Přípravy na referendum o obvodech mohou začít

4.3.

Přípravy na referendum o obvodech mohou začít

 Pardubice mají po konzultacích na ministerstvu vnitra jasno v tom, jak má vypadat referendum na téma uspořádání města do městských obvodů. Musí být vypsáno jednotně pro celé území města.


Nyní se politici musí dohodnout na otázce, kterou v referendu položí a zejména poskytnout občanům maximum informací potřebných pro jejich rozhodování.

„Experti z ministerstva vnitra se shodují v tom, že vypsat lze pouze jedno referendum pro celé území města. Když to zjednoduším, nelze se tedy ptát lidí v jednotlivých městských obvodech na to, zda si přejí zachování obvodu, v němž žijí.  Otázka musí být stejná pro celé Pardubice. Nyní musíme v rámci celého politického spektra zahájit debatu o formulaci této otázky, nejdůležitější ale bude poskytnout lidem veškeré informace pro to, aby se mohli zodpovědně rozhodnout,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Otázka položená v referendu musí být srozumitelná, odpověď na ni může být pouze ano, nebo ne. Výsledek referenda by měl dát politikům jasnou odpověď na to, zda lidé chtějí zachovat současný model členění Pardubic do osmi městských obvodů, nebo se přiklánějí k jednodušší a úspornější veřejné správě, kterou v ČR preferuje většina měst srovnatelné velikosti. „Připravíme besedy a další setkání s veřejností a poskytneme jim veškeré informace o tom, jaké jsou náklady na veřejnou správu u nás a to jak na obvodech, tak na magistrátu. Mohou je pak porovnat s náklady v jiných městech, třeba v Hradci Králové,“ řekla primátorka.

O uspořádání města se v Pardubicích diskutuje již několik let. Dá se říci, že co politický subjekt, to jiný návrh. Proto lednové zastupitelstvo schválilo záměr vypsat na toto téma referendum a zeptat se na názor občanů. Výsledek místního referenda, pokud v něm bude hlasovat alespoň 35 procent oprávněných voličů, bude pro zastupitele závazný.

„Uvidíme, jak rychle se nám podaří dojít ke shodě ohledně otázky. Každopádně počítáme s tím, že kvůli vyhlášení referenda svoláme mimořádné zastupitelstvo. Referendum by se pak mělo uskutečnit dřív, než se obyvatelé rozjedou na dovolené, tedy ještě před začátkem prázdnin,“ konstatovala primátorka.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.11.

Pardubická univerzita slaví i vzpomíná

Při příležitosti státního svátku připravila Univerzita Pardubice na čtvrtek 12. a pátek 13. listopadu již tradičně řadu akcí

Společnost celý článek
21.11.

Svatební obřady v Pardubicích místy zpoplatní

Oddávání v pátek a v sobotu v obřadní síni radnice zůstává i nadále bez poplatku.

Společnost celý článek
20.10.

V Pardubicích o environmentální výchově

Svým rozsahem je to každoročně největší akce s tématikou ekologické výchovy a jedna z největších v ČR.

Společnost celý článek
16.12.

Stavby roku pocházejí z ateliéru Přemysla Kokeše

Odborná porota byla sestavena z odborníků ve stavebnictví, architektů a představitelů Pardubického kraje.

Společnost celý článek
5.6.

Lidé chtějí ŽÍT DOMA. Projekt získal Cenu SDGs

Slavnostní vyhlášení se konalo 30. května na Ministerstvu zahraničních věcí v Černínském paláci za účasti představitelů vlády, byznysu i občanské společnosti.

Společnost celý článek
25.9.

Zastupitelstvo města Pardubic na svém čtvrtečním jednání neschválilo realizaci investiční akce „Revitalizace letního stadionu“. Pro přijetí návrhu bylo potřeba 20 hlasů, pro rekonstrukci stadionu přitom hlasovalo 18 zastupitelů, 4 se zdrželi, 1 byl proti

Podle projektu komplexní přístup k revitalizaci celého území zajistí, že v centru města bude moderní sportovní areál, který bude mít odpovídající zázemí, infrastrukturu a navíc vše bude sladěno s okolím. Dohromady se zájmy soukromých investorů, kteří do tohoto území chtějí vstoupit, má šanci v Pardubicích vzniknout území, které bude funkční a které se bude líbit.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting