Pro Pardubice je prioritou doprava. Hradubicko sáhá po miliardách.

26.2.

Pro Pardubice je prioritou doprava. Hradubicko sáhá po miliardách.

Pardubice, Hradec Králové a některá další sídla z jejich okolí budou v začínajícím plánovacím období čerpat dotace společně, prostřednictvím takzvaných integrovaných územních investic (ITI). V současné době mají seznam projektů, které by mohly být s pomocí evropských dotací naplněny.


Zásobník obsahuje akce v hodnotě zhruba 12 miliard korun. Prostřednictvím ITI bude čerpat prostředky pro svůj rozvoj v plánovacím období 2014 až 2020 sedm metropolitních oblastí.


"Zatím není jasné, kolik peněz bude pro rozvoj metropolitních oblastí z prostředků EU vyčleněno. Víme, že 12 miliard na naplnění všech našich projektů nezískáme, pokud by to byla polovina, považovala bych to za úspěch," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. "Při tvorbě zásobníku jsme počítali s rezervou. Sami jsme se přesvědčili o tom, jak je důležité ji mít pro případ, že některý z prioritních projektů nemůže být realizován," připomněla primátorka situaci, kdy Pardubice, po vyřazení rekonstrukce plaveckého areálu z Integrovaného plánu rozvoje města, narychlo připravovaly právě začínající rekonstrukci třídy Míru. "Nechtěli bychom, aby se podobná situace opakovala," dodala.
 „Na čerpání dotací se budou podílet i další města. Nabídli jsme městům v okolí Pardubic možnost zařadit do zásobníku vlastní projekty. Počítáme tak například se zapojením Chrudimi, Přelouče a dalších míst,“ řekla primátorka Fraňková. „Je to naprosto logické, rozvoj metropolitní oblasti se nemůže zaměřit na jediné místo, projekty ITI mají být logicky provázané,“ konstatovala.


 Pardubicku by dotace měly pomoci například v dopravě a to nejen při výstavbě a modernizaci silnic či cyklostezek, ale také při budování inteligentního dopravního systému, který by zlepšil průjezdnost městy a v Pardubicích například i při modernizaci vozového parku a odbavovacího systému dopravního podniku, či rozšíření trolejbusových tras.
V oblasti životního prostředí chtějí Pardubice využít dotace prioritně k řešení odpadového hospodářství a budování protipovodňových staveb. Oblast vědy a vzdělávání bude z  převážné většiny v režii Univerzity Pardubice a královéhradeckých vysokých škol. Evropské dotace chtějí využít k vlastnímu rozvoji směrovanému například do rozvoje medicínských bioaplikací, zřízení biotechnologického centra či klastru biomedicínských aplikací.


V „pardubické“ části zásobníku je v současné době na padesát projektů, které je připraveno realizovat nejen město, ale také jeho dceřiné společnosti či pardubické vzdělávací instituce, zejména Univerzita Pardubice. Jen projekty týkající se dopravy, která je pro město prioritní, mají hodnotu zhruba šest miliard korun.
Prostřednictvím ITI mají čerpat evropské dotace oblasti, které mají pro ČR klíčový význam z hlediska ekonomického růstu a mezinárodní konkurenceschopnosti. Kromě Hradecko-pardubické a Ústecko-chomutovské aglomerace jsou jimi Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Olomouc. Zatím není jasné, jaký objem z prostředků EU na rozvoj metropolitních oblastí v letech 2014 až 2020 připadne.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.10.

Hledáte práci, zajímá vás vývoj v našich firmách?

Akce proběhne již toto úterý 7. října od 9:00 do 12:00 hodin v Domě techniky na náměstí Republiky v Pardubicích.

Společnost celý článek
12.6.

Pardubická nemocnice chystá svůj den a nabídne i filmovou tečku

Pro návštěvníky bude opět připravena Karta zdraví s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR, na níž mohou sbírat razítka za absolvovaná vyšetření či návštěvy poraden v rámci této akce. Každý, kdo nasbírá alespoň tři razítka, bude zařazen do slosování o věcné ceny – třeba poukazy na lázeňskou proceduru nebo balíčky z lékárny. Losování proběhne večer před filmovou projekcí.

Společnost celý článek
15.2.

Vlajka pro Tibet

Pardubický kraj se v sobotu 10. března 2007 opět připojí k akci „Vlajka pro Tibet“ a vyvěsí vlajku tohoto regionu.

Společnost celý článek
1.9.

Královéhradecké dožínky se konají již po sedmé

Sobota 18. září pak bude již plně patřit hlavnímu programu celých dožínek.

Společnost celý článek
16.10.

Sociální služby v kraji projdou „revitalizací“

Rada Pardubického kraje schválila návrh Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb Pardubického kraje.

Společnost celý článek
14.3.

Gotické opevnění Poličky je opět otevřeno veřejnosti

Jako mávnutím kouzelného proutku se tak během okamžiku návštěvník vrátí do dob králů, královen a udatných rytířů, kteří chránili svá obydlí před nepřáteli. Zblízka uvidí, jaké nepohodlí jim ochrana města přinášela, nebo jaké zbraně používali.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting