Přípravy na referendum o obvodech mohou začít

4.3.

Přípravy na referendum o obvodech mohou začít

 Pardubice mají po konzultacích na ministerstvu vnitra jasno v tom, jak má vypadat referendum na téma uspořádání města do městských obvodů. Musí být vypsáno jednotně pro celé území města.


Nyní se politici musí dohodnout na otázce, kterou v referendu položí a zejména poskytnout občanům maximum informací potřebných pro jejich rozhodování.

„Experti z ministerstva vnitra se shodují v tom, že vypsat lze pouze jedno referendum pro celé území města. Když to zjednoduším, nelze se tedy ptát lidí v jednotlivých městských obvodech na to, zda si přejí zachování obvodu, v němž žijí.  Otázka musí být stejná pro celé Pardubice. Nyní musíme v rámci celého politického spektra zahájit debatu o formulaci této otázky, nejdůležitější ale bude poskytnout lidem veškeré informace pro to, aby se mohli zodpovědně rozhodnout,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Otázka položená v referendu musí být srozumitelná, odpověď na ni může být pouze ano, nebo ne. Výsledek referenda by měl dát politikům jasnou odpověď na to, zda lidé chtějí zachovat současný model členění Pardubic do osmi městských obvodů, nebo se přiklánějí k jednodušší a úspornější veřejné správě, kterou v ČR preferuje většina měst srovnatelné velikosti. „Připravíme besedy a další setkání s veřejností a poskytneme jim veškeré informace o tom, jaké jsou náklady na veřejnou správu u nás a to jak na obvodech, tak na magistrátu. Mohou je pak porovnat s náklady v jiných městech, třeba v Hradci Králové,“ řekla primátorka.

O uspořádání města se v Pardubicích diskutuje již několik let. Dá se říci, že co politický subjekt, to jiný návrh. Proto lednové zastupitelstvo schválilo záměr vypsat na toto téma referendum a zeptat se na názor občanů. Výsledek místního referenda, pokud v něm bude hlasovat alespoň 35 procent oprávněných voličů, bude pro zastupitele závazný.

„Uvidíme, jak rychle se nám podaří dojít ke shodě ohledně otázky. Každopádně počítáme s tím, že kvůli vyhlášení referenda svoláme mimořádné zastupitelstvo. Referendum by se pak mělo uskutečnit dřív, než se obyvatelé rozjedou na dovolené, tedy ještě před začátkem prázdnin,“ konstatovala primátorka.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.9.

Stovky milionů z ITI během letních prázdnin proměnily desítky škol v aglomeraci

Hradecko-pardubická aglomerace se rozhodla soustředit peníze z Evropské unie na kompletní rekonstrukce a nové vybavení technických a přírodovědných tříd a učeben. Na základních školách se modernizace dotkly odborných učeben fyziky, chemie, přírodopisu, matematiky, počítačů a dílen. Ve většině případů je součástí projektu také zajištění připojení k internetu pro celou školu. Projekty středních škol řeší jak rekonstrukci a vybavení stávajících prostor, tak přístavby pro nové učebny odborných předmětů.

Společnost celý článek
2.2.

Špičková medicína se dělá i v krajských nemocnicích

Laparoskopické operace jsou v současné při řešení některých diagnóz jednoznačným trendem v chirurgii.

Společnost celý článek
4.6.

Sté výročí narození režiséra Zdeňka Bittla

Zdeněk Bittl, divadelník tělem a duší, který se nesmazatelným písmem zapsal do historie pardubického divadla.

Společnost celý článek
12.9.

Setkání členů Rady Pardubického kraje se starosty.

Ve čtvrtek 13. září 2007 bude pardubický Ideon hostit každoroční setkání členů Rady Pardubického kraje se starosty měst a obcí.

Společnost celý článek
10.7.

Během týdne dalších devět nelegálních migrant

Tolik jich zjistili a následně zajistili naši cizinečtí policisté v mezinárodních vlacích projíždějících Pardubickým krajem.

Společnost celý článek
27.6.

Pardubický Grand změnil majitele

Obchodní a nákupní komplex prodala Pražská správa nemovitostí mezinárodní společnosti Immoeast AG.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting