Přijdte objevovat a poznávat svět na Noci mladých výzkumníků

25.4.

Přijdte objevovat a poznávat svět na Noci mladých výzkumníků

V úterý 26. dubna od 16 hodin až do půlnoci čeká na návštěvníky pardubického zámku noc plná zajímavostí, kouzel a hrátek. NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ pořádá pro veřejnost a zejména pro děti a mládež Univerzita Pardubice ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích a dalšími partnery. Po celé odpoledne a večer budou moci zájemci nahlédnout pod pokličku práce vědců, seznámit se s nejrůznějšími záhadami, pohrát si s vědou i technikou a ptát se vědců na podstatu světa a jevů, které nás každý den obklopují.

„Již počtvrté obsadíme s  vědci a studenty našich sedmi fakult pardubický zámek,“ říká k programu úterní Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku její hlavní univerzitní organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová. „Pro děti a veřejnost máme připraveny efektní pokusy, experimenty, zajímavé i překvapivé informace a nejrůznější vědecké hrátky. Svět vědy budou moci okusit na dvaceti různých zážitkových stanovištích.“

Návštěvníci pardubického zámku se v prodlouženém večerním čase mohou těšit na improvizované laboratoře chemiků a mikrobiologů a nejrůznější ukázky jevů ze světa kolem nás. Zjistí, co dokáže 3D tiskárna, a odhalí tajemství hologramů. Vyzkoušejí si triky s magnety, práci termokamer a dalších technických zařízení nebo si zahrají s kinectem a se zvuky.

„Bohatého programu se zúčastní i naši restaurátoři z Litomyšle. Návštěvníkům přiblíží speciální metody restaurování památek, ukáží středověkou kaligrafii a zvědavce naučí, jak vytvořit gotické iniciály a jak psát obyčejným brkem,“ poodkrývá za pořadatele Iva Svobodová zážitkové demonstrace Fakulty restaurování, které se objeví v úterý při Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku.

Na modelu archeologického naleziště se stanou návštěvníci na chvíli i archeology nebo si ověří, zda rozeznají falešnou bankovku od pravé. Při zábavném ekonomickém kvízu odhalí své vlastní schopnosti vyznat se ve světě peněz. Zdravotníci zájemce seznámí například se zajímavostmi z oblasti porodní asistence, ale i s na první pohled jednoduchými zásadami správné hygieny rukou. A nebudou chybět ani akceschopní a pohybliví roboti. A když bude zima, ohřát se bude možné při kování a broušení v metalografické dílně, která prozáří zámecké nádvoří.

„Děti bude určitě lákat světelné graffiti, kterým pokreslíme stěny zámku a přitom je nezničíme,“ doplňuje výčet atraktivního a bohatého programu Iva Svobodová. „Velmi zajímavým bude také diskusní panel věnovaný finanční gramotnosti, který je plánován od 17 a od 19 hodin. Večer pak také zpestří experimentální divadlo studentů Fakulty filozofické.“

Součástí bohatého podvečerního a večerního programu budou i zahajovací fanfáry v podání studentů pardubické konzervatoře nebo taneční vystoupení pardubického Denního stacionáře Slunečnice, výtvarná dílna Základní umělecké školy Havlíčkova pro děti všeho věku a další překvapení.

Do populárně-naučného programu se letos opět se svými demonstracemi připojily také tři pardubické střední školy – Střední průmyslová škola chemická, Střední průmyslová škola elektrotechnická a VOŠ a Střední zdravotnická škola. Během celého odpoledne i večera otevřou své expozice také Východočeské muzeum Pardubice a Východočeská galerie v Pardubicích. Například v 17.30 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Velká válka.

Svůj stánek s dalekohledy bude mít přímo ve věži zámku i Hvězdárna barona A. Krause, která zájemcům zprostředkuje detailní pohled na oblohu a okolní budovy.

Při NOCI MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ na pardubickém zámku se mohou návštěvníci těšit na řadu dalších poznávacích a populárně-naučných aktivit, a to vše zdarma!

Detailní program naleznete - ZDE.

Noc mladých výzkumníků – úterý 26. dubna 16–24 hodin – Zámek v Pardubicích.

Všichni zájemci všech věkových kategorií, kdo si rádi hrají a poznávají svět, jsou zváni a vítáni.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.8.

Letošní Vesnicí roku Pardubického kraje je Vysočina

Cílem soutěže Vesnice roku v je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

Společnost celý článek
6.4.

Italské děti pobyly v českotřebovských rodinách

Po příjezdu do České Třebové byly italské děti v neděli vpodvečer oficiálně přivítány na zdejší radnici.

Společnost celý článek
20.10.

Symbolem Lázní Velichovky bude mince.

Vítězný nápad vzešel z 2 měsíce trvající soutěže pro širokou veřejnost. "Zdá se, že na stoletou tradici Lázní Velichovky veřejnost nezapomněla. Překvapilo nás, kolik inspirujících námětů jsme dostali. Vítězný nápad “velichovskou minci” poslala Jana Zichová ze Smiřic.

Společnost celý článek
20.4.

Cyklopůjčovny ČD zahájily v kraji druhou sezonu

Příprava kola do těchto stanic na smluvený termín je bezplatná.

Společnost celý článek
7.7.

Už i Pardubáky pojistí Slavia přímo v jejich městě

Slavia pojišťovna dlouhodobě nabízí celou řadu výhodných a často i na trhu ojedinělých produktů.

Společnost celý článek
13.3.

Kdo se bojí Virginie Woolfove? s nominací na Thálii již naposledy

Psychologické drama Kdo se bojí Virginie Woolfové? si okamžitě po svém vzniku roku 1962 získalo popularitu a následně i ocenění Tony Award. Pro svou kontroverznost ale nebylo přijato do nominace na Pulitzerovu cenu, což pobouřilo dva porotce, kteří na protest proti tomuto rozhodnutí rezignovali na své funkce.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting