Proudový Messerschmitt na pardubickém nebi

15.4.

 Proudový Messerschmitt na pardubickém nebi

 Proudový Messerschmitt na pardubickém nebi K Aviatické pouti neodmyslitelně patří i ukázky proudových letadel. V letošním ročníku se o víkendu 28. a 29. května 2016 představí divákům Aviatické pouti jak moderní Gripeny Armády České republiky, tak i zcela unikátní Messerschmitt Me 262 Schwalbe, jehož konstrukce vznikla v období druhé světové války.   „Německé letouny Schwalbe (Vlaštovka), u nás často přezdívané Švalbina nebo Turbína, se staly prvními operačně nasazenými proudovými letouny v historii letectví a do bojů druhé světové války zasáhly již od poloviny roku 1944. Celkem bylo vyrobeno necelých jeden a půl tisíce kusů a na sklonku války byly k vidění i nad Čechami a tento typ také neblaze zasáhl při potlačování Pražského povstání v květnu 1945.

Po skončení války zůstalo na našem území poměrně dost kusů těchto letadel s různým stavem poškození. Z toho bylo v pražském podniku Avia zkompletováno deset letadel, které se staly prvním proudovým typem zařazeným do výzbroje našeho vojenského letectva. Jsme velice rádi, že se nám podařilo zajistit vystoupení tohoto unikátního typu.

Ten provozuje nadace Messerschmitt Stiftung z Německa a divákům na pardubickém letišti se představí ve velkoprostorové scéně z období konce druhé světové války, ale také ve velkoskupině historických letadel přezdívané Balbo. Skupina měla v loňském roce na Aviatické pouti a zároveň i na českém nebi premiéru a jak u pilotů, tak především u diváků sklidila nebývalý úspěch.

Proto s ní  samozřejmě počítáme i v letošním ročníku,“ přibližuje jedno z řady zajímavých čísel Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.  Proudový Messerschmitt je jen jedním z řady letadel, které se představí v pět a půl hodiny trvající letovém programu. Pestrý pozemní program bude po oba dny, 28. a 29. května 2016, na pardubickém letišti probíhat již od dopoledních hodin. Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.8.

Svatby se vrátily do historické budovy radnice

Rekonstrukce pardubické radnice spěje do finále a historická budova na Pernštýnském náměstí se postupně vrací do běžného režimu. Od července se zde, po 21 měsících, opět konají svatby. I když je provoz v budově částečně omezen, obřadní síň a přilehlé prostory jsou již v plném lesku. Pro fotografování je svatebčanům k dispozici romantické atrium radnice, neboť průčelí budovy ještě halí lešení.

Společnost celý článek
13.5.

S ženami o ženách – v politice i médiích

O problémech žen političek, o jejich vnímání a zobrazování v médiích bude diskusní pořad pro veřejnost.

Společnost celý článek
7.1.

Hasiči vyprošťují auta z příkopu. Silný mráz trhá potrubí

Do Zámrsku hasiči vyjížděli v 9.53 hodin, kdy tu havaroval osobní automobil a svou jízdu ukončil opět v příkopu.

Společnost celý článek
13.10.

Mezigenerační setkání na magistrátu

Jak prožívají obě generace pozitiva a negativa, které souvisejí s jejich věkem?

Společnost celý článek
14.1.

V polabinském baru bylo rušno

Čtvrtý aktér bitky, padesátiletý muž údajně neustále pokřikoval na dvojici mladíků, že si je najde a zabije.

Společnost celý článek
30.4.

Tisíc korun od Alza.cz za příspěvek ekologii

Pokud zákazníci odevzdají Alza.cz starou televizi, notebook nebo počítač, bude jim vyplacen příspěvek ve výši 1000 korun.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting