Pro Pardubice je prioritou doprava. Hradubicko sáhá po miliardách.

26.2.

Pro Pardubice je prioritou doprava. Hradubicko sáhá po miliardách.

Pardubice, Hradec Králové a některá další sídla z jejich okolí budou v začínajícím plánovacím období čerpat dotace společně, prostřednictvím takzvaných integrovaných územních investic (ITI). V současné době mají seznam projektů, které by mohly být s pomocí evropských dotací naplněny.


Zásobník obsahuje akce v hodnotě zhruba 12 miliard korun. Prostřednictvím ITI bude čerpat prostředky pro svůj rozvoj v plánovacím období 2014 až 2020 sedm metropolitních oblastí.


"Zatím není jasné, kolik peněz bude pro rozvoj metropolitních oblastí z prostředků EU vyčleněno. Víme, že 12 miliard na naplnění všech našich projektů nezískáme, pokud by to byla polovina, považovala bych to za úspěch," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. "Při tvorbě zásobníku jsme počítali s rezervou. Sami jsme se přesvědčili o tom, jak je důležité ji mít pro případ, že některý z prioritních projektů nemůže být realizován," připomněla primátorka situaci, kdy Pardubice, po vyřazení rekonstrukce plaveckého areálu z Integrovaného plánu rozvoje města, narychlo připravovaly právě začínající rekonstrukci třídy Míru. "Nechtěli bychom, aby se podobná situace opakovala," dodala.
 „Na čerpání dotací se budou podílet i další města. Nabídli jsme městům v okolí Pardubic možnost zařadit do zásobníku vlastní projekty. Počítáme tak například se zapojením Chrudimi, Přelouče a dalších míst,“ řekla primátorka Fraňková. „Je to naprosto logické, rozvoj metropolitní oblasti se nemůže zaměřit na jediné místo, projekty ITI mají být logicky provázané,“ konstatovala.


 Pardubicku by dotace měly pomoci například v dopravě a to nejen při výstavbě a modernizaci silnic či cyklostezek, ale také při budování inteligentního dopravního systému, který by zlepšil průjezdnost městy a v Pardubicích například i při modernizaci vozového parku a odbavovacího systému dopravního podniku, či rozšíření trolejbusových tras.
V oblasti životního prostředí chtějí Pardubice využít dotace prioritně k řešení odpadového hospodářství a budování protipovodňových staveb. Oblast vědy a vzdělávání bude z  převážné většiny v režii Univerzity Pardubice a královéhradeckých vysokých škol. Evropské dotace chtějí využít k vlastnímu rozvoji směrovanému například do rozvoje medicínských bioaplikací, zřízení biotechnologického centra či klastru biomedicínských aplikací.


V „pardubické“ části zásobníku je v současné době na padesát projektů, které je připraveno realizovat nejen město, ale také jeho dceřiné společnosti či pardubické vzdělávací instituce, zejména Univerzita Pardubice. Jen projekty týkající se dopravy, která je pro město prioritní, mají hodnotu zhruba šest miliard korun.
Prostřednictvím ITI mají čerpat evropské dotace oblasti, které mají pro ČR klíčový význam z hlediska ekonomického růstu a mezinárodní konkurenceschopnosti. Kromě Hradecko-pardubické a Ústecko-chomutovské aglomerace jsou jimi Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Olomouc. Zatím není jasné, jaký objem z prostředků EU na rozvoj metropolitních oblastí v letech 2014 až 2020 připadne.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.3.

Vichřice a déšť trápily i Pardubický kraj

V celém kraji jako v jednom ze čtyř českých regionů vyhlásili stav nouze.

Společnost celý článek
6.5.

Kdo si hraje, nezlobí aneb Mámo, táto, pojďte si hrát

Všechny kočárky, které na trasu vyjedou, musejí být komerčně dostupné. Tedy zakoupené, nikoli vlastnoručně vyrobené.

Společnost celý článek
11.9.

Pardubičtí Piráti vpluli do horké fáze kampaně, chtějí zapojit občany do rozhodování

Zároveň chtějí bránit prodeji městských nemovitostí, rozšířit nabídku startovacích bytů a přivést do ulic města více zeleně a vodních prvků.

Společnost celý článek
6.2.

Policie vyzývá případné poškozené

Ve výše uvedené době a místě se na jednu kolej měly neplánovaně dostat dva osobní vlaky.

Společnost celý článek
6.11.

Kolik zaplatíte v pardubické MHD od 1.1.2008?

Rada města Pardubic schválila variantu úpravy cen jízdného pro prostředky městské hromadné dopravy

Společnost celý článek
8.12.

Policie pátrá po pachateli znásilnění

K činu došlo v blízkosti továrního komplexu firmy Petrof v královéhradeckých Malšovicích.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting