a Tyršovy sady. Jeho rekonstrukce a následné oživení tedy výrazně zvýší prestiž městské památkové rezervace. Rehabilitace areálu totiž přinese nejen zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance Národního památkového ústavu a přemístění některých jeho pracovišť z pronajatých prostor na zámku, ale i zřízení komerčních prostor v parterech objektů. Ty bude moci využít široká škála podnikatelských subjektů i veřejnost. Součástí projektu je i vybudování stylové kavárny se zhruba 40 místy,“ uvedla Iva Lánská. „V současné době již probíhají, zároveň s archeologickým výzkumem, ve vnější severozápadní části Přihrádku práce na statickém zajištění budov a souběžně jsou pokládány nové inženýrské sítě ve vnitřním dvoře areálu. V plné kráse by měl Příhrádek zase být do konce roku 2011,“ dodala ředitelka. Příhrádek byl důležitou součástí historických Pardubic. Stávala zde stavení důležitá pro chod zámku. Byly zde například sklady, sýpka, kanceláře panských úředníků, byty, ale také vězení. Z domů, které byly kolem roku 1800 a v první třetině 19. století upraveny v klasicistním slohu, se zachovala původní pozdně gotická a renesanční jádra, ale také výzdoba průčelí s malovanými výklenky či kamenná ostění. V posledních desetiletích tato, kdysi rušná část Pardubic, pustla a chátrala, stejně jako sousední zámek, jehož rekonstrukce skončila v letošním roce. Nynější obnova by Příhrádku měla vrátit nejen bývalý lesk, ale „vdechnout“ do něj také nový život.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.8.

I medializace a obecný odsudek jsou trestem

Právě kvůli ukládaným nízkým trestům lze slyšet volání po jejich zvýšení.

Společnost celý článek
23.3.

Křížení pylových a potravinových alergií není ničím neobvyklým, upozorňují specialisté z NATURHOUSE

Téměř polovinu dnešní populace nějaký typ alergie trápí, u dvou třetin pylových alergiků se pak jedná o takzvanou zkříženou alergii. Zkřížené alergie jsou způsobené tím, že protilátky vytvořené na určitý alergen začnou reagovat na další podobný typ alergenu. Zjednodušeně řečeno alergikům na traviny neudělají dobře rajčata či obiloviny a olše se pro změnu kříží s broskvemi.

Společnost celý článek
14.8.

Pardubické mateřinky se o děti starají také o prázdninách

Rodiče v době letních prázdnin často řeší, jak zabavit své ratolesti. Děti školou povinné většinou míří na některý z letních táborů, u předškoláků jsou však možnosti rodičů omezenější. Pardubické mateřské školy jsou proto v provozu i v tomto období, tak aby v každém školském obvodu byla každý týden otevřena alespoň jedna školka.

Společnost celý článek
30.11.

Globus o adventu opět na hodinku ztichne

Nákup bez hudby, takovou nabídku dal svým zákazníkům i zaměstnancům Globus poprvé v loňském roce, a protože se setkala s pozitivním ohlasem, letos na ni naváže.

Společnost celý článek
4.4.

Jakému užitečnému projektu ve svém regionu dáte hlas?

Školky, školy, charitativní organizace, ústavy i nadace přihlásily do letošního 3. ročníku charitativního projektu celkem 239 svých projektů. Z nich bylo za podpory odborného garanta, Fóra dárců, a ředitelů hypermarketů vybráno 45 nejzajímavějších k hlasování veřejnosti o výši finanční podpory.

Společnost celý článek
3.11.

Absolutním vítězem MLSU je uzená kýta Pavla Hubeného

Mezi mlýnskými a pekárenskými potravinami nejvíce lidem zachutnal Rosický koláč.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting