Případ s téměř devadesátimilionovou škodou

4.1.

Případ s téměř devadesátimilionovou škodou

Na začátku loňského roku jsme vás informovali o případu s krycím názvem Investor k němuž jsme vydávali tyto informace: 
Policistům pardubického ředitelství se v nedávné době podařilo odhalit rozsáhlý podvod.
Případem se zabývali převážně policisté z  chrudimské „hospodářské kriminálky“ pod krycím názvem INVESTOR. Právě oni vyhledali a zadokumentovali podezřelé působení 49letého samozvaného obchodníka s cennými papíry z Chrudimska, který podle dosavadních zjištění bez příslušného povolení České národní banky neoprávněně shromažďoval peněžní prostředky fyzických osob za účelem dalšího investování. Podezřelý se takového jednání měl dopouštět nejméně od října 2010 na Chrudimsku ale i v jiných místech republiky a na Slovensku. I tam měl převzít od poškozených různé finanční částky s tvrzením, že je výhodně zhodnotí s výnosem až 25% ročně, a to formou jejich investování do cenných papírů, nebo uměleckých děl. Poškozeným se zavázal svěřené finanční prostředky včetně přislíbeného zhodnocení vrátit ve sjednané době splatnosti. Do určitého období tak i činil. Nejméně od poloviny roku 2014 si však měl být vědom, že prostředky není schopen slíbeným způsobem zhodnotit. Přesto měl i poté přesvědčovat jak stávající věřitele, tak „nové“ poškozené, aby mu svěřovali další peníze. Tyto jim nevrátil a z části je užil pro svou potřebu. Podezřelý oslovoval především osoby z okruhu svých známých, před kterými vystupoval jako dlouholetý úspěšný podnikatel v oblasti investic a povzbuzoval je k předání co nejvyšších částek.  Od nejméně 13 dosud zjištěných poškozených vybral 24,9 milionů Kč.
Prověřování vyvrcholilo jeho zadržením a následným obviněním ze zvlášť závažného zločinu podvodu podle ustanovení § 209 odst. 1, odst. 5 písm. a) trestního zákoníku a zločinu neoprávněného podnikání dle ustanovení § 251 odst. 1, odst. 3 písm. a) trestního zákoníku. Kriminalisté provedli čtyři domovní prohlídky na Chrudimsku i Náchodsku. Šlo o domy patřící obviněnému a jeho přítelkyni, kde jsme zajistili převážně elektronická data i některá umělecká díla (obrazy a grafiky od různých autorů). Obviněný je na návrh státního zástupce stíhán vazebně z obavy, že by mohl uprchnout, nebo se skrývat.
Nyní je v úpadku. Kriminalisté znají téměř pět desítek věřitelů s pohledávkami ve výši cca 120 milionů korun. Zároveň nelze vyloučit, že v průběhu vyšetřování dojde k rozšíření obvinění o další podvedené osoby a tak k navýšení škody způsobené popisovaným jednáním.
V případě prokázání viny může být obviněný muž odsouzen k pěti až desetiletému vězení.
Nyní můžeme doplnit, že před několika dny došlo po usilovném vyšetřování policistů k podání obžaloby u Krajského soudu v Hradci Králové. V průběhu roku kriminalisté zadokumentovali řadu informací a důkazů, mimo jiné bylo vyhotoveno i  několik znaleckých posudků, včetně posouzení způsobu a výsledků obchodování obviněného na Burze cenných papírů Praha, což v důsledků vedlo k rozšíření počtu poškozených. Celkem tak měl svým počínáním podvést 72 osob. Právní kvalifikace se i přes několikanásobné navýšení škody z původních 24,9 milionů korun na částku 89,2 miliónů nezměnila. Obviněný měl tímto způsobem „podnikat“ od počátku roku 2010 do podzimu roku 2016. Spis putující k soudu čítá 2500 listů a je svázán do 8 svazků (pro přesnou informaci je na místě uvést, že neméně rozsáhlá je samostatná část příloh, kterou tvoří znalecké posudky). Obviněný je nadále ve vazební věznici a je ohrožen trestní sazbou v rozpětí od 5 do 10 let odnětí svobody.
Zdroj: mvcr.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.11.

Památeční strom pro Jakuba Jakoubka

Ve čtvrtek 20. listopadu byl v krásném prostředí českotřebovského parku Javorka vysazen strom.

Společnost celý článek
14.6.

Nejlepší web má stavební škola ve Vysokém Mýtě

Ta se v tomto ročníku zaměřovala především na využití školních informačních systémů. Na stránkách stavební školy jich najdete celou řadu, především online rozvrhy i suplování, klasifikaci, docházku či velmi kladně hodnocený e-learning systém, což je skvělý pomocník učitelů i žáků. Kromě výborné grafiky a bohatého obsahu škola zabodovala i s možností StreetView prohlídky.

Společnost celý článek
19.4.

- Úklid - na Svitavsku zdárně pokračuje

Svitavský soud ale návrh na vzetí do vazby neakceptoval a podezřelá byla propuštěna na svobodu.

Společnost celý článek
21.6.

Pardubické vodní oázy klidu a pohody ožívají

Ve středomoří, kde byl kdysi velký problém se zásobováním vodou, byla fontána luxus, ale také technickým zázrakem.

Společnost celý článek
17.8.

Kraj hledá strategického partnera

Rada Pardubického kraje udělala další krok na cestě za získáním strategického partnera pro Krajskou nemocnici v Pardubicích.

Společnost celý článek
24.5.

Bejbina a Beta se představí v Pardubicích

Od loňského května opět létá jeden exemplář postavený známým restaurátorem Janem Klabanem a jeho několika přáteli. Letoun se právem stal ozdobou letecké sbírky Vojenského historického ústavu Praha, který je jeho majitelem,“ stručně seznamuje s krásnými letadly Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting