Připomeňte si hrdinství Sira Nicholase Wintona v AFI Paláci a podpořte jeho nominaci na Nobelovu cenu míru

6.5.

Připomeňte si hrdinství Sira Nicholase Wintona v AFI Paláci a podpořte jeho nominaci na Nobelovu cenu míru

Tuto středu 7. května 2014, v předvečer výročí konce 2. světové války, proběhne v AFI Paláci podpisová akce na podporu nominace Sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru 2014. Sir Nicholas Winton v roce 1939 zachránil z nacisty okupovaného Československa 669 židovských dětí před transportem do koncentračních táborů. Návštěvníci AFI Paláce budou mít možnost setkat se s jedním ze zachráněných dětí osobně. Během odpoledne vystoupí také chlapecký pěvecký sbor Bonifantes.

„Příběh Nicholase Wintona je natolik silný, že inspiroval, inspiruje a bude inspirovat i nadále. Na motivy jeho příběhu vznikl v roce 1999 i film Všichni moji blízcí, který natočil slovenský režisér Matej Mináč. Svůj příběh bude v AFI Paláci vyprávět také jedna ze zachráněných dětí, paní Zuzana Marešová,“ říká Jana Michalcová, marketingová manažerka AFI Paláce.

V rámci programu vystoupí také pardubický pěvecký chlapecký sbor Bonifantes. Sbor založil sbormistr a umělecký vedoucí Jan Míšek v roce 1999. Bonifantes se velmi rychle zařadili mezi špičková sborová tělesa evropského formátu. V roce 2010 vznikla Základní umělecká škola Bonifantes, která si klade za cíl připravit žáky pro úspěšnou činnost v koncertních skupinách sboru. Mezi úspěchy sboru patří různé koncertní turné a účast ve filmech a operách. Sbor se představuje na mezinárodních soutěžích a festivalů včetně Smetanovy Litomyšle. 

...................................................................................................................................................................................................................Příběh Nicholase Wintona:
Nicholas Winton se narodil 19. 5. 1909 v Londýně do židovské rodiny. Pracoval jako realitní makléř, hodně cestoval a nakonec se usadil ve své rodné Anglii. V roce 1938 se díky svému příteli seznámil se situací v Československu a okamžitě začal pomáhat. V Praze si zřídil kancelář, aktivně kontaktoval zahraniční ambasády s cílem zajistit azyl co nejvíce lidem. Podařilo se mu domluvit se s britskými ambasadory, ačkoliv možnosti byly velmi omezené. Hranice směly překročit pouze děti a za každé muselo být zaplaceno 50 liber. Jeho kancelář se brzy začala plnit rodiči, kteří chtěli své děti za každou cenu zachránit. Vznikly archy plné fotek a informací o dětech a britské rodiny si mohly  vybrat dítě, které chtějí adoptovat. Vše ale muselo probíhat rychle. Winton zajistil všem dětem víza, která někdy musel i padělat, a vypravil vlaky. Osm vlaků úspěšně projelo přes Německo a Francii do Velké Británie, kde se děti dostaly do nových, bezpečných domovů. Poslední, devátý vlak, s 250 dětmi do Británie nedojel, protože 1. 9. 1939 vypukla druhá světová válka. I přesto, že se poslední vlak nepodařilo vypravit, zachránil Nicholas Winton svými činy 669 československých dětí.  Po válce se vrátil do Británie a celá léta o vypravených vlacích nikomu neřekl. Až jeho žena Greta našla náhodou na půdě spisy s fotografiemi dětí a díky ní se o hrdinství Nicholase Wintona dozvěděl celý svět. V roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil na soukromé návštěvě Prahy Řád T. G. Masaryka a ve své rodné zemi byl Winton královnou povýšen do šlechtického stavu s právem užívat titul Sir. Sir Nicholas Winton je dodnes přesvědčen, že to, co vykonal, byla samozřejmost.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.9.

Ojedinělý počin: komiksy na naučné stezce

Vodní nádrž u hájovny v Boršově stála 2,5 milionu korun, které jsme získali z operačního programu životního prostředí.

Společnost celý článek
22.1.

Správa a údržba silnic Pardubického kraje má novou tvář

Po šesti letech používání loga přistupuje Správa a údržba silnic k zásadní modernizaci vizuálního stylu komunikace.

Společnost celý článek
19.5.

Aviatická pouť - poštovní známka a dopisnice

Přepážka na letišti bude otevřena v sobotu od 9.00 do 18.00 a v neděli od 9.00 do 17.00 hodin.

Společnost celý článek
17.12.

Pardubické nádraží oživí nové fotografie

České dráhy včera odpoledne slavnostně představily nové fotografie, které oživí interiér pardubického nádraží.

Společnost celý článek
8.3.

Správní soud demolici vily neodložil

Lhůta, během níž má být stavba odstraněna, bude zhruba půlroční.

Společnost celý článek
22.2.

Město pronajme již stý startovací byt

Projekt startovacího bydlení pro mladé vstupuje v Pardubicích do svého čtvrtého roku. Na jaře získá svůj nový domov již stý nájemník, kterému městský byt pomůže k osamostatnění. Město letos opět nabídne mladým rodinám i jednotlivcům čtyřletý pronájem 25 malometrážních bytů za zvýhodněné nájemné.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting