Připomeňte si hrdinství Sira Nicholase Wintona v AFI Paláci a podpořte jeho nominaci na Nobelovu cenu míru

6.5.

Připomeňte si hrdinství Sira Nicholase Wintona v AFI Paláci a podpořte jeho nominaci na Nobelovu cenu míru

Tuto středu 7. května 2014, v předvečer výročí konce 2. světové války, proběhne v AFI Paláci podpisová akce na podporu nominace Sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru 2014. Sir Nicholas Winton v roce 1939 zachránil z nacisty okupovaného Československa 669 židovských dětí před transportem do koncentračních táborů. Návštěvníci AFI Paláce budou mít možnost setkat se s jedním ze zachráněných dětí osobně. Během odpoledne vystoupí také chlapecký pěvecký sbor Bonifantes.

„Příběh Nicholase Wintona je natolik silný, že inspiroval, inspiruje a bude inspirovat i nadále. Na motivy jeho příběhu vznikl v roce 1999 i film Všichni moji blízcí, který natočil slovenský režisér Matej Mináč. Svůj příběh bude v AFI Paláci vyprávět také jedna ze zachráněných dětí, paní Zuzana Marešová,“ říká Jana Michalcová, marketingová manažerka AFI Paláce.

V rámci programu vystoupí také pardubický pěvecký chlapecký sbor Bonifantes. Sbor založil sbormistr a umělecký vedoucí Jan Míšek v roce 1999. Bonifantes se velmi rychle zařadili mezi špičková sborová tělesa evropského formátu. V roce 2010 vznikla Základní umělecká škola Bonifantes, která si klade za cíl připravit žáky pro úspěšnou činnost v koncertních skupinách sboru. Mezi úspěchy sboru patří různé koncertní turné a účast ve filmech a operách. Sbor se představuje na mezinárodních soutěžích a festivalů včetně Smetanovy Litomyšle. 

...................................................................................................................................................................................................................Příběh Nicholase Wintona:
Nicholas Winton se narodil 19. 5. 1909 v Londýně do židovské rodiny. Pracoval jako realitní makléř, hodně cestoval a nakonec se usadil ve své rodné Anglii. V roce 1938 se díky svému příteli seznámil se situací v Československu a okamžitě začal pomáhat. V Praze si zřídil kancelář, aktivně kontaktoval zahraniční ambasády s cílem zajistit azyl co nejvíce lidem. Podařilo se mu domluvit se s britskými ambasadory, ačkoliv možnosti byly velmi omezené. Hranice směly překročit pouze děti a za každé muselo být zaplaceno 50 liber. Jeho kancelář se brzy začala plnit rodiči, kteří chtěli své děti za každou cenu zachránit. Vznikly archy plné fotek a informací o dětech a britské rodiny si mohly  vybrat dítě, které chtějí adoptovat. Vše ale muselo probíhat rychle. Winton zajistil všem dětem víza, která někdy musel i padělat, a vypravil vlaky. Osm vlaků úspěšně projelo přes Německo a Francii do Velké Británie, kde se děti dostaly do nových, bezpečných domovů. Poslední, devátý vlak, s 250 dětmi do Británie nedojel, protože 1. 9. 1939 vypukla druhá světová válka. I přesto, že se poslední vlak nepodařilo vypravit, zachránil Nicholas Winton svými činy 669 československých dětí.  Po válce se vrátil do Británie a celá léta o vypravených vlacích nikomu neřekl. Až jeho žena Greta našla náhodou na půdě spisy s fotografiemi dětí a díky ní se o hrdinství Nicholase Wintona dozvěděl celý svět. V roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil na soukromé návštěvě Prahy Řád T. G. Masaryka a ve své rodné zemi byl Winton královnou povýšen do šlechtického stavu s právem užívat titul Sir. Sir Nicholas Winton je dodnes přesvědčen, že to, co vykonal, byla samozřejmost.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.1.

Děti budou mít za dobré vysvědčení vstup zdarma do aquacentra v Městských lázních

Správa nemovitostí Hradec Králové, provozovatel krytého plaveckého areálu na Eliščině nábřeží, letos znovu odmění školáky za dobré vysvědčení. Je třeba, aby na pololetním vysvědčení nebyla horší známka než trojka. Akce je učena dětem do deseti let a bude probíhat od pátku 31. ledna až do neděle 2. února 2020.

Společnost celý článek
18.6.

Zastupitelé odmítli snížení cen bytů …

Noví vlastníci, pokud se rozhodnou do bytů investovat, budou moci získat od města dotaci ve výši deseti procent kupní ceny bytu.

Společnost celý článek
20.1.

Město Pardubice nabízí pomoc stavebníkům v Mikulovicích

Při zahájení stavebních prací se totiž ukázalo, že se v daném území vyskytují významné archeologické nálezy.

Společnost celý článek
30.5.

Cyklostezka z Hradce do Kuksu má svůj základní kámen

Stavba vyjde na 60 milionů korun, většinu nákladů uhradí finanční zdroje Evropské unie.

Společnost celý článek
20.6.

Analýza sociálních služeb v Pardubickém kraji

Ministerstvo práce a sociálních věcí provedlo v Pardubickém kraji rozsáhlou analýzu.

Společnost celý článek
22.3.

„Tranzitní program“

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s. realizuje zcela nový projekt s názvem „Tranzitní program“.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting