Pro Pardubice je prioritou doprava. Hradubicko sáhá po miliardách.

26.2.

Pro Pardubice je prioritou doprava. Hradubicko sáhá po miliardách.

Pardubice, Hradec Králové a některá další sídla z jejich okolí budou v začínajícím plánovacím období čerpat dotace společně, prostřednictvím takzvaných integrovaných územních investic (ITI). V současné době mají seznam projektů, které by mohly být s pomocí evropských dotací naplněny.


Zásobník obsahuje akce v hodnotě zhruba 12 miliard korun. Prostřednictvím ITI bude čerpat prostředky pro svůj rozvoj v plánovacím období 2014 až 2020 sedm metropolitních oblastí.


"Zatím není jasné, kolik peněz bude pro rozvoj metropolitních oblastí z prostředků EU vyčleněno. Víme, že 12 miliard na naplnění všech našich projektů nezískáme, pokud by to byla polovina, považovala bych to za úspěch," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. "Při tvorbě zásobníku jsme počítali s rezervou. Sami jsme se přesvědčili o tom, jak je důležité ji mít pro případ, že některý z prioritních projektů nemůže být realizován," připomněla primátorka situaci, kdy Pardubice, po vyřazení rekonstrukce plaveckého areálu z Integrovaného plánu rozvoje města, narychlo připravovaly právě začínající rekonstrukci třídy Míru. "Nechtěli bychom, aby se podobná situace opakovala," dodala.
 „Na čerpání dotací se budou podílet i další města. Nabídli jsme městům v okolí Pardubic možnost zařadit do zásobníku vlastní projekty. Počítáme tak například se zapojením Chrudimi, Přelouče a dalších míst,“ řekla primátorka Fraňková. „Je to naprosto logické, rozvoj metropolitní oblasti se nemůže zaměřit na jediné místo, projekty ITI mají být logicky provázané,“ konstatovala.


 Pardubicku by dotace měly pomoci například v dopravě a to nejen při výstavbě a modernizaci silnic či cyklostezek, ale také při budování inteligentního dopravního systému, který by zlepšil průjezdnost městy a v Pardubicích například i při modernizaci vozového parku a odbavovacího systému dopravního podniku, či rozšíření trolejbusových tras.
V oblasti životního prostředí chtějí Pardubice využít dotace prioritně k řešení odpadového hospodářství a budování protipovodňových staveb. Oblast vědy a vzdělávání bude z  převážné většiny v režii Univerzity Pardubice a královéhradeckých vysokých škol. Evropské dotace chtějí využít k vlastnímu rozvoji směrovanému například do rozvoje medicínských bioaplikací, zřízení biotechnologického centra či klastru biomedicínských aplikací.


V „pardubické“ části zásobníku je v současné době na padesát projektů, které je připraveno realizovat nejen město, ale také jeho dceřiné společnosti či pardubické vzdělávací instituce, zejména Univerzita Pardubice. Jen projekty týkající se dopravy, která je pro město prioritní, mají hodnotu zhruba šest miliard korun.
Prostřednictvím ITI mají čerpat evropské dotace oblasti, které mají pro ČR klíčový význam z hlediska ekonomického růstu a mezinárodní konkurenceschopnosti. Kromě Hradecko-pardubické a Ústecko-chomutovské aglomerace jsou jimi Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Olomouc. Zatím není jasné, jaký objem z prostředků EU na rozvoj metropolitních oblastí v letech 2014 až 2020 připadne.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.7.

Kraj připravuje zateplení dalších tří školních budov

Radní Pardubického kraje schválili tři nové projektové záměry na realizaci úspor energie s využitím evropských fondů u krajských škol.

Společnost celý článek
27.2.

Basketbalový svátek ,,All Star Game" poprvé přímo v interiéru AFI Paláce

Vstup na utkání i smečovací show 1. 3. v AFI Paláci je zdarma. Vstupenky na All Star Game 2. 3. v ceně 50 - 200 Kč jsou v prodeji mj. ve stánku přímo v nákupním centru.

Společnost celý článek
17.4.

Adriatic-Baltic Landbridge

Region Veneto má zájem o zapojení co největšího počtu partnerů z dotčených území.

Společnost celý článek
4.8.

Bilance víc než smutná: opět dva mrtví

Lékaři a záchranáři se několik desítek minut snažili stabilizovat a zachránit dvě těžce zraněné osoby.

Společnost celý článek
20.7.

Gruzínským regionům můžeme pomoci v rozvoji venkova či cestovního ruchu, říká po jednání v Tbilisi hejtman

„Česká ambasáda v Tbilisi se dlouhodobě snaží přibližovat Gruzii českým subjektům, a to jak z řad místních a krajských samospráv, tak potenciálních investorů

Společnost celý článek
5.2.

Program obnovy městských památek v Hradci Králové získal ocenění

V hradecké městské památkové zóně je 45 kulturních památek a tvoří ji část města, která po zbourání hradeb na konci 19. století zaznamenala zásadní rozvoj podle velmi propracovaného regulačního plánu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting