Případ s téměř devadesátimilionovou škodou

4.1.

Případ s téměř devadesátimilionovou škodou

Na začátku loňského roku jsme vás informovali o případu s krycím názvem Investor k němuž jsme vydávali tyto informace: 
Policistům pardubického ředitelství se v nedávné době podařilo odhalit rozsáhlý podvod.
Případem se zabývali převážně policisté z  chrudimské „hospodářské kriminálky“ pod krycím názvem INVESTOR. Právě oni vyhledali a zadokumentovali podezřelé působení 49letého samozvaného obchodníka s cennými papíry z Chrudimska, který podle dosavadních zjištění bez příslušného povolení České národní banky neoprávněně shromažďoval peněžní prostředky fyzických osob za účelem dalšího investování. Podezřelý se takového jednání měl dopouštět nejméně od října 2010 na Chrudimsku ale i v jiných místech republiky a na Slovensku. I tam měl převzít od poškozených různé finanční částky s tvrzením, že je výhodně zhodnotí s výnosem až 25% ročně, a to formou jejich investování do cenných papírů, nebo uměleckých děl. Poškozeným se zavázal svěřené finanční prostředky včetně přislíbeného zhodnocení vrátit ve sjednané době splatnosti. Do určitého období tak i činil. Nejméně od poloviny roku 2014 si však měl být vědom, že prostředky není schopen slíbeným způsobem zhodnotit. Přesto měl i poté přesvědčovat jak stávající věřitele, tak „nové“ poškozené, aby mu svěřovali další peníze. Tyto jim nevrátil a z části je užil pro svou potřebu. Podezřelý oslovoval především osoby z okruhu svých známých, před kterými vystupoval jako dlouholetý úspěšný podnikatel v oblasti investic a povzbuzoval je k předání co nejvyšších částek.  Od nejméně 13 dosud zjištěných poškozených vybral 24,9 milionů Kč.
Prověřování vyvrcholilo jeho zadržením a následným obviněním ze zvlášť závažného zločinu podvodu podle ustanovení § 209 odst. 1, odst. 5 písm. a) trestního zákoníku a zločinu neoprávněného podnikání dle ustanovení § 251 odst. 1, odst. 3 písm. a) trestního zákoníku. Kriminalisté provedli čtyři domovní prohlídky na Chrudimsku i Náchodsku. Šlo o domy patřící obviněnému a jeho přítelkyni, kde jsme zajistili převážně elektronická data i některá umělecká díla (obrazy a grafiky od různých autorů). Obviněný je na návrh státního zástupce stíhán vazebně z obavy, že by mohl uprchnout, nebo se skrývat.
Nyní je v úpadku. Kriminalisté znají téměř pět desítek věřitelů s pohledávkami ve výši cca 120 milionů korun. Zároveň nelze vyloučit, že v průběhu vyšetřování dojde k rozšíření obvinění o další podvedené osoby a tak k navýšení škody způsobené popisovaným jednáním.
V případě prokázání viny může být obviněný muž odsouzen k pěti až desetiletému vězení.
Nyní můžeme doplnit, že před několika dny došlo po usilovném vyšetřování policistů k podání obžaloby u Krajského soudu v Hradci Králové. V průběhu roku kriminalisté zadokumentovali řadu informací a důkazů, mimo jiné bylo vyhotoveno i  několik znaleckých posudků, včetně posouzení způsobu a výsledků obchodování obviněného na Burze cenných papírů Praha, což v důsledků vedlo k rozšíření počtu poškozených. Celkem tak měl svým počínáním podvést 72 osob. Právní kvalifikace se i přes několikanásobné navýšení škody z původních 24,9 milionů korun na částku 89,2 miliónů nezměnila. Obviněný měl tímto způsobem „podnikat“ od počátku roku 2010 do podzimu roku 2016. Spis putující k soudu čítá 2500 listů a je svázán do 8 svazků (pro přesnou informaci je na místě uvést, že neméně rozsáhlá je samostatná část příloh, kterou tvoří znalecké posudky). Obviněný je nadále ve vazební věznici a je ohrožen trestní sazbou v rozpětí od 5 do 10 let odnětí svobody.
Zdroj: mvcr.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.1.

Na Nový rok se hasiči rozhodně nenudili

Škoda na obou nádobách byla předběžně vyčíslena na 20 tisíc korun.

Společnost celý článek
1.2.

Kraj zná dodavatele stavby výjezdové základny v Holicích

Rada Pardubického kraje schválila na svém posledním zasedání dodavatele stavby nové výjezdové základny pro zdravotnickou záchrannou službu Pardubického kraje v Holicích. Oproti původním odhadům se podařilo ušetřit.

Společnost celý článek
7.12.

Primátor se rozloučil se starostou Jiřím Srbkem

Jiří Srbek byl poprvé zvolen starostu městského obvodu II Polabiny v roce 1998. Sídliště, v němž žil dlouhá léta, pak řídil čtyři volební období.

Společnost celý článek
22.7.

Hasiči odstraňují naplaveniny u mostků a popadané stromy

V Heřmanově Městci pak hasiči pomocí háků odstraňovali z potoka

Společnost celý článek
15.2.

Korálkový rekord pro dobrou věc!

Organizátorem projektu KORÁLKIÁDA je www.potvor.cz – portál pro kreativní lidi.

Společnost celý článek
2.2.

Město dbá na zrakovou prevenci u dětí

Tyflopedi pracují denně, vyjma pátku, až s osmi dětmi. Cvičební kurz trvá 12 týdnů a dle doporučení očního lékaře navštěvují děti program následné péče 1 až 2krát týdně. „Každé dítě absolvuje během hodiny 15minutové individuální cvičení na přístrojích u ortoptické sestry, ve zbylých 45 minutách se dítěti v malé skupince maximálně 3 dětí věnuje speciální pedagog, který provádí reedukaci zraku.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting